کـد خبـر : 8065
تـاریخ انتـشـار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۶:۵۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

دکتر مجید عمیق: 

علم تولید نداریم/ضرورت پوست‌اندازی تولید کانون

یک نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه آموزش و پرورش ما مفلوک است، گفت: مهارت‌های زندگی نه در کتاب‌های درسی و نه در جای دیگری آموزش داده می‌شود به همین دلیل بچه‌های ما در معرض آسیب هستند.

علم تولید نداریم/ضرورت پوست‌اندازی تولید کانون

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر مجید عمیق، نویسنده کودک و نوجوان امروز در مراسم رونمایی از مجموعه های ماجراهای نابغه عصر حجر، اسمت چیه و قصه های ما و مامان‌مان که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون برگزار شد، گفت: برای آموزش و پرورش خودمان متاسفم، بارهایی که باید آموزش و پرورش به دوش بکشد امروز کانون به دوش می کشد. مسایلی مانند بلوغ و فرزندخواندگی باید در کتاب های درسی می آمد نه اینکه کانون در این زمینه کتاب تولید کند.

دکتر عمیق با بیان اینکه ۴۰ سال است که در عرصه کودک و نوجوان کار می کنم، عنوان کرد: ۶۰۰ عنوان کتاب دارم. در تقسیم بندی ادبیات کودک شاخه ای به نام ادبیات آگاه سازی داریم. مجموعه قصه های ما و مامان‌مان جزو ادبیات غیرداستانی تلقی می شود. مقوله های فرزندخواندگی جزو این ادبیات هستند. مهارت های زندگی را نه در کتاب های درسی داریم و نه در جاهای دیگر به همین دلیل است که بچه های ما نه گفتن را یاد نگرفتند و خیلی زود گول می خورند و آسیب می بینند.

وی با اشاره به اینکه انسان چیزی را کشف نمی کند، بیان کرد: در دنیای امروز کسی به نام مولف کتاب علمی وجود ندارد. همه چیز در طبیعت است،.هفت سال پیش مجموعه ای ۱۳ جلدی کار کردم. تمام مباحث آن در طبیعت وجود داشت. وقتی کشف می کنیم یعنی درصدی از نادانی ما کم می شود. فیزیک، شیمی و مهارت زندگی جزو ادبیات غیرداستانی محسوب می شود. این مجموعه ۱۳ جلدی را که نوشتم به بچه ها می گوید ریاضیات فقط یادگیری نیست بلکه می توانند در زندگی روزمره از ریاضیات استفاده کنند.

این نویسنده کودک و نوجوان تصریح کرد: امیدوارم تولید کانون یک پوست اندازی داشته باشد و با نگرش به موضوعات جدید تولید کند. باید ببینیم بچه های امروز به چه چیزهایی نیاز دارند. برخی مخالف ترجمه هستند اما من می گویم ترجمه سر جای خود و تالیف نیز در جایگاه خود قرار دارد. برخی چیزها را باید بومی سازی کنید. نباید دور کشورمان دیوار بکشیم. امروزه راجع به سلول های بنیادی و هوافضا باید نوشت.

دکتر عمیق خاطرنشان کرد: این همه ماشین تولید کردیم و روی دستمان مانده است چون تولید داریم اما علم تولید نداریم. به عنوان مثال فوتبال داریم اما علم فوتبال نداریم. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با داشتن کارشناسان باید موضوعات مورد نیاز کودکان و نوجوانان را شناسایی کند تا نویسندگان آنها را پوشش دهند. امروزه آموزش و پرورش ما مفلوک واقع شده است. با مخاطب شناسی و نیازسنجی کانون می تواند آثار خوبی تولید کند.

انتهای پیام/
منبع: شبستان

نـظـرات