کـد خبـر : 8062
تـاریخ انتـشـار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۶:۵۲ ق.ظ
نسـخه چاپـی

آشنایی با رشته‌های شاخه کاردانش

معرفی رشته «پرورش گیاهان جالیزی و سبزی»

گیاهان جالیزی و سبزی، بخش عمده‌ای از سبد غذایی هر کشور است که مهارت‌آموزی در این رشته زمینه اشتغال پایدار برای علاقه‌مندان را فراهم می‌کند.

معرفی رشته «پرورش گیاهان جالیزی و سبزی»

به گزارش خبرگزاری ایونا، رشته «پرورش گیاهان جالیزی و سبزی» در زمینه کشاورزی از گروه کشاورزی و غذا قرار دارد.

*معرفی رشته

کشاورزی زیربنای توسعه کشور است. توجه به نیاز جامعه به غذا زمینه‌ساز رشد و تعالی آن خواهد بود. گیاهان جالیزی و سبزی بخش عمده‌ای از سبد غذایی هر کشور است که مهارت‌آموزی در این رشته زمینه اشتغال پایدار برای علاقه‌مندان است.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، سه استاندارد مهارت شغلی را فراگرفته و در پایان به توانمندی‌های زیر دست پیدا می‌کنند.

مهارت باغبانی عمومی: آشنایی کلی با مفهوم باغبانی و مجموعه عملیاتی که در مراحل مختلف زندگی یک گیاه باغی لازم است از جمله آموزش‌هایی است که هنرجو فرا می‌گیرد.

مهارت پرورش جالیز: کاشت، داشت و برداشت انواع گیاهان جالیزی در این استاندارد آموزش داده می‌شود.

مهارت پرورش سبزی: مراحل مختلف تولید تا بازار مصرف انواع مختلف سبزی‌ها در این مجموعه آموزش داده می‌شود.

*آینده تحصیلی و شغلی

شرایط و امکان ادامه تحصیل برای هنرجویان این رشته در آموزشکده‌های کشاورزی، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه آزاد به‌آسانی فراهم است و امکان ادامه تحصیل تا مقاطع بالا وجود دارد.

کارآفرینی در زمینه کشاورزی از سایر علوم بیشتر و اقتصادی‌تر است. کسب روزی حلال در کنار آرامش روان از مزایای فعالیت در حوزه کشاورزی است.

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل در مؤسسات کشاورزی، گلخانه‌ها و مراکز تولیدی به راحتی جذب شده امکان ورود به جهاد کشاورزی به عنوان مهندس ناظر، کارشناس و … را دارند.

*ساعت آموزش

رشته «پرورش گیاهان جالیزی و سبزی» دارای ۱۰۵ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴۸ ساعت شایستگی‌های فنی، ۴ ساعت شایستگی‌های پایه، ۲ ساعت شایستگی‌های کارگاهی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «باغبانی عمومی (نوع ۲) متشکل از ۸ واحد نظری و ۱۸ واحد عملی»، «زیست‌شناسی متشکل از ۲ واحد نظری»، «شیمی متشکل از ۲ واحد نظری»، «تولید و پرورش سبزی متشکل از ۳ واحد نظری و ۵ واحد عملی»، «تولید و پرورش جالیز متشکل از یک واحد نظری و ۳ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است.

انتهای پیام/
منبع: فارس

نـظـرات