کـد خبـر : 15657
تـاریخ انتـشـار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۲۸ ق.ظ
نسـخه چاپـی

مشاور معاون وزیر ارتباطات:

آموزش و مهارت در کنار هم باشند/ فضای مجازی عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی را پدید آورد

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آموزش حلقه مفقوده ماست و آموزش و مهارت باید در کنار یکدیگر باشند؛ فضای مجازی عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی را پدید آورد.

آموزش و مهارت در کنار هم باشند/ فضای مجازی عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی را پدید آورد

به گزارش خبرگزاری ایونا، سادینا آبایی بعدازظهر امروز در مراسم جشن فجرآفرینان زینبی در سالن سینما هنر و در جمع تعدادی از مدیران، بانوان و دانش‌آموزان شهرستان پیشوا با تبریک میلاد حضرت زینب (س) بیان کرد: اساس کار هر کشوری بر پایه خانواده استوار است و اساس هر خانواده نیز زن، مادر، دختر و خواهر آن خانواده است.

وی نقش زنان و دختران را در جامعه بسیار مهم دانست و افزود: ما زنان باید مراقب باشیم که اگر در اجتماع حضور پیدا می‌کنیم خانواده‌های خود را فراموش نکنیم و سعی کنیم خانواده ما نیز رشد کند و نه الزاماً خود ما؛ اگر فقط زنان پیشرفت را در دست بگیرند قاعدتاً توسعه پدید می‌آید اما خانواده از دست می‌رود.

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وقتی در یک خانواده هستیم باید سعی کنیم همه اعضای خانواده به آن رشد مدنظر دست یابند.

آبایی گفت: در اتاق بازرگانی ایران برای اولین بار اتاق مشترک ایران و اوکراین را راه‌اندازی کردم و در کار بزرگان حوزه تجارت و بازرگانی توانستم به‌عنوان اولین زن این کار را انجام داده و در حوزه بین‌الملل نیز تا حدی اثرگذار باشم و نشان دهم که زنان ایران حتی در عرصه‌های بین‌المللی نیز می‌توانند حضورداشته باشند و آرمان‌های خود را حفظ کنند.

وی افزود: در دولت یازدهم به‌عنوان اولین زن از بخش خصوصی و به‌عنوان مشاور وزیر ارتباطات و وزارت‌خانه فناوری اطلاعات و ارتباطات انتخاب شدم و توانستم در این سمت، کارهایی را انجام دهم که اثرگذار باشد.

بخش خصوصی می‌تواند بازوی توانمندی برای دولت باشد

کارآفرین حوزه «آی‌سی‌تی» بیان کرد: به‌عنوان بخش خصوصی می‌توانیم بازوی توانمندی برای دولت باشیم و راهگشایی کنیم و در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در عرصه بین‌الملل نشان دهیم که ایران می‌تواند راه‌های توسعه را بر دوش کارآفرینان، بازرگانان و متخصصان خود به‌پیش ببرد.

آبایی با توضیحی در خصوص این اپراتور گفت: اپراتور شبکه علمی کشور یک اپراتوری مانند همراه اول، ایرانسل، رایتل و… است که همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی را به هم متصل می‌کند و به آن‌ها سرویس می‌دهد.

حضرت زینب (س) بزرگ‌ترین رسانه اجتماعی را در دین اسلام به نمایش گذاشت

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور با اشاره به فضای مجازی گفت: حضرت زینب (س) بزرگ‌ترین رسانه اجتماعی را در دین اسلام به نمایش گذاشت چراکه اگر این رسانه نبود و اگر حضرت زینب (س) بود شاید اثرات واقعی قیام امام حسین (ع) به ما نمی‌رسید.
آبایی ادامه داد: رسانه‌های اجتماعی بسیار قوی و اثرگذار هستند و مهم این است که چگونه از آن‌ها استفاده کنیم و چگونه مسیری را که می‌خواهیم به‌وسیله رسانه‌ها به‌پیش ببریم.

وی گفت: فضای مجازی یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های صنعتی دنیاست که ما را در قرن خودش در برگرفته است.

