کـد خبـر : 15634
تـاریخ انتـشـار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۸:۳۶ ب.ظ
نسـخه چاپـی

یک محقق حاضر در نمایشگاه سال گذشته فن بازار به ایونا گفت:

باید کشف استعداد و پیداکردن ایده های کاربردی اولویت نمایشگاه هایی مانند فن بازار باشد

حسینی تیرآبادی معتقد است؛ کشف دانشجویان با استعدادی که ایده های کاربردی بسیار مفیدی دارند و معرفی این افراد به جامعه ی علم و پژوهش، باید در اولویت نمایشگاه هایی مانند فن بازار باشد.

باید کشف استعداد و پیداکردن ایده های کاربردی اولویت نمایشگاه هایی مانند فن بازار باشد

به گزارش خبرگزاری ایونا، میر امیررضا حسینی تیرآبادی، دانشجوی ترم هفتم مهندسی عمران دانشگاه جامع علمی کاربردی است. او که در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در سال ۹۵ شرکت کرده بود؛ دارای ۲ سابقه تحقیق و پژوهش در زمینه بتن های HPC و UHPC است.

 

با این محقق و مخترع در خصوص نمایشگاه سال گذشته و همچنین طرحی که ارائه کرده بود به گفتگو کردیم. متن این گفتگو به شرح زیر است.

 

*دستاوردی که در دوره هفدهم ارائه کردید چه بود؟

این دستاوردها مربوط به حوزه ی بتن های HPC (بتن های توانمند) و UHPC (بتن های فوق توانمند) است. این نوع بتن ها در بحث فشار، کشش، خمش، برش، شرایط محیطی بد یا حتی خیلی بد و ضربه های بسیار شدید (مثل ضربات ناشی از اصابت موشک و یا بمباران) مقاومت فوق العاده بالایی دارند. در حال حاضر در ایران از این نوع بتن های مذکور فقط در سازه های هسته ای، نظامی و بسیار خاص به دلیل مقاومت بالای این بتن ها در برابر پدیده هایی همچون حملات موشکی، بمباران، زلزله و سایر عوامل تخریبی دیگر استفاده می شود. دلایلی که باعث شده امروزه از این بتن ها در ایران و در سازه های معمولی مثل سازه های مسکونی، تجاری، تفریحی، اداری، انواع مخازن و حتی پل سازی استفاده نشود، قیمت بالا و اجرای سخت آن است که متاسفانه ناشی از عدم آگاهی لازم، دارا نبودن علم کافی برخی شرکت های فعّال در زمینه این نوع بتن ها است.

 

*در مورد مزایای استفاده از این بتن ها یک مقدار روشن تر توضیح دهید.

مثلاً، شما یک پل بتنی را در نظر بگیرید. در طراحی سازه ای این پل به عنوان مثال قطر ستون های پایه (مثلا با مقطع دایرهای شکل) در صورت استفاده از بتن های معمولی ۲ متر می باشد ولی وقتی بخواهیم ازبتن های HPC و UHPC (با روش مناسب و خاص در مسلح کردن درصدی) در این ستون های استفاده کنیم، قطر این ستون ها از ۲ متر (در صورت استفاده از بتن های معمولی) به مثلا نیم متر کاهش می یابد و یا اگر به عنوان مثال ضخامت کف پل در صورت استفاده از بتن معمولی ۱متر بود، در صورت استفاده از بتن های HPC و UHPC، ضخامت کف پل از ۱ متر به مثلا ۲۰سانتی متر کاهش می بابد که در صورت دقت در میابید که همین کاهش قطر در ستون ها و کاهش ضخامت کف پل باعث جلوگیری از اشغال فضای زیاد توسط این اعضای سازه ای مذکور و از همه مهمتر صرفه جویی بسیار قابل ملاحظه ای در استفاده از مصالح برای ساخت این سازه ها می شود. در نتیجه از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. با استفاده از یک سری تکنیک ها در بحث دوامی پل، به عنوان مثال اگر در طراحی سازه ای، عمر این پل در صورت استفاده از بتن های معمولی ۱۰۰ سال پیش بینی شده بود، در صورت استفاده از بتن های HPC و UHPC می توان عمر این پل را مثلا به ۲۰۰ سال افزایش داد که باز هم این امر منجربه صرفه اقتصادی می گردد.

