کـد خبـر : 7256
تـاریخ انتـشـار : ۱۵ آبان ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۳۷ ق.ظ
نسـخه چاپـی

در نشست هم اندیشی اقتصادی در حوزه گردشگری سلامت مطرح شد؛

صنعت گردشگری سلامت، راهی برای رهایی از اقتصاد نفتی

صنعت گردشگری سلامت در نشست هم اندیشی اقتصادی که در هتل اسکان برگزار شد، به عنوان راهی برای برون رفت اقتصاد ایران از اقتصاد نفتی مطرح گردید.

صنعت گردشگری سلامت، راهی برای رهایی از اقتصاد نفتی

به گزارش خبرگزاری ایونا، نشست هم اندیشی اقتصادی در حوزه گردشگری سلامت، با مشارکت انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران و مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، پنجشنبه شب در هتل اسکان الوند تهران برگزار شد.

مهدی کریمی رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، ضمن خوش آمدگویی به میهمانان حاضر، به عنوان اولین سخنران نشست، گفت: توانسته ایم در حدود پنجاه کشور اسلامی را به صورت یک شبکه ی بین المللی با هم مرتبط کنیم که در حال حاضر فعالیت بسیار خوبی دارد.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه مرکز توسعه گرشگری سلامت کشورهای اسلامی، فعالیت خود را از تهران شروع کرده، افزود: در حال حاضر توانسته ایم بیش از ۳۸ کشور از کشورهای اسلامی را در حد وزیر و معاون وزیر در شورای مرکزی گرد هم آوریم.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909041_763.jpg

 

رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی گفت: در ایران زیر ساخت های بسیار مناسبی در این حوزه در حال شکل گیری است و ما بسیار توانمندانه می توانیم فعالیت کنیم که آن را نادیده گرفته ایم.

شرکتهای مسافرتی و جهانگردی جایگاه ویژه ای در حوزه گردشگری سلامت دارند

کریمی با تاکید بر اینکه یک چهارم تا یک سوم درآمد نفت کشور را می توانیم از گردشگری سلامت تحصیل کنیم، گفت: جایگاه شرکتهای مسافرتی در کنار جایگاه بیمارستانها و حوزه های مربوط به دولت ها، از رتبه و اهمیت بالایی برخوردار است.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909021_453.jpg

 

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری سلامت شبکه ی ارتباطی قوی ایجاد کرده اند که آن را در سطح کشورهای اسلامی مدیریت می کنند، افزود: در کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه به شدت در این حوزه در حال فعالیت و کار اقتصادی هستند اما متاسفانه در ایران با وجود اخذ مجوزهای گوناگون در حوزه گردشگری سلامت، اهمیتی به این موضوع داده نشده است.

رئیس شورای سیاست گذاری مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، سپس به تعریف گردشگری سلامت از زبان سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) پرداخت و گفت: خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و روحیه فرد و در مکانی خارج از محل سکونت او درمدت بیش از ۲۴ ساعت، بیانجامد تعریف گردشگری سلامت است.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909023_234.jpg

 

کریمی گردشگری پزشکی، گردشگری طبیعت درمانی و گردشگری تندرسی  را از شاخه های مهم گردشگری سلامت خواند و گفت: ایران در صده های گذشته جایگاه به خصوصی در گردشگری سلامت داشته است که متاسفانه آن را از دست داده است؛ این درحالی است که ما در حال حاضر از بهترین پزشک های دنیا برخورداریم.

وی افزود: در حوزه گردشگری طبیعی ایران دارای مراکز بسیاری است که در کنار منابع طبیعت‌درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده اند تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت های خدادادی استفاده کنند.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909042_621.jpg

 

او گفت: ما در غرب آسیا به خاطر وسعت و جمعیتی که داریم، یکی از بزرگترین کشورهایی هستیم که می توانیم در این حوزه فعالیت کنیم، اما متاسفانه نه دارای کمپینگ های ورزشی خوبی هستیم نه توریسم ورزشی برای ما معنی پیدا کرده است؛ این درحالی است که دارای بهترین پیست های اسکی، بهترین زیرساختها برای شنا، بهترین حوزه های جنگلی هستیم، اما متاسفانه نتوانستیم از آن بهره برداری کنیم.

وی با انتقاد از محور قرار گرفتن نفت و درآمد نفتی در ایران، افزود: کشوری مانند عمان یک طرح ۲۵ ساله در حوزه توریسم ورزشی دارد و با وجود اینکه بسیاری از ظرفیت های خدادادی ایران را ندارد هر ساله درآمد فراوانی از این طریق تحصیل می کند.

