کـد خبـر : 22720
تـاریخ انتـشـار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۵:۰۰ ب.ظ
نسـخه چاپـی

دانشگاه شهید چمران رسما وارد فعالیت‌های تحقیقاتی پروژه‌های کلان ملی وزارت نفت شد

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به انعقاد قرارداد پژوهشی پنج دانشگاه با حضور وزرای نفت و علوم که هفته گذشته انجام گرفت، عنوان کرد: دانشگاه شهید چمران همزمان با چهار دانشگاه دیگر کشور با انعقاد قرارداد مطالعات ژئوشیمی سطحی و زیرسطحی دشت آبادان رسما وارد فعالیت‌های تحقیقاتی پروژه‌های کلان ملی وزارت نفت شد.

دانشگاه شهید چمران رسما وارد فعالیت‌های تحقیقاتی پروژه‌های کلان ملی وزارت نفت شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، غلامحسین خواجه در نشست خبری ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: در دو سال اخیر دانشگاه شهید چمران تغییر چشمگیری در نگرش‌ها به درک بهتر از رسالت‌های خود و تمرکز نگاه بر نیازهای جامعه و توجه به کاربردی کردن پژوهش‌ها داشت و مشکلات جامعه از مهمترین سیاست‌های دانشگاه است.

 

وی افزود: توجه به ظرفیت‌های ملی استان خوزستان و برنامه‌ریزی جهت بالفعل کردن آن‌ها از دیگر برنامه‌های دانشگاه بود. توجه ویژه به آموزش و پژوهش به خصوص در زمینه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه در دو سال گذشته بود.

 

خواجه ادامه داد: این دانشگاه علی‌رغم استقرار در مرکز انرژی و نفت کشور، با گذشت بیش از ۶۰ سال، تا سال گذشته رشته‌های نفتی نداشت و از آرزوهای دانشگاه بود که در این زمینه ورود کند. دانشگاه شهید چمران در سال گذشته کلنگ احداث چهار پروژه مهم دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی، علوم زمین، مرکز تحقیقات حفاری و مرکز شیمی و پتروشیمی را زد. همچنین امسال با راه‌اندازی دو رشته مهندسی شیمی کارشناسی و مهندسی نفت گرایش حفاری کارشناسی ارشد، فاصله خود را با صنعت نفت کشور کم کرد.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: اعتبارات این پروژه‌ها توسط وزارت نفت تامین می‌شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری برسند و با افتتاح آن‌ها دانشگاه وارد فعالیت‌های مرتبط با صنعت نفت شود.

 

خواجه با اشاره به انعقاد قرارداد پژوهشی پنج دانشگاه با حضور وزرای نفت و علوم که در هفته گذشته انجام گرفت، عنوان کرد: دانشگاه شهید چمران همزمان با چهار دانشگاه دیگر کشور با انعقاد قرارداد مطالعات ژئوشیمی سطحی و زیرسطحی دشت آبادان رسما وارد فعالیت‌ها تحقیقاتی پژوه‌های کلان ملی وزارت نفت شد. بنابراین دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های فعال در ارتباط با پروژه‌های نفتی است.

 

وی افزود: در سال ۹۵ قرارداد مهمی با صنعت نفت کشور در خصوص ساخت پمپ‌های درون چاهی داشتیم که اخیرا رونمایی شد که وزیر علوم از محل ساخت آن‌ها بازدید داشت و وزارت علوم و نفت از عملکرد دانشگاه شهید چمران اعلام رضایت کرده‌اند.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: ما با سایر سازمان‌ها نیز همکاری داریم و در خصوص تاسیس مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ارتباط خوبی دارند. ما تنها دانشگاهی هستیم که اغلب مراکز تحقیقاتی ما با همکاری سازمان‌های مرتبط با آن مرکز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

 