البته تمام مزایایی که گفته شد، زمانی عملی می شود که قیمت این نوع بتن ها در حد مطلوب باشد و همچنین اجرایش آسان گردد. بتن های HPC و UHPC بحث بسیار مفصّلی دارند و در این مجال نمی گنجد.

 

* آیا دستاورد جدیدی از سال گذشته تاکنون داشته اید؟

در حوزه ی علمی ـ تحقیقاتی، بله. بنده یقین دارم که این ایده ها قابل عملی شدن هستند، ولی به دلیل عدم حمایت و پشتیبانی، در همان بحث تئوری مانده است.

 

* این دستاورد نمونه خارجی هم دارد؟

بله، از این بتن ها سال هاست که در کشورهایی همچون آمریکا و ژاپن، در خیلی از حوزه های عمرانی استفاده می شود، ولی وجه تمایز نمونه های خارجی با این دستاوردها، خاصیّت و کیفیت عالی مصالح موجود در ایران است که همین امر سبب گردیده که از نمونه ی خارجی بهتر باشد.

 

* دستاورد شما به چرخه ی تولید و بازار منتهی شده است؟

با وجود تلاش های بسیار زیاد بنده، متاسفانه خیر.

 

* موانع سر راهتان چه چیزهایی هستند؟

موانع بسیار زیاد است، همچون عدم حمایت و پشتیبانی برای ورود این نوع بتن ها به حوزه ی صنعت، نبود بازار مناسب برای این نوع بتن ها، عدم حمایت در راستای تامین تجهیزات مورد نیاز و همچنین عدم در اختیار داشتن یک آزمایشگاه مجهز.

 

* این که دستاورد خود را در نمایشگاه هفدهم ارائه کردید، مفید واقع شد؟

تا کنون در بحث اطلاع رسانی در مورد این نوع بتن ها، با توجه به عدم تبلیغات توسط سایر مراجع مربوطه، شرکت در این دوره از نمایشگاه پژوهش و فناوری باعث گردید که برخی از خبرگزاری ها با شخص بنده مصاحبه ای داشته باشند و همین امر موجب شد که در بعضی از منابع خبری اسم شخص بنده درج گردد، فقط همین.

 

* کدام ارگانها و نهادهای دولتی باید از شما حمایت میکردند که نکردند؟

با یک شرکت وابسته به یکی از وزارت خانه ها در حوزه ی عمرانی رایزنی شد که متاسفانه آنها بنا به دلایل خودشان مایل به حمایت، پشتیبانی و همکاری نبودند.

 

* دانشگاه جامع علمی کاربردی چه مقدار در کنار شما بود و از شما حمایت کرد؟

دانشگاه جامع در حد توان خود از شخص بنده حمایت نمود که اینجانب بسیار تشکر می کنم. جا دارد که از جناب آقای دکتر علی عمران روزبان ریاست محترم مرکز آموزش علمی کاربردی ایرانفریمکو و جناب آقای دکتر محسن تاجیک مدیریت فرهنگی مرکز آموزش علمی کاربردی ایرانفریمکو جهت حمایت، پشتیبانی، تامین مصالح و در اختیار قراردادن آزمایشگاه مرکز آموزش، تشکر کنم و همچنین از استادان خود، آقایان دکتر مهدی چینی، مهندس حمید رضا صادقی و مهندس پویا شکیبا تشکر میکنم. چون بنده به عنوان دانشجو و حمایت های این بزرگواران به تحقیق و پژوهش در مورد این نوع بتن ها علاقه مند شدم وسپس به مرحله ی اجرا و عمل قدم نهادم.

 

برگزاری چنین نمایشگاه هایی را چقدر سودمند می دانید و برای بهتر شدن آن چه پیشنهادهایی دارید ؟

برگزاری همین نمایشگاه ها و جشنواره ها است که سبب می گردد تا پژوهش ها و تحقیق های کاربردی یک دانشجو به جامعه معرفی گردد، به همین دلیل بنده از برگزار کنندگان این جشنواره ها بسیار سپاسگذارم. پیشنهاد بنده برای بهتر شدن آن، کشف دانشجویان با استعدادی است که ایده های کاربردی بسیار مفیدی در زمینه های گوناگونی طراحی و ارائه نمودند؛ معرفی این افراد به جامعه ی علم و پژوهش، باید در اولویت این برنامه ها باشد.

 

انتهای پیام/

نـظـرات