کـد خبـر : 8322
تـاریخ انتـشـار : ۲۴ آبان ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۶:۱۱ ب.ظ
نسـخه چاپـی

استاندار یزد:

توجه به اقتصاد دانش بنیان برای رفع مشکل بیکاری دانش آموختگان موثر است

استاندار یزد گفت: دولت با آگاهی نسبت به افتخار آفرینی های آموزش و پرورش استان بر صیانت و ارتقای این جایگاه حساس است، ضمن پاسداری از این موفقیت ها، توجه بیشتر به اقتصاد دانش بنیان را برای رفع مشکل بیکاری جوانان فارغ التحصیلان موثر می دانیم .

توجه به اقتصاد دانش بنیان برای رفع مشکل بیکاری دانش آموختگان موثر است

به گزارش خبرگزاری ایونا، محمود زمانی قمی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان با اشاره به رتبه اول دانش آموزان یزدی برای بیست و چهارمین سال متوالی در آزمون ورودی دانشگاه ها افزود: بخشی از دغدغه های مطرح شده در این حوزه با دیگر استان ها مشترک است.

وی بیان کرد: اما، آنچه منحصر به یزد است، قله های افتخاری است که دانش آموزان در سالیان پیاپی آن را فتح کرده اند که این مهم برای دیگر استان ها یک آرزوست.

وی با بیان اینکه در کنار افتخار آفرینی ها دغدغه هایی نیز وجود دارد، تصریح کرد: واقعیت این است، برخی آسیب ها در کنار این موفقیت ها نمایان شد که می تواند در صورت عدم بررسی و چاره جویی مناسب به موقع مشکل آفرین باشد.
رئیس شورای آموزش و پرورش استان در ادامه از کارشناسان، پیشکسوتان و نخبگان آموزش و پرورش خواست تا فهرستی از آسیب هایی که می تواند به افتخار آفرینی این حوزه در استان آسیب برساند تهیه کنند.
وی یادآور شد: در این فهرست راهکارهای عملیاتی برای رفع یا کاهش آسیب ها ارائه شود تا با لحاظ کردن تغییر ایجاد شده میان نسل ها و واقعیت های موجود در جامعه آسیب ها کاسته و مدیریت شود.
زمانی قمی یادآور شد: بزرگترین ماموریت در حوزه فرهنگی مرتبط با آموزش و پرورش توجه به این آسیب ها و ارائه برنامه ها و راهکارها برای کاهش و رفع آنها و صیانت از افتخار آفرینی ها در عرصه آموزش و پرورش است.
وی با اشاره به اینکه افتخار آفرینی ها تنها به واسطه سیستم دولتی و اداری به دست نیامده است، افزود: باید از خدمات و زحمات معلمانی که از ده ها سال قبل با روش های منطقی و مناسب و مجاهدت و پایمردی، فرهنگ این دیار را به سمت این موفقیت ها هدایت کرده اند به نیکی یاد کنیم و قدردان تلاش ها و خدماتشان باشیم.
استاندار یزد ادامه داد: مجموعه آموزش و پرورش استان و آهنگ رفتاری همه معلمان در تمامی مقاطع تحصیلی منجر به این رویداد افتخار آفرینی شده و این افتخار در کارنامه همه آنها ثبت و ضبط شده است.

زمانی قمی تصریح کرد: اگر بخواهیم در ایران الگویی کامل از همت و تلاش و سازندگی ارائه کنیم ذهن همه به یزد رهنمون خواهد شد و این امر تنها در عرصه آموزش و پرورش هویدا نیست بلکه در همه عرصه ها نمایان است که دولت نیز باید از این جایگاه و ویژگی صیانت کند.
وی به یکی دیگر از آسیب هایی که می تواند افتخار آفرینی یزدی ها در عرصه آموزش و پرورش را تحت الشعاع قرار دهد، اشاره کرد و گفت: مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش استان هر ساله فارغ التحصیلان زیادی دارند اما مشکل اساسی این است ،این افراد مهارت محور تربیت نشدند، این امر یکی از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری میان فارغ اتحصیلان یزدی است.
استاندار یزد یادآور شد: باید برای رفع این مشکل به مسیری که مجموعه دولت بدان رسید، عمل کرد و آن تعقیب ایده ها و خلاقیت ها تا خلق ثروت است.
زمانی قمی سپس با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص کسب مقام اول کشور از سوی استان در خلاقیت و تولید ایده در سه سال متوالی اخیر یادآور شد: همه باید مراقبت کنند که این ایده ها معطل نماند و به همین منظور در نظر داریم تا سامانه ای را با همکاری پارک علم و فناوری و مراکز آموزش عالی ایجاد کنیم تا دانشجویان و دانش آموزان ایده های خود را در این سامانه تا خلق ثروت دنبال کنند و آن را تبدیل به کار و اشتغال کنند.
استاندار یزد با بیان این نکته که جز پرداختن به اقتصاد دانش بنیان راه دیگری برای کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نداریم ، یادآور شد: باید بیشتر سرمایه گذاری های جدید در استان، فناوری ، های تک و در مسیر تبدیل ایده ها به ثروت و اقتصاد دانش بنیان باشد و وجه غالب مسیر اقتصادی استان در دهه آینده به این سمت است و این مسیر دنبال می شود.
زمانی قمی تاکید کرد: دستور کار نشست آینده شورای آموزش و پرورش ارائه طرحی برای افزایش مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای برای دانش آموزان است تا مجموعه استان نیز با این نهاد در این مسیر همراهی کند.
رئیس شورای آموزش و پرورش استان افزود: عضو چنین مجموعه ای هستم که چنین افتخاری کسب کرد، احساس افتخار می کند و در عین حال خود را موظف می داند ، مراقبت کند تا آسیبی متوجه این مسیر افتخار آفرینی نشود و این روند همواره بیشتر و درخشنده تر شود و همه این مهم را باید به عنوان یک تکلیف در قبال آموزش و پرورش استان بدانیم و برای کاهش این آسیب ها مشارکت و برنامه ریزی کنیم.
زمانی قمی تاکید کرد: توجه کامل به قطع نشدن آب، برق و گاز مراکز آموزشی استان را در قالب بخشنامه ای به دستگاه های مربوط ابلاغ خواهم کرد تا این مشکل نیز با تعامل حل و فصل شود.
وی بر پیگیری رفع مشکل آموزش و پرورش استان در ملاقات با رئیس جمهوری و وزیران تاکید کرد و گفت: دولت باید با آگاهی نسبت به جایگاه آموزش و پرورش بر صیانت و ارتقاء این جایگاه حساس باشد و از این موفقیت ها پاسداری کند و خود را موظف به طرح این مباحث برای تحقق این موضوع می دانم.
در سال تحصیلی ۹۷-۹۶، ۲۴۰ هزار دانش آموز در ۹ هزار کلاس درس و هزار و ۸۰۰ واحد آموزشی در استان یزد مشغول تحصیل هستند.

انتهای پیام/
منبع: بازارکار

نـظـرات