کـد خبـر : 4825
تـاریخ انتـشـار : ۲۵ مهر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۶:۴۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

رئیس اتاق تهران:

بهبود فضای کسب و کار تنها راه مقابله با برخوردهای خارجی با اقتصاد کشور

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: لازمه مقابله با برخوردهایی که از خارج کشور با اقتصاد ما می شود بهبود فضای کسب و کار است.

بهبود فضای کسب و کار تنها راه مقابله با برخوردهای خارجی با اقتصاد کشور

به گزارش خبرگزاری ایونا، مسعود خوانساری در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: نخستین جایی که بلافاصله بعد از تلاطم‌های اقتصادی تأثیر می پذیرد، ارز است پس انتظار ما از دولت این است که بحث ارز را با توجه به تورم داخلی و خارجی و نیز واقعیت های اقتصادی مدیریت کنند؛ تک نرخی کردن ارز در این میان در ثبات اقتصادی مؤثر است و به جای اینکه تصمیمات و هیجانات نرخ ارز را بالا و پایین کند، دولت تکلیف را مشخص کند.

وی اضافه کرد: یک تولیدکننده و کارآفرین در کشور دچار مشکل است؛ البته دولت بزرگی داریم که دخالت های بی اندازه آن در اقتصاد، مانعی برای کسب و کار ایجاد کرده است و اکنون، رتبه ما در فضای بین المللی مناسب نیست، اما باید آن را بهبود داده و مجوزهای غیرضروری که در برنامه ششم نیز اشاره شده، باید برطرف شود؛ اما در این زمینه کمتر کار شده است.
خوانساری گفت: نظام بانکی کشور نیز باید اصلاح شود؛ به طور طبیعی فردی که معقول فکر می کند، با توجه به سود بانکی، یارانه نقدی و سوخت ارزان، می تواند بدون دغدغه با سپرده گذاری در بانک زندگی خود را بگذراند، پس اگر این مشکلات حل نشود و یارانه برطرف نشده و سود کاهش نیابد، انتظار سرمایه گذاری بیهوده است.
وی افزود: برای مقابله با برخوردهای خارج از کشور، باید مسائل بهبود فضای کسب و کار را هر چه سریعتر حل کنیم و در عین حال، انتظار هم از دولت این است که طلب پیمانکاران و مطالبات بخش سلامت پرداخت شود، چرا که این واحدها دچار مشکل شدند طوری که کسب کار آنها در حال فلج شدن است.
رئیس اتاق تهران گفت: تخصیص های داده شده از بودجه سال ۹۶، بسیار پایین است؛ اگرچه بودجه عمومی دولت وضع خوبی دارد اما برای بدهی ها و مشکلاتی که بخش خصوصی با آن روبروست تخصیص ها بسیار کم است بر این اساس اکنون که فصل بودجه ریزی سال ۹۷ است باید مسائل بودجه ای آسیب شناسی شود و برای این امر کمیته بررسی بودجه ۹۷ نیز در اتاق تهران تشکیل شده است.
وی افزود: آنچه که در صحبت‌های ترامپ مشاهده می‌شد، بیشتر توهین و استهزاء بود، و موضوع برجام را به کنگره واگذار کرد، اما در عین حال برجام فرصتی در اقتصاد ایران مهیا کرد که مدیران اقتصادی امکان توسعه فعالیت های اقتصادی را فراهم آورند و در عین حال، با ابلاغ سیاست های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، بحث برون نگری و درون زایی به عنوان مهمترین هدف در اقتصاد مقاومتی مطرح شد.
وی ادامه داد: در بعد اقتصادی در ۴ سال گذشته، ثبات نسبی در اقتصاد کشور به وجود آمد و هیجانات قیمتی روزانه، کمتر دیده شد، ضمن اینکه تورم بالای ۴۰ درصد نیز به کمتر از ۱۰ درصد رسید و مردم امیدی به آینده پیدا کردند، اگرچه هنوز فاصله زیادی وجود دارد ولی قدم‌های خوبی برای استحکام اقتصادی کشور برداشته شده است.
رئیس اتاق تهران گفت: در خصوص نگاه به خارج نیز، موفقیت‌های دیپلماسی خوبی برای کشور حاصل شد، این در حالی است که تا پیش از برجام، ایران یک کشور منزوی بود که ارتباطش با کل دنیا قطع بود، بر این اساس اکنون سخنرانی ترامپ، به جز سه کشور حتی در خود آمریکا هم تأیید نشد و اکثر مجامع بین المللی و کشورهای اروپایی، در مخالفت با این سخنرانی صحبت کردند، پس امروز ایران تنها نیست و آنچه که در این صحبت بیان شد، ضرری بود که برای آمریکا بود.
خوانساری افزود: در بعد داخلی نه تنها صحبت های ترامپ اثری در اتحاد مردم نداشت، بلکه انسجام و همبستگی بیشتری در ارکان نظام با ملت ایجاد شد و در تبعیت از رهبری نیز، صحبت ایشان بسیار برای انسجام کشور مثبت بود. اما به طور قطع و یقین در ماه های آینده نیز از این مسأله متأثر خواهیم شد و باید با چاره اندیشی خود و اقتصاد را محکم تر کنیم؛ این امر زمانی محقق می شود که انسجام سیاسی میان قوا و ارکان نظام و نیز ملت وجود داشته باشد و در بعد اقتصادی نیز چالش های اقتصاد ایران را که طی سالهای گذشته با آن روبرو بوده است، با قدرت برطرف کنیم.

انتهای پیام/
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نـظـرات