 

اهداف تأثیر گذار صنعت گردشگری بر اقتصاد و جامعه ایران

کریمی اهداف صنعت گردشگری سلامت در ایران را اینگونه برشمرد: ۱) اشتغال زایی و رشد کیفی در بخش سلامت کشور ۲) کسب درآمد و ارزآوری به کشور و حمایت از رشد اقتصادی در کشور ۳) تبدیل شدن به قطب گردشگری سلامت در منطقه؛ جذب گردشگران سلامت از کشورهای آسیای میانه و قفقاز، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اسلامی ۴) بستر سازی جهت جذب سرمایه گذاری های خارجی.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909024_285.jpg

 

وی با تاکید بر نقش موثر آژانس های مسافرتی در توسعه اقتصاد گردشگری سلامت، افزود: با نگاهی به کشورهای پیشروی منطقه یا جهان، تعداد کثیری از شرکتهای فعال در حوزه گردشگری سلامت را خواهیم یافت که با انجام فعالیت های خدماتی، ترویجی و تبلیغاتی سیل عظیمی از علاقه مندان به دریافت خدمات سلامت را به سوی کشورها جذب می نمایند.

رئیس مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی گفت:با توجه به رشد و توسعه روز افزون صنعت گردشگری به ویژه در بخش سلامت، فعالیت موثر آژانس های خدمات مسافرتی و گردشگری و کارگزاران مرتبط علاوه بر عواید اقتصادی جمهوری اسلامی ایران فرصتهای اقتصادی مطلوبی جهت فعالان این عرصه را به وجود خواهند آورد که از آن جمله می توان به مواردی چون: توسعه شبکه ارتباطی با فعالان گردشگری و درمان سایر کشورها؛ بهره مندی مطلوب اقتصادی در زمینه معرفی و ارائه خدمات پشتیبانی به گردشگران سلامت کشورها؛ توسعه بازار در ابعاد داخلی و بین المللی با معرفی جذابیتهای گردشگری در بخشهای درمانی، طبیعی، تندرستی و ورزشی؛ برندینگ و توسعه فعالیت ها در سایر حوزه های تخصصی گردشگری؛ اشاره کرد.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909028_751.jpg

 

کریمی با اشاره به اینکه با تمام بیمه های کشور جلسه گذاشتیم که در حوزه پشتیبانی و ارز آوری به جز از بیمه سامان از هیچ کدام از آنها نتوانستیم خدماتی دریافت کنیم، گفت: قبل از اینکه دوستان بانک رفاه نیز پای کار بیایند با اکثریت بانک ها وحتی بانک مرکزی جلسه های متعدد برگزار کردیم و متاسفانه راهکاری ایجاد نگردید.

وی افزود: همین جا از دوستان بانک رفاه و بیمه سامان تقاضا می کنم نسبت به گردشگری سلامت اهتمام ویژه داشته باشند، چرا که جابه جایی مالی بسیار بالایی برای کشور خواهد داشت.

کریمی از جمله مطالب مورد اهمیت جهت توسعه فعالیت بخشهای خصوصی در حوزه گردشگری سلامت را اینگونه برشمرد: ۱) عواید اقتصادی مطلوب فعالیت در این حوزه ۲) رقابت با کشورهای منطقه در برند سازی خدمات سلامت ۳) وجود دانش پزشکی عالی و خدماتی تخصصی مطلوب جهت پذیرش گردشگران سلامت ۴) وجود ظرفیتهای طبیعی و جذاب منحصر به فرد ۵) لزوم توسعه فعالیت های بین المللی در حوزه گردشگری به منظور بهره مندی از ظرفیت های به وجود آمده ۶) عدم توفیق در دستیابی به سهم جمهوری اسلامی ایران از گردش اقتصادی حوزه سلامت و نقض موثر بخشهای خصوصی در بهبود شرایط ۷) امکان بهره مندی از خدمات حمایتی نهادهای فعال در حوزه سلامت و همچنین سازمانهای بین المللی .

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909029_726.jpg

 

وی درباره وضعیت دو کشور هند و ترکیه در حوزه گردشگری، گفت: هند با وجود جمعیت بالای یک میلیارد نفر به شدت در این حوزه فعالیت می کند و مراکز درمانی آن به صورت زنجیر وار به صورت بهم پیوسته کار می کنند؛ ترکیه نیز با اینکه خیلی دیرتر از ما فعالیت خود در حوزه گردشگری سلامت را آغاز کرده است، اما با موفقیت بیشتری روبرو بوده است.

رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت به وظایت این مرکز پرداخت و گفت: کمک به ارتقاء دانش فنی واحدهای مرتبط به منظور رقابت در عرصه های بین المللی؛ ارائه خدمات مشاوره ای به فعالان اقتصادی این حوزه به منظور کمک به رشد و برندسازی؛ ایجاد فضای مناسب فعالیت اقتصادی برای بخش های خصوصی و دولتی فعال ؛ سازماندهی توانایی ها و امکانات موجود کشورهای اسلامی برای ایجاد پیوند بین امکانات و منابع ؛ ایجاد بستر مناسب حضور و همکاری واحدهای فناوری و شرکتهای دانش بنیان را از جمله وظایف این مرکز خواند.

 

صنعت گردشگری سلامت راهی برای رهایی از اقتصاد نفتی

 

کریمی، برگزاری دوره های آموزشی؛ حمایت از دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری منتخب ؛ ارائه تسهیلات جهت مشارکت موثر شرکتهای خدمات گردشگری در کنگره و نمایشگاه سالانه توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی ؛ حمایت اجرایی به منظور تعریف همکاری های اقتصادی مشترک با سایر کشورها و ارائه خدمات حمایتی به منظور حضور در نمایشگاه های مرتبط در سایر کشورها را از جمله شیوه های همکاری تعیین شده برای مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی برشمرد.

وی در خصوص پنل های تخصصی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی که هر ساله برگزار می شود، تصریح کرد: سال گذشته از تمام شبکه های بین المللی حضور داشتند که این خود بازتاب بین المللی گسترده ای داشت. ما سیاسی عمل نمی کنیم و حوزه ما حوزه تخصصی است.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909026_909.jpg

 

کریمی، گردشگری سلامت؛ توریسم ورزشی؛ غذای سالم و زنجیره تأمین؛ گردشگری خرید؛ دارو و تجهیزات پزشکی؛ طب سنتی و گیاهان دارویی؛ توسعه روابط دانشگاهی و فناوری و فرصتهای سرمایه گذاری را از جمله پنل های تخصصی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی برشمرد.

وی در خصوص گردش مالی اقتصاد گردشگری سلامت، تشریح کرد: پیش بینی می شود گردش مالی بخش گردشگری جهان در سالهای آتی، از گردش مالی بخش صنعت فراتر رود و تا چند سال دیگر به ۲ تریلیون دلار برسد؛ البته سهم ما بسیار ناچیز است.

او با اشاره به تحریم هایی که هر روز رنگ عوض می کنند گفت: بانک رفاه به عنوان کارگزار رسمی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی با همکاری سایر بانکهای خارجی انتخاب شده است.

کریمی با تاکید بر اینکه مهمترین مسئولیت بانک رفاه تأسیس دفتر سرمایه گذاری گردشگری سلامت به عنوان کارگزار مشاور و سرویس دهنده در این بانک خواهد بود، گفت: با توجه به نقل و انتقالات بالای مالی که امسال و سال آینده خواهیم داشت، بانک رفاه بسیار نقش موثری خواهد داشت.

وی با اشاره به ضعف بیمه های داخلی در بازارهای بین المللی، گفت: با تصمیمی که در شورای مرکزی گرفته شد، بیمه سامان به عنوان بهترین گزینه انتخاب شد؛ بیمه سامان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت به خوبی در حال فعالیت است به همین خاطر خواهش کردیم در کنار ما حضور داشته باشد.

کریمی در پایان گفت: مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی به منظور دستیابی به اهداف عالیه این مرکز آمادگی خود را جهت همکاری با کلیه فعالان حوزه سلامت کشورهای اسلامی اعلام می دارد.

 

گردشگری در ایران به مانند قربانی است که همه قضد ذبح کردنش را دارند

حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ضمن خوش آمد گوی و تقدیر از حضور چشمگیر و گسترده نمایندگان دفاتر، گفت: انجمن صنفی ما با مرکز توسعه گردشگری سلامت تفاهم نامه ای امضا کرده است و امیدواریم این همکاری ها گسترش روز افزونی داشته باشد.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909022_106.jpg

 

وی در ادامه ضمن انتقاد از رفتاری که مسئولین و سیاستمداران نسبت به گردشگری دارند، افزود: گردشگری در ایران به مانند قربانی است که هر کس قصد ذبح کردن آن را دارد، هر نامزدی که می خواهد بر صندلی ریاست بنشیند از گردشگری مایه می گذارد.

