کـد خبـر : 8853
تـاریخ انتـشـار : ۰۲ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۴۳ ق.ظ
نسـخه چاپـی

طرح جدیدی که صدای اعتراض دانشجویان دانشکده پرستاری را بلند کرد

طرح «اینترن شیپ» این روزها مورد اعتراض دانشجویان دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز واقع‌شده که قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری نیز معتقد است: رها کردن دانشجویان پرستاری در بیمارستان، بدون اینکه مربی بالای سر آن‌ها باشد، هیچ کمکی برای کسب مهارت آن‌ها نخواهد کرد.

طرح جدیدی که صدای اعتراض دانشجویان دانشکده پرستاری را بلند کرد

به گزارش خبرگزاری ایونا، جمعی از دانشجویان دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اعتراض به طرحی با عنوان «اینترن شیپ» در روزهای اخیر با بیانیه و تجمع دلایل خود را مبنی بر غیرعلمی و غیر کارشناسی بودن این طرح به گوش مسؤولان دانشگاهی رساندند.

دانشجویان معترض معتقدند که طرح «اینترن شیپ» در خوش‌بینانه‌ترین حالت نهایت کج‌سلیقگی مسؤولان در وزارت بهداشت، معاونت پرستاری و ریاست برد پرستاری را نشان می‌دهد؛ طرحی که در آن برنامه کارورزی درون‌گروهی دانشجویان بدون هیچ منطق و پشتوانه علمی به برنامه‌ای شیفت در گردش تغییر می‌کند تا دانشجو را موظف کند در طول دو ماه ۲۱۰ ساعت شیفت صبح و عصر و ۷۸ ساعت شیفت شب را با شرایط نامناسبی بگذراند.

عدم حضور دائمی مربی، عدم پشتیبانی حقوقی دانشکده از دانشجو و واگذار کردن مسئولیت اخذ بیمه به دانشجو، عدم پرداخت حقوق و یا پرداخت حقوق نامتناسب با انبوه ساعات کاری، سوء استفاده پرسنل بیمارستان از دانشجویان با محول کردن اقداماتی که در حیطه وظایف دانشجو نیست از موارد قابل‌اعتراض این دانشجویان است.

در بیانیه اعتراضی دانشجویان پرستاری به پیامدهایی که با اجرایی شدن این طرح در انتظار جامعه پرستاری و بالأخص دانشجویان است، پرداختند که بدین شرح است:

یک: با پیش‌بینی کم و کیف مشارکت پرسنل در اجرای این برنامه باید گفت حتی اگر پرسنل بیمارستان از روحیه بالای همکاری برای آموزش به دانشجو برخوردار باشند، ممکن است به دلیل کمبود وقت و شلوغی اورژانس و پرداختن به امور مربوط به بیمار خود، از این امر غفلت ورزند. ضمن آنکه حقوقی نیز جهت آموزش دریافت  نمی‌کنند که این امر خود می‌تواند در بی‌انگیزه‌تر شدن پرسنل برای آموزش به دانشجویان مؤثر باشد؛ از سوی دیگر کارکنان به دلیل مشغول بودن به کارهای روتین، فاصله گرفتن از محیط آکادمیک و عدم بهره‌مندی از اطلاعات بروز، قطعاً نمی‌توانند نقشی مؤثر به‌اندازه اساتیدِ دانشکده ایفا کنند. علاوه بر آن تابه‌حال در کارآموزی‌ها شاهد بروز خطا از جانب پرسنل بوده‌ایم که توسط اساتید گوشزد و اصلاح‌شده است، بنابراین در صورت عدم حضور استاد امکان تکثیر این خطاها در وجود دانشجویان به‌عنوان یک امر روتین وجود خواهد داشت.

دو: بارها در توجیه اجرای این برنامه شنیده‌ایم که دانشجویان باید قبل از شروع طرح، از مهارت و جسارت لازم برای انجام کارهای عملی برخوردار گردند اما این نکته را هم باید به یاد داشته باشیم که این فرصت بالاخره با قرار گرفتن در محیط کار، چه در طول طرح و چه پس‌ازآن فراهم می‌شود درصورتی‌که فقط طی سال‌های تحصیلی است که می‌توان از تجربه و دانش بروز اساتید استفاده کرد.

بعلاوه این‌که تابه‌حال شرایط پذیرش نیروی آموزشی در دانشکده از ظرافت و دقت بالایی برخوردار بوده، حال چگونه است که بدین آسانی به نیروهای بالینی نه‌چندان قوی اکتفا می‌شود؟ درصورتی‌که اهمیت بالین در ایجاد نگرش و مهارت، اگر بیشتر از آموزش دانشگاهی نباشد کمتر هم نیست.

سه: در کارآموزی‌های پیشین گاهی خطاهای صورت گرفته از سوی پرسنل به دانشجو نسبت داده‌شده درحالی‌که دانشجو از حمایت حاصل از حضور استاد برخوردار بوده  بنابراین در صورت عدم حضور ایشان قطعاً شاهد اتفاقاتی از این قبیل بیش‌ازپیش خواهیم بود و این امر زمانی خطرناک‌تر وجدی‌تر می‌شود که دانشکده مسئولیت اخذ بیمه مسئولیت را برای دانشجو به عهده نگرفته و آن را امری شخصی تلقی کرده و به خود دانشجو واگذار کرده است.

طبق گفته دانشجویان پرستاری، در این مدت دل‌نگرانی‌های جامعه پرستاری در بیمارستان‌های سراسر کشور در مقالات متعدد و نامه‌نگاری‌های فراوان به مسئولین نهادهای تصمیم‌گیر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین ریاست محترم دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه زهرا(س) و … اطلاع‌رسانی شده است، اما اقدامی درخور، درزمینهٔ رفع دغدغه‌ها صورت نگرفته و هر بار به اسمی و نامی جدید ضرباتی بر پیکره پرستاری کشور وارد کرده‌اند.

روز گذشته محمد شریفی مقدم حضور دانشجویان ترم آخر پرستاری در بیمارستان‌ها برای مهارت‌آموزی و رفتن بر بالین بیمار، بدون نظارت مربی را مشکل‌ساز دانسته بود.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری تأکید کرده بود که حضور این دانشجویان بدون نظارت مربی در بیمارستان برای کسب مهارت عملی، با توجه به مشکلات کمبود کادر پرستاری، نمی‌تواند مثمر ثمر برای دانشجویان پرستاری باشد و رها کردن دانشجویان پرستاری در بیمارستان، بدون اینکه مربی بالای سر آن‌ها باشد، نه‌تنها هیچ کمکی برای کسب مهارت نخواهد کرد، بلکه باعث خواهد شد این افراد احساس بیهودگی و بی‌هویتی کنند.

جامعه پرستاری به‌عنوان یکی از اقشار پرکار و زحمت‌کش همواره مطالباتی داشته که گاهاً مورد بی‌مهری مسؤولان نیز واقع‌شده است، امید است که مسؤولان ذی‌ربط اشکالات وارده به طرح «اینترن شیپ» را که مورد اعتراض دانشجویان پرستاری است موردتوجه و بررسی قرار دهند و پاسخگوی انتقادات و پیشنهاد‌های ایشان باشند.

انتهای پیام/
منبع: فارس

نـظـرات