کـد خبـر : 15990
تـاریخ انتـشـار : ۰۸ بهمن ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۸:۴۸ ب.ظ
نسـخه چاپـی

گفتگوی ایونا با رئیس هئیت موسس مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر1 لرستان

تبلیغات رسانه ای دانشگاه علمی کاربردی ضعیف است

جمشیدی معتقد است تبلیغات رسانه‌ای دانشگاه علمی کاربردی ضعیف است و باتوجه به ماموریت دانشگاه، باید در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی و تبلیغات خیلی قوی تر اقدام شود.

تبلیغات رسانه ای دانشگاه علمی کاربردی ضعیف است

به گزارش خبرگزاری ایونا، مرکز آموزش علمی‌کاربردی فرهنگ و هنر کوهدشت به عنوان اولین مرکز آموزش عالی شهرستان کوهدشت در سال ۸۰ تاسیس شد و تاکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این مرکز به عنوان تنها مرکز آموزش علمی‌کاربردی استان در انجمن صنفی مراکز علمی کاربردی کشور عضویت دارد. صیدجعفر جمشیدی، به عنوان باسابقه‌ترین رئیس هیئت موسس مراکز علمی‌کاربردی استان، رئیس هیئت موسس این مرکز نیز هست که با وی به گفتگو پرداخته‌ایم که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:

 

*چطور شد که به فکر تاسیس مرکز علمی‌کاربردی افتادید؟

قبل از تاسیس مرکز ما، شهرستان کوهدشت فاقد مرکز آموزش عالی بود و علاقه‌مندان به ادامه تحصیل مجبور بودند برای تحصیل در دانشگاه به شهرستان‌ها و یا حتی استان‌های دیگر بروند که این موضوع برای من خیلی عذاب‌آور بود.

در سال ۸۰، موسسه فرهنگی هنری گسترش ارتباطات ایران کانادا پیشنهاد داد که زیرمجموعه‌های این موسسه در استان‌ها نمایندگی داشته باشند. درست همان موقع دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی واحد ایرانشهر در رشته گرافیک بودم که به عنوان اولین لرستانی در آنجا تحصیل می‌کردم. آن زمان راه‌اندازی مرکز آموزش عالی را یک نیاز ضروری برای شهرستان دانستم و به عنوان نمایندگی با نام موسسه فرهنگی هنری “ارتباطات ایران-کانادا” شروع به فعالیت کریدم که بعد از گذشت یک سال، به موسسه فرهنگی هنری میرملاس تغییر اسم دادیم و مستقل شدیم که با دو رشته کاردانی آموزش زبان انگلیسی و گرافیک رایانه، اولین دوره‌های پودمانی را اجرا کردیم.

 

*باچه تعداد پرسنل شروع به کار کردید؟

با ۶ نفر شروع کردیم که در حال حاضر این تعداد به ۱۳ نفر افزایش پیدا کرده است؛ البته این در حالی است که سال‌های گذشته که آمار دانشجویان بسیار بیشتر از الان بود، تعداد پرسنل ما ۲۴ نفر بود.

 

* در اولین سال تاسیس چندنفر ثبت نام کردند و الان وضعیت چگونه است؟

در پذیرش اول، ۱۵۴ نفر پذیرفته شدند که آمار بسیار خوبی بود. نکته جالب این که ۸۰درصد آنان غیربومی و از خارج استان بودند. در حال حاضر ۳۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند.

 

*بیشترین تعداد دانشجو در چه سالی  و چند نفر بودند؟

در سال ۸۹ و یک هزار و ۵۴۰ نفر دانشجو داشتیم.

 

*دلیل کاهش دانشجو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دلایل مهمی را می‌توان برای این مهم برشمرد که  تمامی دانشگاه‌های کشور با صندلی خالی مواجه هستند. ولی  کثرت مراکز آموزش عالی در استان بخصوص شهرستان کوهدشت در چند سال اخیر که به ۸ مرکز می‌رسد که تاثیر بسزایی دارد.

 

*نظر شما راجع‌به تبلیغات جهت معرفی اقدامات دانشگاه و جذب دانشجو چیست و کدام رسانه را موثرتر می‌دانید؟

راستش تبلیغات رسانه‌ای را ضعیف میبینم و باتوجه به ماموریت دانشگاه، می‌طلبد که در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی و تبلیغات خیلی قوی تر اقدام شود. استفاده از تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای را پیشنهاد می‌دهم و رسانه ملی به دلیل فراگیری بیشتر را مهم‌ترین رسانه جهت تبلیغات می‌دانم.

