کـد خبـر : 9100
تـاریخ انتـشـار : ۰۶ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۲۳:۰۰ ب.ظ
نسـخه چاپـی

کارآفرین برتر یاسوجی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری ایونا؛

مدرک دانشگاهی جهت شروع یک کار و کارآفرینی کافی نیست

قاسم پور می گوید: مدرک صرف دانشگاهی جهت شروع یک کار و کارآفرینی کافی نیست؛ بلکه با گذشت زمان به همه اثبات شده که تجربه در کنار علم می تواند عملکرد بهتری داشته باشد تا اینکه تجربه یا علم به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

مدرک دانشگاهی جهت شروع یک کار و کارآفرینی کافی نیست

به گزارش خبرگزاری ایونا، مرتضی (غلامرضا) قاسم پور در سال ۱۳۴۹ در یک خانواده مذهبی در روستای دشتروم واقع در شهرستان بویراحمد از استان کهگیلویه و بویراحمد به دنیا آمد. از دوران کودکی و نوجوانی در مساجد و هیات مذهبی حضور داشت. دوران راهنمایی را در مدرسه توحیدی یاسوج گذراند. دوران راهنمایی ایشان مصادف با جنگ تحمیلی بود.

در حالی که با سن ۱۳ سالگی در سال ۱۳۶۳ محصل کلاس سوم راهنمایی بود به جبهه های جنگ اعزام شد و در مدت ۳۶ ماه به عضویت بسیج در جبهه درآمده و در عملیاتهای مختلفی شرکت نمود و در طول این مدت دوره متوسطه را هم به پایان رساند که در پایان سال ۱۳۶۶ به عضویت رسمی سپاه درآمد. تا پایان سال ۱۳۷۷ با عضویت در سپاه و مسئولیتهای تداوم آموزشی و عقیدتی سیاسی جانشین عقیدتی سیاسی تیپ ۴۸ فتح حضور داشت. او دارای مدرک فوق دیپلم مدیریت کسب و کار است و هم اکنون در حال تحصیل در رشته مهندسی ایمنی HSE است.

قاسم پور از سال ۱۳۸۰ با تاسیس شرکت پیمانکاری با رتبه آب و تاسیسات پروژه های زیادی را در استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد با موفقیت و رضایتمندی کارفرما انجام داده و از سال ۱۳۸۸ همزمان با کار پیمانکاری علی رغم علاقه فراوان به کارهای تولیدی و اشتغال جوانان تصمیم به تاسیس شرکت تعاونی ۳۴۷۰ مجتمع نان بهارستان یاسوج در استان گرفت که با اشتغال بیش از ۵۸ نفر به صورت مستقیم و بیش از ۳۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در سه سال گذشته کارآفرین و تعاونی برتر استان بوده است.

 

 

در ادامه مشروح گفتگوی خبرنگار ایونا در یاسوج را با این کارآفرین نمونه ملاحظه می فرمایید:

 

* این کار را از کی شروع کردید و عوامل موفقیتتان چه بوده است ؟

در زمان شروع ۳۰ سال داشتم و در حال حاضر ۱۸ سال در این حرفه فعالیت دارم ولی به طور گسترده ۸ سال مشغول هستم. در ابتدا از یک نانوایی ساده شروع کردم و سپس به فکر تاسیس یک تعاونی ( مجتمع تولید نان ) با پخت انواع نانهای سنتی، صنعتی و رژیمی در جهت رفاه همشهریان افتادم. از دلایل موفقیت بنده ریسک پذیری – خلاقیت – پشتکار – علاقه فراوان به اشتغالزایی جوانان و شکست ناپذیری می باشد.

 

*از نگاه شما مهارت و تخصص برتر است یا مدرک صرف دانشگاهی؟

در قدیم کارها براساس تجربه هایی که از پدران و بزرگترها به کوچکترها آموزش داده میشد انتقال می یافت ولی چون این تجربیات اکثراً توجیه علمی نداشتند گاهاً با خطاهایی همراه می شد از طرف دیگر نیز مدرک صرف دانشگاهی جهت شروع یک کار و کارآفرینی کافی نیست؛ بلکه با گذشت زمان به همه اثبات شده که تجربه در کنار علم می تواند عملکرد بهتری داشته باشد تا اینکه تجربه یا علم به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

 

*چرا تعداد بیکاران ما روز به روز بیشتر می شود. کار نیست یا کارکن؟

یکی از مهمترین دلایل بیکاری در کشور و بخصوص در استان ما این است که اکثر افراد تمایل دارند صرفا در کارهای اداری مشغول باشند.