رفیعی در ادامه گفت: هیچ وقت اجازه نداده اند گردشگری در جایگاه خودش قرار بگیرد و به دست اهلش به انجام برسد؛ این دوستانی که اینجا حاضر هستند، سرمایه، وقت و فکرشان را برای این حوزه هزینه کرده اند و سالهای سال تجربه کرده اند به همین خاطر شایسته نیست حدود ۵۰ سال سابقه یک فرد را قربانی پست و مقام چند ساله یک مقام سیاسی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت بالای گردشگری سلامت در حوزه ارز آوری، از دولت خواست که رویه ای را تدبیر کنند که آژانس های مسافرتی و دفاتر خدمات جهانگردی بتوانند به صورت مستقیم از توریسم سلامت سهم داشته باشد، تا بتوانند در چرخه ای که هتل داران و بیمارستان ها و پزشکان در قسمت دیگر آن هستند، وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.

 

بانک رفاه پیشروترین سرویس دهنده در حوزه سلامت است

دکتر فرخ نژاد نماینده عالی بانک رفاه و عضو هیئت مدیره این بانک با بیان اینکه بانک رفاه با حدود ۶۰ سال تجربه، یکی از قدیمی ترین بانک های کشور است که توانسته سرویس ها و خدمات مناسبی را ارائه کند، گفت: در حوزه سلامت سرویس دهنده خدمات بانکی به همه عزیزان در این حوزه هستیم؛ از وزارت بهداشت و درمان تا سازمان نظام پزشکی و مجموعه های بیمه ای مانند بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909025_466.jpg

 

وی با ارائه گزارشی از عملکرد بانک رفاه کارگران در حوزه بانکداری و خدمات پولی ـ مالی، افزود: همکاران ما در حوزه توریسم سلامت برنامه هایی دارند ان شاء الله تفاهم نامه قطعی خواهد شد.

فرخ نژاد با تاکید بر اینکه دفتر جذب سرمایه گذاری حوزه گردشگری سلامت در بانک رفاه مراحل پایانی خود را برای آغاز به کار طی می کند، افزود: در تفاهم نامه کلی حتماً بانک به مواردی که تعهد می کند عمل و ریز آن را منتشر خواهد کرد.

 

توریسم درمانی به عنوان یکی از فرصت های طلایی صنعت گردشگری

خانم واسفی نماینده عالی بیمه سامان نیز در سخنرانی خود گفت: شرکت بیمه سامان به عنوان فعالترین و بزرگترین شرکت بیمه در زمینه ارائه خدمات بیمه ای به صنعت گردشگری در حوزه بیمه های مسافرتی، درمان، آتش سوزی، اتومبیل و تمامی خدمات بیمه ای مشغول فعالیت است.

وی افزود: بیمه سامان به عنوان تنها ترین و اولین شرکت بیمه ای مفتخر هست که محصولات خودش را از طریق شعبه تخصصی گردشگری، به بانیان صنعت توریسم ارائه می دهد.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909031_347.jpg

 

نماینده عالی بیمه سامان تصریح کرد: هم اکنون شرکت بیمه سامان با سرمایه گذاری در بخش بیمه های مسافرتی و خدمات درمانی و قرارداد با شرکتهای کمک رسان در سطح اروپایی و بین المللی موفق شده است با بیش از ۵۰ هزار مراکز درمانی و بیمارستان های معتبر به صورت آنلاین و بدون واسطه ارتباط برقرار کند، تا بتواند تمامی هزینه های مسافرتی و درمانی را در خارج از کشور پوشش دهد.

وی با تاکید بر اینکه تجربه ی بیمه سامان با ۲ میلیون بیمه مسافرتی در سال، می تواند ارزش مندی بسیاری برای فعالان در حوزه گردشگری داشته باشد، افزود: تمامی موارد در بیمه سامان به صورت تخصصی نیاز سنجی می شود و ما دقیقاً همگام با نیاز مشتری و تقاضای بازار قدم بر می داریم تا رضایت مندی بیشتری را ایجاد کنیم.

خانم واسفی در پایان با بیان اینکه بیمه سامان با تأسیس دفاتر در کشورهای همسایه، از جمله عراق، افغانستان و به زودی گرجستان و دیگر کشورها، سعی در گسترش شبکه فروش خود دارد، گفت: طرح گردشگری سلامت حوزه ای است که بیمه سامان به عنوان پروژه اجرایی در حال طراحی و ارائه برنامه است و قطعاً توریسم درمانی به عنوان یکی از فرصت های طلایی بازار گردشگری قلمداد خواهد شد.

