کـد خبـر : 14437
تـاریخ انتـشـار : ۱۷ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۳:۱۸ ب.ظ
نسـخه چاپـی

تازه ترین کتابی که صفات و وظایف معلم را روایت می کند

«مهارت معلمی» به قلم استاد قرائتی

کتاب «مهارت معلمی» نوشته محسن قرائتی در ۲۸۸ صفحه با قطع وزیری و جلد شومیز انتشارات مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن پاییز امسال منتشر شده است.

«مهارت معلمی» به قلم استاد قرائتی

به گزارش خبرگزاری ایونا، فهرست فصل های کتاب مهارت معلمی شامل عناوینی چون “ارزش و امتیاز کار معلمی”، “صفات معلم”،”وطایف معلم”، “نبایدهای معلمی”،” مهارت ها و شیوه ها”، “محتوا” و “مخاطب”  است که حجت الاسلام قرائتی آن را به رشته تحریر در آورده است.

 

در مقدمه این کتاب آمده است: ارزش هر کار وابسته به انجام آن است. جراح و چاقوکش هر دو شکم را پاره می کنند؛ اما چون انگیزه شان متفاوت است، ارزش کارشان نیز متفاوت می شود.

 

ایمان به خدا، باور به حساب و کتاب، اعتقاد به امدادهای الهی در دنیا و پاداش های الهی در آخرت، توجه به زندگینامه ایثارگران، ایجاد رقابت بین دوستان باانگیزه یا بی انگیزه، بهره مندی از تشویقات اجتماعی، آشنایی با زندگی افراد موفق، داشتن همکاران باوفا، تلاش برای دسترسی به امکانات و سود بیشتر، انتخاب حرفه های نیاکان، اهتمام به تفریح و ورزش بهنگام، تلاش برای دسترسی به امکانات و سود بیشتر از جمله مواردی در این کتاب عنوان شده که در صحنه های اقتصادی،فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به انسان انگیزه می دهند و نبود آنها انسان را دچار بی انگیزگی می کند.

 

در این اثر آمده است: اگر استاد و مربی بدانند که زحماتشان در سرنوشت ابدی و اخروی انسان ها اثر دارد، نگاه لحطه ای به کار خود نخواهند داشت؛ بلکه آن را سرمایه گذاری ذر تاریخ خواهند پنداشت، این نگاه به انسان انگیزه می دهد. اگر استاد و شاگرد بدانند که افراد بسیاری با تحمل هجرت ها،زحمت هاو نداری ها به دنبال علم رفته اند، انگیزه پیدا می کنند.اینکه قرآن کریم قصه های گوناگونی از تاریخ بزرگان را نقل کرده برای آن است که انگیزه تلاش را در افراد قرائتی زیاد کند.

 

در این کتاب می خوانیم: افراد بی انگیزه دلائلی برای کم کاری خود می آورند و هر بر بهانه ای می تراشند؛ مثلا می گویند: مزدمان کم است، با ما مشورت نمی کنند، ابزار مناسب نداریم، اختیارات مان محدود است، از ما نامی برده نمی شود، نظارتی بر کارهایمان نیست،مهارتی به ما نیاموخته اند، فلان شخص یا فلان چیز مانع است، این کار با روحیه مان سازگار نیست، به پیشنهاد و انتقاداتمان توجهی نمی شود، ما را تحقیر می کنند، گرفتاری خانوادگی داریم، و امثال این حرف ها و دلیل ها. ولی آنچه همه این نواقص را جبران می کند، ایمان و توکل به خداست. انسان مومن با خود می گوید:«اگرچه امروز مردم و مسئولین قدر مرا نمی شناسند، اما خداوند نخواهد گذاشت که کار من ضایع شود.» او با توکل و قناعت و صبر و یاد خدا، دل خود را در مقابل انواع بی مهری هایی که سبب بی انگیزگی می شود، تسلی می دهد.

 

انتهای پیام/

نـظـرات