کـد خبـر : 9414
تـاریخ انتـشـار : ۰۸ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۳:۲۳ ب.ظ
نسـخه چاپـی

کارآفرین کرمانشاهی در گفتگوی اختصاصی با ایونا؛

مدرک صرف دانشگاهی هیچ کمکی به فارغ التحصیل نمی کند

مدرک صرفاً دانشگاهی بدون تخصص و تجربه و کسب مهارت لازم نمی¬تواند در جامعه هیچ کمکی به فارغ-التحصیلان بکند و در واقع هدردادن زمان و هزینه است.

مدرک صرف دانشگاهی هیچ کمکی به فارغ التحصیل نمی کند

خبرنگار خبرگزاری ایونا با سهیلا شهریاری، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه فردوسی مشهد و مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز کرمانشاه که در حوزه تولید دم نوش های گیاهی و دارویی کارآفرینی نموده به گفتگو نشسته است. متن این گفتگو به شرح زیر است:

 

*از سوابق کاریتان، از شکست­ ها و موفقیت­ هایتان بگویید؟

بنده مدرس دانشگاه جامع علمی­کاربردی، مدرس جهاد دانشگاهی و پژوهشگر دانشکده داروسازی کرمانشاه هستم. همچنین مدرس کارگاه­های تخصصی آشنایی با روش­های عصاره­گیری و اسانس­گیری از گیاهان دارویی. عضو خانه نخبگان بسیج سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه

  • در سال ۹۳ موفق به ثبت اختراع پماد گیاهی جهت درمان سوختگی درجه ۲و درمان زخم­های دیابتی شدم.
  • در سال ۹۴ موفق به ثبت اختراع تولید اسانس خوراکی از گیاه دستنبو شدم، که این اسانس تاثیر بسزایی در درمان آلزایمر دارد.
  • مهندس نمونه استان کرمانشاه در سال ۹۳
  • شرکت در بیش از ۳۰ سمینار علمی ملی و بین­المللی با ارائه مقالات علمی به صورت سخنرانی و پوستر
  • چاپ مقالات متعدد در مجلات معتبر بین المللی (ISI) و مجلات معتبر علمی- ­پژوهشی داخلی

 

*این کار را از کی شروع کردید و عوامل موفقیتتان چه بوده است؟

در اردیبهشت ماه سال ۹۴ ابتدا به صورت آزمایشگاهی استخراج و جداسازی ترکیبات بیش از ۲۰ گیاه دارویی را شروع کردم که پس از بررسی بار میکروبی و خواص آنتی­اکسیدانی این ترکیبات گیاهی، تصمیم به تولید دمنوش­های گیاهی به صورت ساشه­هایی با پایه و ترکیبات کاملاً سالم و گیاهی نمودم، که در این طرح هدف اصلی تولید دمنوش­های گیاهی بدون رنگ­های سنتزی و کاملاً سالم بود، که خوشبختانه به حول و قوه­ی الهی به این مهم دست یافتیم.

پس از آن با بررسی توجیهی، فنی، مالی و اقتصادی این طرح تصمیم برآن شد که در پایلوت نیمه صنعتی ۵۰۰۰ عدد از این ساشه­های گیاهی با تنوع ۷ گیاه (آویشن، نعنا، خارمریم، زیره، رازیانه، گزنه و بادرنجبویه) تولید شود، که با کمک­ها و مساعدت­های بی­شائبه­ی مدیرعامل محترم شرکت کشت و صنعت روژین­تاک (آقای سید مظفر عبداله) این مهم تحقق یافت. پس از بررسی بازارپسندی و مصرف بیش از ۲۰۰۰ نفر از این محصول تولیدی و همچنین مقایسه آن با محصولات موجود در بازار (دمنوش­های برندهای مختلف) مصمم شدیم این محصول به صورت یک طرح صنعتی به مرحله اجرا گذاشته شود، که خوشبختانه با مساعدت­ها و همکاری­های بی­دریغ مسئولین محترم دانشگاه جامع علمی-کاربردی در مرحله احداث واحد صنعتی هستیم، تا ان­شاا… بتوانیم بیش از ۲۰ نفر در این واحد تولیدی اشتغالزایی داشته باشیم.

تاثیرگذارترین عوامل موفقیت اینجانب پس از لطف خدا، تلاش و پشتکار بنده و همچنین مساعدت­های بی­دریغ جناب آقای سیدمظفر عبداله مدیرعامل محترم شرکت کشت و صنعت روژین­تاک می­باشد، که با انگیزه­ای که در من ایجاد می­نمود مرا بیش ازپیش در پیشبرد کار دلگرم می­نمود.

 

*از نگاه شما مهارت و تخصص برتر است یا مدرک صرف دانشگاهی؟

قطعاً مهارت و تخصص آمیخته با تحصیلات دانشگاهی نقش بسزایی در پیشرفت و موفقیت هر انسانی دارد. مدرک صرفاً دانشگاهی بدون تخصص و تجربه و کسب مهارت لازم نمی­تواند در جامعه هیچ کمکی به فارغ­التحصیلان بکند و در واقع هدردادن زمان و هزینه است.

 

*چرا تعداد بیکاران ما روز به روز بیشتر می­شود؟ کار نیست یا کارکُن؟

با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از جامعه­ی جوان ایرانی فارغ­التحصیل دانشگاهی هستند و پس از صرف زمان و هزینه زیاد متأسفانه چون در طی دوران تحصیل دانش و مهارت لازم را در رابطه با رشته تحصیلی خود کسب نمی­کنند، پس از فارغ­التحصیلی و ورود به بازار کار با مشکلات عدیده­ای مواجه می­شوند و در نتیجه نمی­توانند آنگونه که بایسته و شایسته است، در جامعه حضور موفق داشته باشند و این امر باعث سردرگمی و سرشکستگی جوانان ما می­شود. در واقع دست­اندرکاران دانشگاه­های ما باید تلاش کنند دانش بالقوه دانشجو را پس از فارغ ­التحصیلی در بازار کار به مهارت بالفعل تبدیل کنند.

 

*یک جوان بیکار امروزی اگر بخواهد واقعاً همت کند و شروع به کار کند باید از کجا شروع کند؟

قطعاً در  انجام هر کاری توکل به خدا، امید و پشتکار نقش مهمی در موفقیت و پیشرفت هر انسانی دارد و در کنار این عوامل کسب مهارت و تخصص لازم در رابطه با شغل مورد علاقه می­تواند به پیشرفت جوانان ما بسیار کمک نماید، جوانان ما باید به خاطر داشته باشند هدف بزرگ، تلاش بزرگ می­خواهد. توکل تلاش و امید رمز موفقیت هر انسانی است.

 

*مسئولین امر چه موانعی را باید از سر راه شما بردارند؟

در احداث یک واحد تولیدی مهم­ترین مسئله سرمایه اولیه می­باشد، که اعطای اعتبار و تسهیلات کم­بهره می­تواند کمک بسزایی در راه­اندازی این واحدها داشته باشد، که خوشبختانه دانشگاه جامع علمی-کاربردی در این زمینه کمک­های بسیاری نمودند، جا دارد صمیمانه از مسئولین محترم این امر در دانشگاه جامع علمی-کاربردی تشکر نمود. یکی دیگر از مشکلات کسب مجوزهای قانونی لازم می­باشد که از کلیه­ی مسئولین ذیربط تقاضا دارم مساعدت­ها و همکاری­های لازم را در ارائه این مجوزها داشته باشند.

انتهای پیام/#

منبع: ایونا

نـظـرات