کـد خبـر : 9070
تـاریخ انتـشـار : ۰۵ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۰۹ ب.ظ
نسـخه چاپـی

استفاده از فناوری‌ نانو در افزایش استحکام پارچه کعبه

پژوهشگران دانشگاه القرا در عربستان قصد دارند پارچه مورد استفاده در چادر کعبه را که از جنس چلوار و الیاف سنتزی است، با فرآیندی مبتنی بر فناوری‌ نانو مستحکم‌تر کنند تا در برابر آتش و وزن بالا مقاوم شود.

استفاده از فناوری‌ نانو در افزایش استحکام پارچه کعبه

به گزارش خبرگزاری ایونا، از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، گروهی از محققان دانشگاه القرا روی نوعی پارچه که ترکیبی از چلوار و الیاف سنتز شده پاراآمیدی است، کار می‌کنند تا این چادر را در مقابل حرارت بالا و وزن زیاد مقاوم کنند.

محمد باجودا از مدیران دانشگاه ملک عبدالعزیز گفت: در این پژوهش چلوار با الیاف سنتزی پیشرفته ترکیب شده تا از رشته‌های ابریشم در پارچه را پشتیبانی کند و محصول نهایی در فرآیند موج‌‌دهی خودکار وارد شده تا ساختار پارچه نهایی محکم‌تر و در برابر پارگی و کشیدگی و حتی وارد شدن وزن زیاد روی آن، مستحکم‌ شود.
باجودا می‌افزاید: پارچه کعبه در فرآیند رنگ‌آمیزی وارد می‌شود و در گام بعد با استفاده از فناوری‌ نانو تقویت می‌شود. رشته‌های ابریشم پیش از وارد شدن در فرآیند موج‌دهی خودکار، برای افزایش استحکام در معرض عملیات پردازشی قرار می‌گیرند که این فرآیند منجر به مقاومت ابریشم در برابر عوامل محیطی می‌شود.
چلوار پارچه‌ای رایج و مشهور است که منعطف بوده و در برابر آتش و بریده شدن مقاوم است و این پارچه برای ساخت جلیقه‌های ضدگلوله نیز استفاده می‌شود.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

نـظـرات