کـد خبـر : 16101
تـاریخ انتـشـار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۲۰:۴۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

با همراهی ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی این استان صورت گرفت؛

بازدید معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان از دوره های کارآفرینی و اشتغال زایی ویژه حاشیه نشین ها

دکتر حسین زاده معاون سیاسی اجتماعی استاندار و دکتر خداپناه رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان از مرکز آموزش فنی و حرفه ای امام هادی(ع) بازدید کردند.

بازدید معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان از دوره های کارآفرینی و اشتغال زایی ویژه حاشیه نشین ها

به گزارش خبرگزاری ایونا، در بازدید معاون استاندار و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان از کارگاه های مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای امام هادی (ع)، مسائل و مشکلات کارآموزان و همچنین کمبودهای این مرکز برای رونق بخشیدن به نظام خوداشتغالی، بررسی و جهت رفع آنها بحث و گفتگو شد.

 

حسین زاده: اشتغال زایی باعث کاهش جرائم و تخلفات منطقه می شود

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان گفت: از ابتدای سال ۹۶ تفاهم نامه ای مشترکی بین استانداری خوزستان و دانشگاه جامع علمی کاربردی منعقد شد که طی آن مقررات با توجه به مشکلات معیشتی و بیکاری در مناطق حاشیه نشین استان و با عنایت به رسالت دانشگاه جامع علمی کاربردی مبنی بر کارآفرینی و تربیت تکنسین نسبت به آموزش های مورد نیاز بازارکار برای ساکنین مناطق حاشیه نشین اقدام نماید.

 

 

دکتر حسین زاده ضمن تقدیر از دکتر خداپناه جهت برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی اشتغال زا ویژه ساکنین مناطق حاشیه نشین اظهار داشت: قطعاً این اقدام مشترک موجبات اشتغال ساکنین مناطق فوق و به تبع آن کاهش جرایم و تخلفات موجود در این مناطق را بهمراه خواهد داشت.

 

وی ادامه داد؛ کارآموزان این دوره ها برای دریافت وام های خوداشتغالی و اشتغال خانگی میتواند با توجه به علاقه خود به سایت اداره کار یا سایت فنی و حرفه ای مراجعه کنند و تقاضای وام خود اشتغالی نمایند.

 

خداپناه: دوره های مهارتی نیاز بازارکار را به صورت رایگان برگزار می کنیم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان نیز در حاشیه این بازدید، گفت: طبق تفاهم نامه ای که با استانداری خوزستان و سازمان فنی و حرفه ای استان برای افزایش مهارت حاشیه نشین ها و ساکنان مناطق محروم اطراف شهر اهواز منعقد شده است، و با توجه به اعتباراتی که از دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در اختیار واحد استانی قرار داده شده، دوره های آموزشی را مراکز علمی کاربردی مختلف از جمله مرکز آموزش علمی کاربردی  فنی حرفه ای برگزار کردیم.

 

دکتر مسعود خداپناه اظهار کرد: دوره های مهارتی متفاوتی که بیشتر نیاز بازار کار، شهر اهواز و اقتصاد استان است، را به رایگان برای اقشار آسیب پذیر برگزار می کنیم، به طور مثال دوره های آموزشی تعمیرات خودرو، دستگاه های سرد کننده، موبایل و دیگر مواردی که نیاز بازار کار است و البته کارآموزان هم به آن نیاز دارند و متقاضی هستند.

 

 

خداپناه با ابراز امیدواری از اینکه گام موثری در کاهش محرومیت و افزایش اشتغال برای جوانان استان خصوصا شهر اهواز برداشته شود، گفت: این دوره ها آموزشی مهارتی را بیشتر با کمک معاونت اجتماعی سیاسی استانداری خوزستان برگزار می کنیم و امیدواریم که موثر واقع شود.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان در پایان تاکید کرد: مدرک دوره های تخصصی با توجه به تایید فنی حرفه ای به تایید دانشگاه جامع علمی کاربردی می رسد و به کارآموز تحویل داده می شود، مدرک معادل سازی نمی شود.

 

 

سواعدی: متقاضیان مناطق کم برخوردار ثبت نام کنند

رئیس سازمان فنی حرفه ای استان خوزستان هم در ادامه این بازدید، گفت: این بازدید که با حضور معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان و ریاست دانشگاه علمی کاربردی استان خوزستان در اجرای تفاهم نامه مشترک بین استانداری خوزستان، دانشگاه جامع علمی کاربردی و آموزش فنی و حرفه ای استان در راستای اطلاع از روند آموزش و توانمند سازی متقاضیان و بیکاران جویای کار مناطق محروم و کم برخوردار انجام شد.

 

عبدالنبی سواعدی با بیان این که ثبت نام و آموزش تعداد ۱۴۱ نفر در دوره های آموزشی توانمندسازی پیش بینی شده است، اظهار کرد: در این تفاهم نامه، تمام دوره های آموزشی به تعداد ۱۴۱ نفر در دوره آموزشی پیش بینی شده و آموزش ها مدتی است که شروع شده  و امروز جهت اطلاع از روند کار، این بازدید انجام شد.

 

 

سواعدی به چالش هایی که در این حوزه وجود دارد، اشاره کرد و ضمن تاکید بر نیاز سیستم های آموزشی خصوصا مهارت آموزی به اعتبارات بهسازی و نوسازی  تجهیزات آموزشی، گفت: معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در این بازدید تاکید بر ارتقاء و به روز کردن سیستم ها و تجهیزات آموزشی داشتند، امید به این داریم که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به این مساله ورود کند و کمکی به این حوزه داشته باشد.

 

وی در ادامه با بیان این که آموزش مهارتی نیاز به صرف هزینه دارد، عنوان کرد: این آموزش باید منجر به اشتغال شود که نیازمند هزینه هاست و باید در این مسیر هزینه های بیشتری صرف شود، ضمن این که  فضای آموزشی موجود در مناطق کم برخوردار، فضای بسیار کمی است و نیاز به توسعه دارد، امیدواریم بتوانیم توسط سازمان های مربوطه این توسعه را هم انجام دهیم.

 

رئیس سازمان فنی و حرفه ای استان خوزستان تاکید کرد: این دوره های آموزشی بر اساس استانداردهای آموزشی است که زمان آن بستگی به ماهیت دوره دارد برخی کوتاه مدت است که با ۴۵ روز آموزش به اتمام می رسد و برخی از دوره ها ۷ یا ۸ ماه طول می کشد بنابراین متقاضیان برای حضور در دوره ها می توانند به مراکز آموزشی این سازمان مراجعه کنند، همچنین می توانند با مراجعه به سایت سازمان جامع آموزش فنی و حرفه ای از برنامه های آموزشی مراکز مطلع شوند و در دوره ها ثبت نام کنند، برای طی دوره ها هم الزامات خاصی وجود ندارد، فقط افراد جویای کار علاقه مندی که برای زندگی برنامه کاری دارند می توانند شرکت کنند.

 

در پایان این دوره ها که در ۴ منطقه حاشیه نشین اهواز شامل؛ (کوی علوی، بلوار الهادی، ام الطمیر و ملاشیه) به صورت رایگان برگزار می گردد و شرط حضور در دوره سکونت در مناطق حاشیه نشین اهواز است، گواهینامه معتبر توسط سازمان فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی صادر می گردد.

 

 

گزارش از عبادی ـ خبرنگار ایونا در خوزستان

انتهای پیام/

نـظـرات