خواجه با بیان اینکه تصویب برنامه راهبردی پنج ساله دانشگاه اقدام مهم دیگری بود که در سال جاری انجام شد، گفت: این برنامه در تاریخ ۲۸ بهمن ماه امسال به تصویب هیات امنا رسید. ارتقای کیفی دانشگاه، تجهیز آزمایشگاه‌ها، جذب هیات علمی، راه‌اندازی رشته‌های جدید، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی با کمک سازمان‌ها و صنایع، تکمیل و تجهیز دانشکده‌ها، راه‌اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری دانشگاه، گسترش ارتباط با صنعت، پذیرش دانشجوی خارجی و … از اهم برنامه‌ها در قالب برنامه پنج ساله است. اجرای این برنامه ملزوماتی دارد که تنها به خود دانشگاه مربوط نیست و سایر سازمان‌ها نیز باید همکاری و حمایت کنند.

 

وی با اشاره به تاثیر وجود فضاهای آموزشی، رفاهی، ورزشی و … در ارتقای شاخص‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه، عنوان کرد: این دانشگاه در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار مترمربع فضا در دست احداث دارد که دانشکده نفت با  ۴۵۰۰ مترمربع، مرکز تحقیقات حفاری با ۲۵۰۰ مترمربع، مرکز تحقیقات پتروشیمی با ۲۵۰۰ مترمربع، مرکز خلاقیت و نوآوری ۳۳۰۰ مترمربع، دانشکده علوم زمین با ۸۴۰۰ مترمربع، دانشکده عمران و معماری با ۶۰۰۰ مترمربع، دانشکده هنر شوشتر با ۳۰۰۰ مترمربع، توسعه گروه شیمی با ۸۳۰ مترمربع، مجتمع کلاس‌های شیمی با ۳۳۰۰ مترمربع، مجتمع آزمایشگاهی کشاورزی با ۲۵۰۰ مترمربع، سالن‌های ورزشی با ۲۵۵۰ مترمربع، سالن‌های فرهنگی ۱۵۰۰ مترمربع، دانشکده مهندسی آب با ۷۰۰۰ مترمربع، دانشکده علوم ورزشی با ۸۰۰۰ مترمربع و … از اهم پروژه‌های عمرانی در دست احداث دانشگاه است.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این دانشگاه برای اولین بار در سال ۹۶ موفق شد که دو مجله علمی خود را در نمایه بین‌المللی اسکوپوس نمایه کند. رشد قراردادهای تحقیقاتی دانشگاه با سازمان‌ها و صنایع حدود ۸۰۰ درصد، رشد مقالات ISI نیز ۲۰ درصد و رشد مقالات ISC هم ۱۹درصد بوده است. رونمایی از پمپ‌های درون چاهی و عقد قرارداد مطالعاتی اخیر با وزارت نفت، راه‌اندازی دبیرخانه کرسی‌های نظریه‌پردازی با نفت، اعزام بیش از ۵۰ دانشجو برای فرصت‌های مطالعاتی کوتاه مدت به دانشگاه‌های دنیا، قرارگیری دانشگاه در لیست دانشگاه‌های پر استناد دنیا برای اولین بار، پیشنهاد تاسیس ۱۲ قطب علمی در دانشگاه و چاپ ۲۲ عنوان کتاب جدید از مهم‌ترین فعالیت‌ها در زمینه پژوهش بودند. ارزش ریالی تمام قراردادهای پژوهشی سال جاری حدود ۱۶ میلیارد تومان بوده است.

 

خواجه با اشاره به مشکلاتی که تابستان سال جاری در مجتمع خوابگاهی دخترانه دانشگاه رخ داد، تصریح کرد: مجتمع‌های خوابگاهی دانشگاه قدمت زیادی دارند و سال‌ها مورد نوسازی قرار نگرفته‌اند. به محض اینکه سال به پایان رسید دانشگاه ظرف دو ماه اقداماتی جدی انجام داد که از جمله آن نوسازی سیستم مرکزی و تجهیز سه بلوک به کولر اسپیلیت بود که چیزی حدود ۱۲ میلیارد تومان برای این کار صرف شد. اما همچنان نیاز به بازسازی وجود دارد و تابستان امسال بقیه کارهای مورد نیاز انجام خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اکنون مجتمع خوابگاهی پسرانه شهید علم‌الهدی در حال محوطه‌سازی است. همچنین تجهیزات خوابگاه متاهلی دانشگاه از برنامه‌های سال آینده است. همچنین در سال گذشته تجهیز آشپزخانه‌های دانشگاه انجام شد و امیدواریم در سال جاری تمام آشپزخانه‌ها را به دستگاه‌های صنعتی مجهز کنیم.

