کـد خبـر : 13876
تـاریخ انتـشـار : ۱۰ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۲۷ ب.ظ
نسـخه چاپـی

افزایش اشتغال بخش معادن دامغان در گرو تامین آب است

بیش از ۷۰ واحد معدنی دامغان به دلیل کمبود آب غیرفعال و یا از ۳۰ درصد ظرفیت تولید خود استفاده می کند که این امر در طولانی مدت به افزایش آمار بیکاری در شهرستان منجر می شود.

افزایش اشتغال بخش معادن دامغان در گرو تامین آب است

به گزارش خبرگزاری ایونا، ابوالفضل حسن بیگی افزود: کمبود آب در بیش از ۹۰ واحد معدنی دامغان، یکی از دلایل اجرا نشدن طرح های اشتغالزایی دراین شهرستان است.
وی اظهارداشت: اکنون بیش از ۷۰ واحد معدنی دامغان به دلیل کمبود آب غیرفعال و یا از ۳۰ درصد ظرفیت تولید خود استفاده می کند که این امر در طولانی مدت به افزایش آمار بیکاری در شهرستان منجر می شود.
وی خاطرنشان کرد : در زمان حاضر دامغان با چالش کمبود آب ۱۱۰ لیتر در ثانیه در بخش معدن مواجه است و باید برای افزایش اشتغال و رونق و آبادانی این شهرستان برنامه ویژه ای با تامین منابع آبی اتخاذ شود جرا که با شرایط فعلی نمی توان طرح های توسعه ای اقتصادی را در دامغان اجرا کرد.
حسن بیگی ادامه داد: رفع کمبود آب در کنار ارایه تسهیلات رونق تولید و بخشش های مالیاتی و بیمه ای برای کاهش آمار بیکاری در دامغان مدنظر مسوولان دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کمبود آب در برخی از نواحی و شهرک های صنعتی سمنان نباید دلیلی برای بی میلی فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان باشد و باید دستگاه های اجرایی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی راهبردهای انگیزشی اتخاذ کنند.
وی اضافه کرد: دامغان در بخش معدن، صنعت و گردشگری ظرفیت های ممتازی دارد که باید با برنامه ریزی های منسجم و توجه به زیرساخت ها، برای رونق کسب و کار و اشتغال در این منطقه تلاش کرد.
استان سمنان هزار و ۷۰۰ پروانه بهره برداری در بخش صنعت و معدن و بیش از ۴۰ هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی دارد، سهم اشتغال استان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و در کشاورزی بیش از ۱۴ درصد و تولید ناخالص استان سمنان در حدود ۱۸٫۲ درصد مربوط به بخش کشاورزی و حدود ۲۲ درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
شهرستان دامغان بیش از ۹۰هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای پیام/

نـظـرات