 

اصلی ترین سرمایه در حوزه گردشگری سلامت، نیروی انسانی است

محمود محمدی دبیر ستاد هماهنگی روابط خارجی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: در ستاد هماهنگی روابط خارجی اقتصادی وزارت امور خارجه در بخش گردشگری به طور خاص هم کمیته گردشگری داریم و هم کارگروه داریم و جلسات متعددی پیرامون این موضوع برگزار شده و می شود.

صنعت گردشگری سلامت، راهی برای رهایی از اقتصاد نفتی

وی افزود: حدود ۵۰ کشور به عنوان کشورهای هدف گردشگری به صورت مکتوب به ما اعلام گردیده است که از بین این کشورها یک اولویت بندی را انجام داده ایم تا سایر دستگاه ها از نیازهای اقتصادی در این کشورها مطلع شده و وابسته گان اقتصادی ما در وزارت امور خارجه به این کشورها اعزام می شود که از جمله وظایف آنها پاسخ گویی به نیاز گردشگران است.

دبیر ستاد هماهنگی روابط خارجی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه سعی دارد در چارچوب وظایفی که در خارج از کشور دارد به نیاز دستگاه ها در داخل پاسخگو باشد، به خصوص مسئله گردشگری که همه با شنیدن نام آن انتظار کارآفرینی و ارزآوری دارند؛ البته تحقق این انتظارات، انجام وظایف دستگاه های مختلف در این حوزه را می طلبد.

محمدی با تاکید بر اینکه، اصلی ترین سرمایه در حوزه گردشگری سرمایه انسانی است، افزود: این سرمایه ها در حوزه گردشگری سلامت همچون پزشکان، بسیار ارزشمند هستند و همانطور که اشاره شد، ایران اسلامی سرشار از این سرمایه ها است که بخش اعظمی از این منابع داخلی در حوزه گردشگری به خاطر سوء مدیریت مورد استفاده بهینه قرار نگرفته اند.

 

برگزاری سومین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در تهران

سومین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی با محوریت کشورهای اسلامی با حمایت مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و وزارتخانه ها و تشکلهای فعال حوزه سلامت در عرصه های ملی و بین المللی در شهر تهران برگزار می گردد. این کنگره با کسب تجارب حاصله در سالهای گذشته و تعاملات اجرایی موثر با بخشهای خصوصی و تشکلهای فعال حوزه سلامت سایر کشورها در سال جاری نسبت به دعوت و تأمین هزینه کامل تعدادی از فعالان موثر بخش های خصوصی گردشگری سلامت، بیمارستانها و مراکز درمانی، شرکتهای صادرات و واردات، شرکتهای توزیع دارو و تجهیزات پزشکی و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری این حوزه از کشورهایی مانند آذربایجان، افغانستان، ایتالیا، اتیوپی، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، عمان، قطر، قرقیزستان، قزاقستان، کره جنوبی، گرجستان، لبنان، مالزی، مجارستان، هند و … اقدام نموده و امید است این موضوع علاوه بر انجام وظایف مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی در زمینه توسعه شبکه ارتباطی فعالان سلامت کشورها به صورت ویژه مورد بهره برداری بخشهای خصوصی حوزه سلامت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. با توجه به رقابت و فعالیت های جدی کشورهای پیشرو در حوزه سلامت انتظار می رود با مشارکت عمومی و نقض آفرینی موثر همه بخشهای دولتی و خصوصی جلوه ای منحصر به فرد از توانمندیهای بالقوه ملل اسلامی در حوزه سلامت ارائه گردیده و منجر به توسعه روابط اقتصادی حوزه سلامت و تعریف همکاری های اجرایی فی ما بین کشورها گردد.

 

https://www.bultannews.com/files/fa/news/1396/8/13/909030_905.jpg

 

مرکزه توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی در سال ۱۳۹۴ پیرو برگزاری اولین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی و با هدف ایجاد بستری مناسب جهت توسعه روابط سلامت کشورهای اسلامی در حوزه های خدمات درمانی، دارو و تجهیزات پزشکی، تحقیقاتی، علمی، آموزشی و فناوری تشکیل گردیده است.

این مجموعه بنا دارد با بهره مندی از ظرفیت ویژه بخشهای خصوصی فعال در عرصه سلامت کشورهای اسلامی و در تعاملی سازنده با نهادهای دولتی موجبات بهره مندی هر چه بیشتر جامعه مسلمانان از خدمات سلامت کشورهای اسلامی را فراهم آورده و ارتباطات بین المللی در این حوزه تاثیر گذار را تسهیل بخشد.

 

انتهای پیام/
منبع: بولتن نیوز

نـظـرات