کـد خبـر : 9040
تـاریخ انتـشـار : ۰۵ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۵۱ ق.ظ
نسـخه چاپـی

آشنایی با رشته‌های شاخه کاردانش

معرفی رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان»

هنرآموزان رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» تلاش می‌کنند تا با استفاده از تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های روز، تأسیسات مکانیکی مورد نیاز را در طراحی ساختمان به کار گیرند.

معرفی رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان»

به گزارش خبرگزاری ایونا، رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

*معرفی رشته

در دنیای امروز تأمین آسایش و فراهم نمودن محیطی آرام و مطلوب برای زندگی یکی از اهداف اصلی انسا ن ها به شمار می آید. گروه های تأسیساتی سعی دارند تا با استفاده از تکنیک ها و تکنولوژی های روز تأسیسات مکانیکی مورد نیاز را در طراحی و اجرای ساختمان به کار گیرند.

وجود مراکز صنعتی و تجاری و آسمان خراش ها نیاز به تأسیسات مکانیکی و الکتریکی عظیم به صورت اتوماتیک دارند؛ شناخت علم تأسیسات مکانیکی که یکی از رشته های گروه مکانیک است و همچنین تکنولوژی های جدید آن برای تمام دست اندرکاران تأسیسات ساختماتی صنعتی و تجاری ضروری است.

*سطح آموزشی مهارت ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، هفت استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی های ذیل دست می یابند:

استاندارد لوله کشی و نصاب وسایل بهداشتی درجه ۲: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی در فلزکاری عمومی و جوشکاری برق و گاز و نقشه خوانی تأسیسات، لوله کشی آب و فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی است، می یابد.

استاندارد لوله کشی و نصب وسایل بهداشتی درجه یک: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی مهارت های لوله کشی، ساخت کلکتورها، نصب و راه اندازی پمپ ها و کنتورهای آب، آبرسانی ساختمان های مرتفع، تعمیر شیرآلات و وسایل بهداشتی و لوله کشی آتش نشانی و استخر و جکوزی دست می یابد.

نصاب و تعمیر کار آبگرمکن خورشیدی، تعمیر اجزای آبگرمکن، بازرسی و نگهداری آبگرمکن خورشیدی دست می یابد.

لوله کشی فاضلاب نصب فشاری: پس از آموزش این مهارت هنرجو قادر خواهد بود از عهده نصب و تست سیستم فاضلاب نصب فشاری بر اساس نقشه و مقررات مالی ساختمان برآید.

تعمیر کار آبگرمکن دیواری: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی نقشه خوانی، نصب و تست قطعات، راه اندازی، عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات آبگرمکن دیواری را بر اساس استانداردهای مربوطه دست می یابد.

لوله کش لوله های پلمیری: پس از آموزش این مهارت هنرجو قادر خواهد بود از عهده نقشه های تأسیساتی ساختمان، بر شکاری لوله های پلاستیکی، خمکاری، کالیبره کردن و لوله کشی سیستم های آبرسانی و تست و رفع عیوب حاصله در لوله کشی بر آید.

لوله کش لوله های پلی اتیلن تک لایه PEX: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار با لوله های پلی اتیلن تک لایه که با نصاب و تعمیر کار تأسیسات بهداشتی، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع در ارتباط می باشد دست یابد.

* آینده تحصیلی و شغلی

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می توانند در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فنی و حرفه ای ادامه تحصیل دهند همچنین با سه ساله شدن دوره دوم متوسطه در مقطع کارشناسی نیز در رشته های مرتبط با رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهند.

آینده شغل و بازار کار فارغ التحصیلان می توانند به عنوان تأسیسات کار در مراکز دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند با اشتغال در شرکت های تأسیساتی، به طراحی، نظارت و نصب و راه اندازی تأسیسات بهداشتی اقدام نمایند و با ایجاد دفاتر و شرکت های مشاوره ای زمینه ایجاد شغل را فراهم نمایند.

*ساعت آموزش

رشته «تأسیسات بهداشتی ساختمان» دارای ۱۱۱ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۵۴ ساعت شایستگی های فنی، ۶ ساعت شایستگی های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از ۳ واحد نظری و ۵ واحد عملی»، «ریاضی ۱ متشکل از ۲ واحد نظری»، «فیزیک متشکل از ۲ واحد نظری»، « لوله کش و نصاب وسایل بهداشتی درجه ۲ متشکل از ۳ واحد نظری و ۹ واحد عملی»، «لوله کش و نصاب وسایل بهداشتی درجه ۱ متشکل از ۲ واحد نظری و ۷ واحد عملی»، «نصاب و تعمیرکار آبگرمکن خورشیدی متشکل از یک واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «لوله کش فاضلاب نصب فشاری متشکل از یک واحد نظری و یک واحد عملی»، «تعمیرکار آبگرمکن دیواری متشکل از ۲ واحد نظری و ۳ واحد عملی»، «شیمی متشکل از ۲ واحد نظری»، «لوله کش لوله های پلیمری متشکل از یک واحد نظری و ۲ واحد عملی»، «لوله کش لوله های پلی اتیلن تک لایه متشکل از نیم واحد نظری و نیم واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم

نـظـرات