کـد خبـر : 8951
تـاریخ انتـشـار : ۰۴ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۰۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: تفاوت فرهنگی دانش آموزان اتباع خارجی را به رسمیت بشناسیم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: علاوه بر فراهم کردن زمینه ثبت نام و حضور کودکان اتباع خارجی در مدارس باید مهارت های با هم زیستن را مورد توجه قرار داده و به تمامی دانش آموزان آموزش دهیم که دید چند فرهنگی داشته باشند و تفاوت های دانش آموزان اتباع را به رسمیت بشناسند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: تفاوت فرهنگی دانش آموزان اتباع خارجی را به رسمیت بشناسیم

به گزارش خبرگزاری ایونا، رضوان حکیم زاده با تاکید بر اینکه نگاه عاری از تبعیض باید سرلوحه تمام فعالیت های آموزشی و تربیتی در مدارس قرار گیرد، افزود: این موضوع باید در برخورد و رفتار معلمان، مدیران، معاونان و دانش آموزان با همکلاسی های اتباع خارجی جلوه داشته باشد و خانواده ها نیز فرزندان خود را تشویق کنند که هیچ تفاوتی بین خود و آنها قائل نشوند.

وی اظهار داشت: با توجه به توصیه مقام معظم رهبری و همکاری بین دستگاه های دولتی از جمله وزارت کشور و آموزش و پرورش که از سال های گذشته آغاز شده بود، فرصتی فراهم شد تا کودکان فاقد مدارک هویتی و دانش آموزان اتباع خارجی بتوانند در مدارس کشور ثبت نام کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از اساسی ترین حقوق کودکان، حق آموزش است که صرف نظر از شرایط اقامتی والدین و هر عامل دیگر بدون توجه به رنگ و نژاد و زبان باید فرصت یادگیری داشته باشند، تصریح کرد: یکی از مسائلی که باید فرهنگسازی شود پذیرش بی قید و شرط و فراهم کردن جو مناسب برای حضور این افراد در مدارس است.
حکیم زاده بیان داشت: معلمان نیز باید نگرش ها را به سمتی هدایت کنند که دانش آموزان ایرانی حضور این گروه از دانش آموزان را یک فرصت بدانند و با تفاوت های فرهنگی یکدیگر بیشتر آشنا شوند و یک جامعه متنوع و متکثر را به رسمیت بشناسند.
وی یادآور شد: معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز تلاش می کند از طریق برنامه های آماده سازی معلمان و طرح کارآمد که به توانمندسازی معلمان می پردازد، آموزش چند فرهنگی را مورد توجه قرار دهد و از رسانه ها نیز درخواست داریم تا در این رابطه فرهنگسازی کنند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فرصت حضور دانش آموزان اتباع می تواند پیامدهای اجتماعی فرهنگی بسیار مناسبی داشته باشد، اظهار داشت: گاه شاهد برخوردهایی بین دانش آموزان ایرانی و اتباع هستیم که متناسب با فرهنگ اسلامی – ایرانی نیست و نیازمند انجام کار ضربتی هستیم تا موارد بسیار اندک و جزئی هم اتفاق نیافتد زیرا این دانش آموزان در مدارس حضور دارند و کوچکترین برخورد از طرف همکلاسی ها، اولیا مدرسه و خانواده دانش آموزان ایرانی می تواند زمینه سرخوردگی و آسیب های جدی روحی و روانی برای آنها ایجاد کند.
حکیم زاده با یادآوری این نکته که در شان انسان مسلمان ایرانی نیست که دیدگاه نژاد پرستانه داشته باشد، افزود: سالها با افتخار به خاطر شرایط سخت همسایگان ایران سعی کرده ایم فرصت حضورشان را در کشور فراهم کنیم از این رو نباید با اقداماتی هر چند محدود و حاکی از نگاه تبعیض آمیز، این کار ارزشمند زیر سوال برود.
اکنون حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز از اتباع خارجی و افغان در ۲۵ هزار و ۴۹۰ مدرسه ایران مشغول به تحصیل هستند.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

نـظـرات