کـد خبـر : 9600
تـاریخ انتـشـار : ۰۹ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۰۰ ب.ظ
نسـخه چاپـی

استاد قرائتی:

بانوان طلبه با مهارت‌های معلمی آشنا شوند/ ضرورت پاسخ به شبهات مهدوی

حجت الاسلام محسن قرائتی اظهار داشت: بانوان مبلغ باید با استدلال و منطق برای مخاطبان خود سخن بگویند تا پایه‌های دین را در وجود جوانان تقویت کند، حتی با کودکان به صورت منطقی سخن بگویید.

بانوان طلبه با مهارت‌های معلمی آشنا شوند/ ضرورت پاسخ به شبهات مهدوی

به گزارش خبرگزاری ایونا، درس اخلاق طلاب جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین «محسن قرائتی» امروز در تالار بیداری اسلامی برگزار شد.

وی ضمن تبریک سالروز امامت حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه)، به دلیل امامت در قرآن کریم اشاره و عنوان کرد: خداوند در آیه ۱۰۱ سوره آل عمران  می‌فرماید «وَ کَيْفَ تَکْفُرُونَ وَ أَنْتُمْ تُتْلي‏ عَلَيْکُمْ آياتُ اللَّهِ وَ فيکُمْ رَسُولُهُ؛ و چگونه ممکن است شما کافر شوید، با اینکه آیات خدا بر شما خوانده می‌شود و پیامبر او در میان شماست». باتوجه به این آیه اگر امامت نباشد، بعد از پیامبر گرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) همه مسلمانان حق دارند که کافر شوند، بنابراین همواره یک حجت معصوم مشابه پیامبر(ص) باید بر روی کره زمین وجود داشته باشد.

ضرورت پاسخ به سؤالات و شبهات مهدوی

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به آغاز امامت حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) به برخی شبهات مهدویت اشاره کرد و افزود: یکی از شبهات درباره امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) این است که یک کودک سه ساله چگونه می‌تواند امام باشد؟

وی ادامه داد: برای پاسخ به این سؤال می‌توان به فلش رایانه اشاره که با وجود کوچکی و حجم کم دارای فضای بسیار زیادی است و اطلاعات وسیعی را می‌توان در آن ذخیره کرد؛ وقتی انسان وسیله ای تولید کرده است که علوم از طریق فلز به فلز منتقل می‌شود، پس خداوند متعال قطعا می‌تواند در آن مدت کوتاه، علم امام حسن عسکری(علیه‌السلام) را به امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) منتقل کند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار داشت: در جلسه ای نظر علمای اهل سنت راجع به امام زمان(عج) پرسیده شد که همه آنان معتقد بودند ایشان آخرین امام است و خداوند ایشان را می‌فرستد تا دنیا را پر از عدل و داد کند؛ اگر بشر نمی تواند امام آخرالزمان را انتخاب کند، خداوند باید آن حضرت را انتخاب کند، پس امام اول را هم باید خداوند متعال انتخاب کند و این دلیل قاطعی بر حقانیت امام علی(علیه‌السلام) است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به شبهاتی که درباره عمر مبارک امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) وجود دارد، به داستان حضرت عزیر نبی(علیه‌السلام) در آیه ۲۵۹ سوره بقره اشاره کرد که آن حضرت از کنار روستایی عبور می‌کرد که پایه‌های خانه‌های آن روستا روی سقف ریخته بود، حضرت از خداوند پرسید این مردگان چگونه زنده می‌شوند، در این حال خداوند آن حضرت را به مدت یکصد سال میراند و سپس زنده کرد.

وی ادامه داد: حضرت عزیر(علیه‌السلام) تصور می‌کرد یک روز یا بیشتر به خواب رفته است، در حالیکه صد سال گذشته بود، با این حال نوشیدنی و غذای حضرت در این صد سال سالم بود، یعنی ۵ هزار و دویست برابر عمر طبیعی خود سالم مانده بود و همین داستان می‌تواند دلیلی بر عمر طولانی حضرت ولیّ عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) باشد.

مفسر قرآن کریم یادآور شد: برخی، سؤالات محال مطرح می‌کنند، مثلا می‌گویند خدا نمی توانست ما را بدون این که درس بخوانیم دانشمند کند؟ که در پاسخ باید گفت خداوند بر هر کار حکیمانه و ممکن قادر است و حکمت خدا این است که انسان با زحمت به مدارج بالا برسد.

استاد قرائتی اضافه کرد: برخی این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا انسان به خاطر سی سال گناه تا ابد در جهنم است؟ در پاسخ می‌توان به فردی اشاره کرد که کاردی را در چشم فرد دیگر فرو می‌کند، عمل فرد شاید چند ثانیه باشد، اما کوری چشم تا آخر عمر است.

بانوان طلبه خود را وقف کنند تا معلم دینی شوند

مفسر قرآن کریم با تصریح بر اینکه بانوان طلبه خود را وقف کنند تا معلم دینی شوند، عنوان کرد: از ابتدای طلبگی، نیت شما این باشد که معلم دین کودکان و نوجوانان باشید.

استاد قرائتی افزود: بانوان طلبه باید به عنوان معلم دینی در آموزش و پرورش، دانشگاه و یا حتی در خانه‌های خود به تدریس علوم دینی بپردازند و به گونه ای سخن بگویند که عوام بفهمند و خواص بپسندند.

وی با بیان اینکه معلمی شغل نیست بلکه عبادت است، مطالعه کتابی با موضوع مهارت های معلمی را به طلاب توصیه کرد و افزود: بانوان طلبه باید مهارت‌های خود را افزایش دهند و درس خواندن آنان در این مدت کوتاه باید محکم، عمیق و قابل انتقال باشد.

لزوم تربیت بانوان مبلغ دین در جامعه

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بر لزوم تربیت بانوان مبلغ دین در جامعه تصریح و تأکید کرد: امروز نیاز دختران به تبلیغ، بیش از پسران است زیرا آسیب پذیرتر هستند و بیشتر در معرض انحراف و فساد قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سخنان شما باید معیار داشته باشد، اظهار داشت: بانوان مبلغ باید با استدلال و منطق برای مخاطبان خود سخن بگویند تا پایه‌های دین را در وجود جوانان تقویت کند، حتی با کودکان به صورت منطقی سخن بگویید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور یادآور شد: امروز جوانان به ویژه دختران در معرض فساد، بی‌دینی، شبهات و شایعات هستند، بنابراین بانوان طلبه نباید برای گرفتن مدرک درس بخوانند، بلکه به این نیت درس بخوانند که ابتدا خود و سپس جامعه را نجات دهند، در این صورت مددهای غیبی از راه می‌رسد.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی تصریح کرد: بانوان طلبه باید به گونه‌ای تحصیل کنند که بتوانند سخت‌ترین سوالات را با بیان شیوا و روان پاسخ دهند.

انتهای پیام/
منبع: ابنا

نـظـرات