کـد خبـر : 9285
تـاریخ انتـشـار : ۰۷ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۶:۲۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

کتاب ” آموزش‌های بدون مرز”

به اطلاع می رساند کتاب ” آموزش‌های بدون مرز” به ویراستاری ماریانا پاترو و ونکاتارامان بالاجی با ترجمه محمدرضا سپهری و الهام امیری از انتشارات موسسه کار و تامین اجتماعی در کتابخانه مرکزی موجود می باشد.

کتاب ” آموزش‌های بدون مرز”

به گزارش خبرگزاری ایونا، محتوای کتاب در ۸ فصل و در ۱۲۵ صفحه تنظیم شده است .

در مقدمه کتاب آمده است:
از سال ۲۰۱۲ که به سال «موک»(دوره برخط آزاد فراگیر)مشهور شده است،موک ها در سراسر جهان گسترش یافته اند،چشم انداز آموزش عالی دچار دگرگونی شده،و مدل دانشگاه های سنتی (آجرو سیمانی)از هم گسیخته است.هرچند موسسات آموز عالی برای مدتی نسبتاً طولانی،درگیر ارائه آموزش و محتوای برخط بوده اند(برای مثال از طریق منابع آموزش آزاد و محیط های یادگیری مجازی)،با اینحال،ظهور سریع موک ها یک انقلاب آموزشی محسوب می گردد.
موک ها می توانند شکاف و عدم تناسب موجود میان مهارت دانش آموختگان و نیاز های بخش صنعت را کاهش دهند. این عدم تناسب و شکاف،موجب افزایش بیکاری جوانان و بزرگسالان و به ویژه زنان شده است. از سوی دیگر، از آنجا که موک ها از جنبش آموزش آزاد نشات گرفته اند می توانند امکان دسترسی رایگان به محتوا و منابع با کیفیت را برای همکان فراهم نمایند،منابعی که ممکن است تولید آن برای بسیاری از موسسات آموزش عالی به ویژه در کشورهای در حال توسعه،بسیار پرهزینه باشد.
با جهانی شدن اقتصاد و افزایش آگاهی دولت ها از ارتباط میان آموزش و رقابت های اقتصادی،تعداد زیادی از کشورها در زمینه آزادسازی موسسات آموزش عالی سرمایه گذاری نموده و نرخ ثبت نام دانشجویان را افزایش داده اند.
یونسکو و سازمان یادگیری کشورهای مشترک المنافع با همکاری یکدیگر،راهنمای دوره های برخط آزاد فراگیر (موک ها) را منتشر نموده اند تا کشورهای در حال توسعه،بیش از پیش از پتانسیل قابل توجه یادگیری برخط و موک ها آگاه شوند.
موسسه کار و تامین اجتماعی نیز در راستای اهداف و ماموریت های خود و به منظور انتقال تجارب و دستاوردهای سایر کشورها در حوزه گسترش دانش اجتماعی کار و اشتغال،نسبت به ترجمه و انتشار کتاب راهنمای دوره های برخط آزاد فراگیر (موک ها)اقدام نموده است.امیدواری این کتاب برای همه صاحبنظران و سیاستگذارانی که به سیاست ها و استراتژی های ملی می اندیشند و می خواهند از موک ها در نظام آموزشی و برنامه های توسعه ای خود استفاده نمایند،مفید باشد.
همکاران محترم ضمن مطالعه فهرست مندرجات جهت مطالعه کتاب می توانند به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمایند.

انتهای پیام/
منبع: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

نـظـرات