کـد خبـر : 13513
تـاریخ انتـشـار : ۰۷ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۱۰ ق.ظ
نسـخه چاپـی

کم شدن فاصله مهارت آموزان تا اشتغال+فیلم

بدليل ­اشکال در نظام آموزشي مدرک پرور، افراد با مجموعه اي از تئوري ها و بدون هرگونه مهارتي روانه بازار کار مي شوند و به دليل بالا رفتن توقعشان تن به هر کاري نمي دهند.

کم شدن فاصله مهارت آموزان تا اشتغال+فیلم

به گزارش خبرگزاری ایونا، براي ملاقات با يک مهارت آموز نمونه پا به پارک فناوري پرديس گذاشتيم ، سوژه گزارش ما احسان بهروزي جواني دهه شصتي است و اهل مراغه. وي با اصرار خانواده براي ادامه تحصيل در رشته رياضي فيزيک ثبت نام کرد اما بعد از دو هفته پشيمان شد و براي تحصيل در رشته الکترونيک وارد هنرستان شد.

در همان دوران هنرستان با شکوفا شدن استعدادش درخشيد و از همان زمان به درآمد زايي رسيد.اولين محصول خود را که يک دستگاه مربوط به مهارت آموزان برق و الکترونيک بود، به قيمت ۸۰۰ هزار تومان به هنرستان شان فروخت.

با گذر از هنرستان مسير زندگي اش بکلي عوض شد. از يک اتاق کار کوچک شروع کرد و حالا به ساختماني با نماي شيشه اي در پارک فناوري پرديس توسعه داد.

با توليد دستگاه کنتورهاي هوشمند گاز سفارش هاي زيادي از شرکت گاز گرفت.

با انگيزه و پشتکار تا جايي پيش رفت که چشم مديران دولتي را گرفت و چشم رنگي ها را کنار زد.

اما خيلي ها برخلاف احسان آمال و آرزوهايشان را به تکيه بر صندلي دانشگاه ها محدود کرده اند.نتيجه هم وجود بيش از ۲۰ درصد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي بيکار است. البته اين بجز آماري از فارغ التحصيلاني است که انگيزه کار کردن ندارند.

اشکال را بايد در نظام آموزشي مدرک پروري که افراد را با مجموعه اي از تئوري ها و بدون هرگونه مهارتي روانه بازار کار مي کند جستجو کرد.

رهبر معظم انقلاب از اين اشکال آموزش و پرورش با عنوان بيماري دانشگاه گرايي تعبير کردند که موجب هدر رفتن ثروت هاي ملي کشور شده است و آن را يک خطا دانستند.

تأمين شرايط و فعال‌سازي کليه امکانات و منابع مالي و سرمايه‌هاي انساني و محور قراردادن رشد بهره‌وري در اقتصاد با تقويت عوامل توليد و توانمندسازي نيروي کار هم در صدر سياست هاي اقتصاد مقاومتي ديده شده و گواه اهميت اين موضوع است.

امسال تغيير آهنگ شروع سال تحصيلي، نويد تغيير رويکرد آموزشي کشور را مي دهد. زماني که رييس جمهور زنگ اول مهر را در يک هنرستان فني و حرفه اي به صدا درآورد و از شرط خود براي انتخاب وزير آموزش و پرورش گفت.

آقاي روحاني گفت: من اولين خواستم از اقاي بطحايي پيش از معرفي به مجلس اين بود که دانش آموزان ما بعد از ۱۲ سال بايد حداقل يک کار آموخته باشد.

نوع نگاه آقاي بطحايي و وزارتخانه تحت مديرتش اگر به هنرستان و فني و حرفه اي تغيير کند فرهنگ حاکم بر خانواده هاي نيز اصلاح مي شود.

تجهيزات هنرستان ها نيز اگر به استاندارد هاي امروز نزديک شود، مي تواند اقبال دانش آموزان را به دنبال داشته باشد. بخصوص زمانيکه بيشتر فارغ التحصيلان اين مقطع پس از کسب مهارت و در اولويت بودن جذب بازار کار از انتخاب خود راضي هستند.

امسال از جمعيت حدود ۶۸۰ هزار نفري پايه دهم تنها ۱۵ درصد انتخابشان فني و حرفه اي بوده است.
بخش خصوصي براي ادامه حيات خود در دنياي رقابتي امروز،مهارت و فنون را به مدرک تحصيلي صرف اولويت داده؛ موضوعي که همچنان در بخش دولتي مغفول مانده و اين موضوع در بهره وري پايين بخش دولتي نسبت به خصوصي روشن است.

 

 

انتهای پیام/

بـرچـسـب ها

نـظـرات