دلیل دیگر بهانه تراشی خود افراد است که نبود کار را بر عهده دولت و مسئولین اجرایی می اندازند که این امر کاملا اشتباه است، چرا که در بعضی از کشورها مثل ژاپن و یا آلمان که در زمان جنگ جهانی دوم ضعیف ترین اقتصاد را داشتند بدلیل کار و تلاش افراد، جامعه آن در حال حاضر سرآمد اقتصاد دنیا می باشند. ولی در کشور ما متاسفانه جوانان یا بدنبال مواد مخدر و یا ولگردی و یا مشاغل کاذب رفته و همه تقصیرات را بر دوش دولت می اندازند. در صورتی که خود آنها می توانند دست به ابتکارات زیادی بزنند.

دلیل دیگر میتواند ناشی از عدم تخصص، آموزش پایین، نداشتن مهارت های لازم و . . . باشد.

مورد دیگر، کمبود تسهیلات لازم است. اگر تسهیلات هم فراهم شود در رابطه با آن کسب و کار، هزینه نمی شود.

از جمله دلایل دیگر بیکاری، زیاده خواهی و چند پسته و چند شغله بودن عده ای از مسولین می باشد. واین امر علیرغم اینکه گفته شده چند پسته ها حذف می شوند ولی بطور وضوح دربسیاری از مناصب متاسفانه هنوز هم مشاهده می شود واین موضوع هم باعث بیکاری بسیاری از جوانان جویای کار گردیده است.

در نهایت حمایت دستگاههای اجرایی از بخش های خصوصی و مردم نهاد بسیار ضعیف است، بخصوص در حال حاضر که بخش های خصوصی بدلیل تحریم های اقتصادی و نیز شرایط اقتصاد مقاومتی و تاکید رهبر معظم بر اشتغال ، نیاز به حمایت همه جانبه دولت را دارند.

 

*یک جوان بیکار امروزی اگر بخواهد واقعاً همت کند و شروع به کار، از کجا باید شروع کند؟

اول اینکه یک جوان باید ایمان بخدا و به آن چیزی که می خواهد برای آن تلاش کند داشته باشد و تا زمان که ایمان و اراده نباشد هرگز چیزی محقق نمی شود. و بقول یک دانشمند بنام «بن فرانکین»: اگر فلج مادرزاد نخواهد در دوی ماراتن اول شود باید از اراده خویش شاکی باشد.

دوم یک جوان باید شعار «خواستن توانستن است» را سرلوحه کار خویش قرار دهد. پس بنظر می رسد باید از خواستن شروع کند و خواستن چیزی جز همان اراده که در بالا ذکر شده نیست.

سوم باید کارو تلاش کند. بزرگی می گوید: در پشت هیچ در بسته ای ننشینید، آنقدر درب را بزنید تا درب به روی شما باز شود، و اگر باز نشد همان درب را بشکنید. و نیز ضرب المثل معروف که می گوید: گر گدا کاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست ؟ و همه ی اینها بیانگر این است که یک جوان نباید صرفا بنشیند و در آرزوی یک معجزه و یا چیزهای بزرگ باشد، چرا که این امری است تقریبا محال. بزرگ دیگری می گوید: یا به اندازه آرزویت تلاش کن ویا به اندازه تلاشت آرزو”، چرا که آفت خوشبختی آرزوهای دور و دراز است.

چهارم در محضر عالم یا آن شخصی که از وی علم آموخته می شود باید زانوی ادب زده چرا که حافظ شیرازی میگوید:

حافظا علم و سخن ورز که در مجلس شاه       هر که را نیست ادب لایق صحبت نبود

و در نهایت می گوید اگر تمام تلاشت را کردی و به چیزی که می خواهی نرسیدی، از خداوند خودت یاری بخواه. چرا که خداوند در قرآن بصراحت بیان می دارد اگر به مشکلات برخورد کردید «ادعونی»، مرا بخوانید.

پس یک جوان ابتدا باید ایمان و در مرحله بعد خواستن، کار و تلاش و سرانجام از خداوند متعال استعانت بجوید.

 

*مسئولین امر چه موانعی را باید از سر راه شما بردارند؟

اولین مانعی که بر سر راه وجود دارد بروکراسی های پیچیده اداری است که شرایط سختی را برای هر شخص کارآفرین ایجاد می نماید پس مسئولین باید تمامی زمینه های لازم را در جهت راه اندازی کسب و کارهای بزرگ و کوچک فراهم نمایند و از مالیات های سنگین در جهت راه اندازی مشاغل خصوصی کمتر استفاده نماید. چرا که بیشتر کارخانه های تولیدی به خاطر مالیات زیاد ورشکسته یا تعطیل شده اند. استفاده از نیروهای داخلی در اولویت امر باشد. در بیشتر کارخانه های ایران غیر تبعه ایرانی مشغول به کار است، در حالی که جوانان ما بیکارند.

 

انتهای پیام/
منبع: ایونا

نـظـرات