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور با بیان اینکه در حال حاضر همه جوانان با گوشی، لپ‌تاپ، تبلت و یا یک پی‌سی به فضای مجازی دسترسی دارند، افزود: متأسفانه با غفلت آموزش‌های لازم در خصوص چگونگی استفاده از فضای مجازی را به خانواده‌ها ارائه ندادیم و یک‌دفعه تمام این فناوری را در اختیار خانواده و جامعه قراردادیم بدون اینکه به آن‌ها آموزش دهیم.

آبایی اظهار داشت: اینترنت دنیای بسیار بزرگی است و ما فقط پنج درصد آن را می‌بینیم و ۹۵ درصد اطلاعات دنیا در دسترس من و شما نیست و نمی‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم و این پنج درصد این‌قدر ما را به چالش کشانده است.

وی گفت: تلگرام یک اپلیکیشن است که در قسمت کوچکی از اینترنت جا گرفته و کشور ما را این‌قدر به چالش کشانده است.
با آگاهی از فضای مجازی می‌توانیم مسأله فیلترینگ را پدید نیاوریم

کارآفرین موفق حوزه «آی‌سی‌تی» ادامه داد: اگر اطلاعات و آگاهی کامل داشته باشیم قاعدتاً می‌توانیم به‌درستی از این فضا استفاده کنیم و مسأله فیلترینگ را پدید نیاوریم.

آبایی گفت: بر اساس طرح نهضت سوادآموزی دیجیتالی، از بالاترین مقام کشور تا پایین‌ترین افراد ازنظر شاخص علمی باید در این حوزه آموزش ببینند در غیر این صورت استفاده درستی از آن نمی‌شود.

وی با اشاره به‌سرعت بالای فضای مجازی افزود: ما خانواده‌های ایرانی برای اخلاق و حریم خصوصی خود ارزش و احترام قائل هستیم؛ حریم خصوص ما در فضای مجازی جایی ندارد و خودمان باید آن را حفظ کنیم.

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور با بیان اینکه در فضای مجازی کسی به ما تذکر نمی‌دهد، گفت: تذکرات و آموزش‌ها در فضای واقعی باید پدید بیاید تا جوانان و خانواده‌ها به‌راحتی بتوانند در فضای مجازی قرار بگیرند.

آبایی افزود: نظام برای ما زحمت‌کشیده و هزینه داده است؛ پس حفظ این نظام برای ما ارزشمند است.

وی بیان داشت: وقتی رهبر معظم انقلاب این‌قدر راجع به فضای مجازی صحبت می‌کنند یعنی ما راه را به ‌اشتباه و غلط رفته‌ایم و در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم؛ این کوتاهی متوجه همه ازجمله مسؤولان، مادران، پدران و کارآفرینان است.

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فضای مجازی بسیار فضای وسیعی است، گفت: شاید در حال حاضر بتوان چند سایت و یا رسانه اجتماعی را فیلتر کرد اما سرعت این تکنولوژی به حدی زیاد است که در سال‌های آتی، در اختیار هیچ دولتی نیست و حکمرانی در فضای مجازی باعث می‌شود که موقعیت، ریشه و شکل و شمایل شهروندی تغییر کند؛ ما باید خودمان را برای چند سال آینده آماده کنیم تا بتوانیم راحت زندگی کنیم.

فضای مجازی عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی را پدید آورد

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فضای مجازی امتیازات فراوانی دارد، اظهار کرد: فضای مجازی عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی را پدید می‌آورد؛ در دنیای امروزی چیزی به نام مرز جغرافیایی برایمان مفهوم ندارد و در یک دهکده جهانی قرار داریم.

آبایی ادامه داد: در هر خانواده‌ای حداقل یک نفر تحصیل‌کرده سطح عالی و یا یک دانش‌آموز دبیرستانی داریم که تمامی این‌ها کارآفرینان بالقوه این مملکت با همین فضای مجازی هستند.