 

*چند رشته و در چه مقاطعی در مرکز شما تدریس می‌شود؟

در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو داریم که در ۵ رشته کاردانی و ۵ رشته کارشناسی تحصیل می‌کنند که تاکنون در ۱۴ رشته کاردانی فارغ‌التحصیل داشته ایم.

 

*چند نفر تاکنون از این مرکز فارغ‌التحصیل شده‌اند؟

۴هزار و۳۸۰ نفر

 

*آیا آماری از نحوه‌ی اشتغال دانش‌آموختگان مرکز دارید؟

براساس آمارهای موجود، ۶۰درصد دانشجویانی که مرکز مارا برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند، شاغل بودند و برای افزایش مهارت و ارتقاء شغلی درس می‌خوانند. از بین مدرسان فعالی که با ماهمکاری دارند، کسانی هستند که سالیان گذشته دانشجوی همین مرکز بوده‌اند. از طرفی موسسات تبلیغاتی و مهدکودک‌های شهرستان را اکثرا دانش‌آموختگان مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر به خود اختصاص می‌دهند.

 

*چه برنامه‌ای برای دانشجویان کم‌بضاعت و یا خلاق و کارآفرین داشته و یا دارید؟

از بدو تاسیس تاکنون به  دانشجویان مددجو و کم بضاعت، علاوه بر تخفیفی که کمیته امداد و بهزیستی برای آنان در نظر می‌گیرد، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف شهریه داده‌ایم. برای دانشجویان مستعد و کارآفرین و همچنین نفرات برتر مسابقات ورزشی، قرآنی، فرهنگی و… ۵۰ تا۸۰ درصد تخفیف شهریه در نظر گرفته شده است.

 

*در چه زمینه‌هایی صاحب موفقیت شده‌اید؟

در رشته‌های قرآنی، ورزشی، هنری صاحب عناوین بسیاری در سطح کشور هستیم و همچنین در المپیادهای ورزشی دانشجویان ما صاحب رتبه‌های برتر شده‌اند.

 

*از خودتان بگوئید؛ در زمان تاسیس مرکز مجرد بودید یا متاهل؟

در حال حاضر دانشجوی مقطع دکترای فلسفه‌ی هنر در دانشگاه هنرمعماری تهران مرکز هستم. آن زمان متاهل بودم و هم اکنون دارای ۲فرزند دختر و یک پسر هستم.

 

*سرمایه اولیه‌تان چقدر بود؟

با سرمایه‌‌ی اولیه ۵۰ میلیون تومان شروع به کار کردیم که آن زمان، این مبلغ، ۵۰پول خرید قطعه زمین در بهترین نقطه کوهدشت بود.

 

*با این شرایط اگر به سال ۸۰ برمی‌گشتیم، دوباره مرکز علمی کاربردی تاسیس می‌کردید؟

قطعا همین‌طور بود. با این‌که دستیابی به مادیات بخش مهمی از آرزوی هر فرد است، اما چون هدف آن زمان دغدغه ما نبود مرکز آموزشی در شهرستان  بود با قدرت بیشتری ادامه می‌دادم و از انتخاب این راه خیلی هم خوشحالم.

 

*پیشنهاد و حرف پایانی؟

در حال حاضر رقابت بین دانشگاه‌های کشور در سطح تحصیلات تکمیلی است، اگر شرایطی فراهم شود که دانشگاه علمی کاربردی بتواند در این حوزه هم جذب دانشجو داشته باشد خیلی بهتر می‌شود.  نکته‌ی دیگر این‌که مراکز بر اساس توانایی که دارند دانشجو بگیرند، در جلسه‌ای که با حضور دکتر امید در تابستان سال‌جاری در تهران برگزارشد، این پیشنهاد رانیز مطرح کردم که زمینه‌ی ای مهیا شود که دانشگاه علمی‌کاربردی هم همزمان با سایر دانشگاه‌ها در زمان مقرر پذیرش دانشجو داشته باشد.

 

 

گفتگو از امین جعفری ـ خبرنگار ایونا در استان لرستان

انتهای پیام/

نـظـرات