کـد خبـر : 9391
تـاریخ انتـشـار : ۰۸ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۳۳ ق.ظ
نسـخه چاپـی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

ایجاد اشتغال و درآمد پایدار از نیازهای مهم استان کردستان است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان و ایجاد درآمد پایدار برای مردم به ویژه روستائیان از مهمترین نیازهای استان کردستان است.

ایجاد اشتغال و درآمد پایدار از نیازهای مهم استان کردستان است

به گزارش خبرگزاری ایونا، منصور مرادی شامگاه سه شنبه در هفتمین جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه آمار بیکاری در استان کردستان ۴۸ درصد است که نیمی از آن مربوط به شهرستان سروآباد است.

وی ادامه داد: به دلیل بیکاری و نبود درآمد پایدار در استان کردستان به ویژه در شهرستان سروآباد بسیاری از روستائیان این شهرستان در سال های اخیر به شهرها مهاجرت کرده و روستاها خالی از سکنه شده اند.
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نبود زیر ساخت بویژه در حوزه راه و جاده از دیگر مشکلات مهم استان کردستان است که باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در بسیاری از بخش ها شده که می طلبد در این راستا اقدامات بسیار خوب و موثری انجام بگیرد.
وی افزود: مسیر ارتباطی سنندج – سروآباد – مریوان یکی از جاده های خطرناک و پرپیچ و خم است که هر ساله تصادفات جاده ای در این مسیر موجب داغدار شدن بسیاری از خانواده های این شهرستان ها می شود و اصلاح این مسیر مهم را به یکی از مطالبات به حق مردم تبدیل کرده است.
وی با بیان اینکه جاده جدید سنندج مریوان تا ۲ سال آینده افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید، گفت: برای اینکه شهرستان سروآباد در بن بست قرار نگیرد، تلاش کردیم مسیر ارتباطی استان کرمانشاه و شهرستان کامیاران به این شهرستان را بهسازی و آسفالت کنیم که این مسیر ارتباطی سال آینده افتتاح می شود.
مرادی به پتانسیل های مهم شهرستان سروآباد اشاره کرد و افزود: باغداری، گردشگری و کشاورزی مهمترین ظرفیت های این شهرستان است که توجه بیشتر به این ظرفیت ها می تواند باعث مهاجرت معکوس و رشد و آبادانی این شهرستان شود.
وی ادامه داد: از ۱۲۰ هزار هکتار از مساحت شهرستان سروآباد ۵۷ هزار هکتار آن را منطقه حفاظت شده و ۵۱ هزار هکتار را اراضی ملی تشکیل می دهد و تنها ۱۲ هزار هکتار آن در اختیار مردم است که این میزان برای توسعه باغات و زمین های کشاورزی کافی نیست و نیازمند کاهش منطقه حفاظت شده در این شهرستان هستیم.
وی با اشاره به جلسه ای که با معاون رئیس جمهوری برگزار شده است، گفت: در جلسه ای که هفته جاری با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار کردیم، تعدیل منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو در شهرستان سروآباد را پیشنهاد دادیم و قرار است این مسئله در جلسه شورای عالی حفاظت از محیط زیست به ریاست رئیس جمهور مطرح و تایید شود.
وی به منطقه هورامان نیز اشاره کرد و افزود: هورامان در شهرستان سروآباد منطقه ای تاریخی و گردشگری است که ۷۵ نوع صنایع دستی در این منطقه تولید می شود و ثبت جهانی این منطقه در دست اقدام است که این مهم باعث رونق گردشگری در منطقه خواهد شد.

*** فرماندار شهرستان سروآباد نیز در ادامه این جلسه به مهمترین ظرفیت های این شهرستان اشاره کرد و افزود: گردشگری و باغداری ۲ ظرفیت بسیار مهم در شهرستان است که توجه بیشتر به این ظرفیت ها می تواند به توسعه و پیشرفت منجر شود.
علی مفاخری افزود: محصولات باغی در شهرستان سروآباد کاملا ارگانیک است و در تولید آنها از هیچ نوع کود شیمیایی استفاده نمی شود که در راستای معرفی بیشتر این محصولات در سطح استان و کشور امسال جشنواره های متعددی برگزار شد.
وی ادامه داد: متاسفانه مهمترین مشکل باغداران شهرستان سروآباد نبود صنایع تبدیلی و سردخانه در این شهرستان است که باعث شده محصولات باغی به قیمت های پایین به فروش برسد و ارزش افزوده کمتری عاید باغداران و تولیدکنندگان شود.
وی اضافه کرد: بیکاری و نبود درآمد پایدار یکی دیگر از مشکلات مهم شهرستان سروآباد است که باعث شده مهاجرت در این شهرستان از چند سال پیش رشد منفی داشته باشد و بسیاری از روستائیای این شهرستان به شهرهای همجوار مهاجرت کنند.
فرماندار سروآباد تاکید کرد: با ایجاد صنایع تبدیلی و ساخت سردخانه و همچنین طرح توسعه باغات می توانیم مهاجرت در این شهرستان را معکوس کرده و باعث ماندگاری روستائیان در روستاها شد.
وی به خدمات دولت اشاره کرد و افزود: دولت در چند سال اخیر خدمات بسیار خوبی را به مردم شهرستان سروآباد ارائه کرده که مهمترین این خدمات در حوزه درمان و سلامت است و خدمات بهداشتی درمانی را در این شهرستان ارتقا داده است.
مفاخری اظهار کرد: مردم شهرستان سروآباد مردمانی مرزدار، غیور و وفادار به نظام و انقلاب اسلامی هستند که در طول هشت سال دوران دفاع مقدس با تمام توان و تلاش خود از مرزهای کشور دفاع کردند و اجازه ندادند یک وجب از خاک این کشور به دست دشمنان بیفتد.
وی ادامه داد: ایجاد صنایع تبدیلی، ساخت سردخانه، بهسازی و آسفالت راه های روستایی، ایجاد کارخانه لبنیات، ایجاد ایستگاه های پمپاژ بر روی رودخانه سیروان، تخصیص آب از محل سدها، توسعه بیمارستان و تجهیز آن و توجه بیشتر به شیلات این شهرستان از مهمترین نیازها و مطالبات مردم شهرستان سروآباد است که توجه به این بخش ها باعث رونق و توسعه بیشتر این شهرستان خواهد شد.
اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم شورای اسلامی روز سه شنبه به منظور حضور در جلسات شورای اداری استان کردستان و شرکت در نشست های شهرستان های سروآباد، مریوان، بانه و سقز به استان کردستان سفر کرده اند. از ۶ نماینده استان کردستان سه نماینده این استان (مرادی، فرشادان و بیگلری) عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هستند.
شهرستان سروآباد در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

نـظـرات