وی گفت: شکل و شمایل مشاغل خانگی تغییر کرده است؛ اگر پیش‌ازاین مادر خانواده ترشی درست می‌کرد، سبزی خرد می‌کرد و یا خیاطی می‌کرد در حال حاضر دختر خانواده می‌تواند با همین فضای مجازی در جهت فروش آن‌ها کمک کند.

چون به فضای مجازی آشنا نیستیم آن را تهدید و مخرب می‌دانیم

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور گفت: نباید به همه ابعاد فضای مجازی به‌عنوان تهدید نگاه کنیم؛ چون آن را بلد و به آن آشنا نیستم آن را تهدید و مخرب می‌دانیم.

آبایی با بیان اینکه باید با آموزش و تلاش به داد ایرانمان برسیم، افزود: آموزش حلقه مفقوده ماست و آموزش و مهارت باید در کنار هم باشند.

وی مهارت‌آموزی را بسیار مهم دانست و گفت: خیلی راحت می‌توانیم مدرک تحصیلی بگیریم ولی آیا مهارت هم به همین راحتی می‌توانیم کسب کنیم؟ این‌ها ضربه‌هایی است که با سطحی‌نگری به کشورمان زدیم و فکر می‌کنیم اگر ما را مهندس و دکتر خطاب کنند خیلی پیشرفت کرده‌ایم درصورتی‌که اگر نتوانیم دخترمان را خوب تربیت کنیم و از همسر و فرزندانمان خوب مراقبت کنیم، موفق نبوده‌ایم.

نداشتن مهارت‌های جوانان از علل افزایش آمار طلاق است

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور با اشاره‌ای به آمار طلاق گفت: نداشتن مهارت‌های جوانان از علل افزایش آمار طلاق است؛ دختر و پسر ما نمی‌دانند که چگونه باید در زر یک سقف زندگی کنند.

آبایی بیان کرد: جوانی که مهارت‌های موردنیاز را فرانگرفته است از فضای مجازی پیروی می‌کند و اینجاست که آمار طلاق بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پدر و مادر اینترنت را در سبد هزینه خانوار می‌بینند، گفت: اگر از جوانان سؤال شود که شما بیشتر با پدر و مادرتان صحبت می‌کنید و یا در فضای مجازی می‌چرخید می‌گویند با فضای مجازی راحت‌تر می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم.

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رئیس‌جمهوری در سخنان خود همواره فضای مجازی را محور بیانات خود قرار داده و پرداختن به آسیب‌ها و فرصت‌های آن را ضروری می‌دانند؛ ما نیز باید این‌ها را جدی بگیریم و وارد میدان عمل شویم.
کارآفرینی نیازمند آموزش است

مشاور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از معضلات بزرگ کشور را اشتغال جوانان عنوان کرد و افزود: کارآفرینی نیازمند آموزش است و باید آموزش‌های لازم در این رابطه به جوانان ارائه شود.

آبایی اظهار داشت: الزامی ندارد که همه جوانان کارآفرین باشند اما الزام دارد که همه کار یاد بگیرند.

وی یادآور شد: دولت ما باید کوچک شود و این مستلزم این است که من و شما دنبال استخدام در مشاغل دولتی نباشیم؛ باید تعاونی‌هایی را در شهرهای خود راه بیندازیم و از همین جوانان استفاده کنیم.

مدیر اپراتور شبکه علمی کشور با اعلام آمادگی در خصوص ارائه مهارت‌های لازم به جوانان گفت: احساس ما این است که وقتی خدا لطف کرده و توانسته‌ایم مراحلی را طی کنیم باید زکات آن را دهیم و زکات آن این است تجربه‌هایمان را رایگان و مخلصانه در اختیار جوانان قرار دهیم.

آبایی فضای مجازی را به‌شرط ارائه آموزش‌های لازم، کمک‌کننده و تسهیل‌گر دانست و بیان داشت: آمادگی این را داریم که دوره‌های کوتاه فناوری اطلاعات را شکل دهیم تا در پیشوا بتوانیم جوانان موفقی را در این حوزه پرورش دهیم.

انتهای پیام/

نـظـرات