 

خواجه افزود: با راه‌اندازی دانشکده‌های جدید، در سطح شهر خوابگاه به اندازه کافی داریم و در حال حاضر مشکلی از لحاظ فضای خوابگاهی نداریم. همچنین خوابگاه متاهلی در سال آیند تکمیل می‌شود. برآورد ما برای تکمیل کار خوابگاه‌ها مبلغی حدود ۱۰ میلیارد تومان است. همچنین خوشبختانه هیچ دانشجوی ستاره‌داری در دانشگاه نداریم.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص مشکلات جذب دانشجویان عراقی عنوان کرد: یکی از مشکلات این بود که ما مرکز آموزش زبان فارسی را نداشتیم که مجوز رسمی این مرکز در سفر آخر وزیر علوم اخذ شد. در گذشته دانشجویانی که زبان فارسی را یاد می‌گرفتند برای آزمون باید به مشهد می‌رفتند که موجب ماندگاری آن‌ها در آنجا می‌شد که اکنون این مشکل رفع شده است. برخی از این دانشجویان متاهل هستند و ما در حال پیگیری هستیم که مجوز مدرسه‌ای برای عراقی‌ها را اخذ کنیم که پروسه‌ای طولانی دارد. مشکل دیگر این بود که دانشگاه شهید چمران اهواز تا یک سال پیش در لیست دانشگاه‌های معتبر عراق قرار نداشت.

 

خواجه با تاکید بر تلاش برای ارتباطات بین‌المللی دانشگاه، گفت: ما عضو اتحادیه بین المللی‌سازی دانشگاه‌ها هستیم که پنج دانشگاه ایرانی و سه دانشگاه خارجی عضو آن هستند و جلسات آن به طور مرتب برگزار می‌شود. همچنین با بیش از ۱۰ دانشگاه اروپایی تفاهمنامه داریم. اخیرا تفاهمنامه‌ای با کشورهای ترکیه و عراق در خصوص مطالعه ریزگردها منعقد شده که امیدواریم به نتیجه عملی منجر شود.

 

وی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که در فارغ‌التحصیلان خوب کشور وجود دارد این است که از نظر مهارتی مشکلاتی دارند. برای کاهش این مشکل اقداماتی از جمله تاسیس مراکز مهارت آموزی در کنار دانشگاه‌ها به کمک اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان‌ها توسط وزارت علوم در حال انجام است. ما نیز تفاهم‌نامه‌ای با اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان خوزستان منعقد کردیم تا این مرکز را ایجاد کنیم.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: از کارهای دیگر این است که از ظرفیت انجمن‌های دانش‌آموختگان این دانشگاه برای ایجاد فرصت‌های لازم جهت کارآموزی دانشجویان در ایام تابستان استفاده کنیم. راه دیگر فعال کردن دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت است که نسبت به معرفی دانشجویان به صنایع مختلف اقدام کند.

 

خواجه در خصوص رتبه علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: وزارت علوم یک سطح بندی انجام داده است که چندان مورد توافق همه دانشگاه‌های کشور نیست و وزارت علوم به دنبای رفع نواقص این سطح‌بندی است. دانشگاه شهید چمران اهواز در این سطح‌بندی مقدماتی در سطح ۲ بود.

 

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اعتبارات دانشگاه تصریح کرد: در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه کشور اعتبارات دانشگاه ها را داده اما هنوز به طور ۱۰۰ درصدی واریز نشده است.

 

خواجه در خصوص فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه با اشاره به وجود ۵۷ انجمن علمی فعال گفت: در سال گذشته بیش از ۹۹۱ برنامه فرهنگی توسط تشکل‌ها و انجمن‌ها به اجرا درآمد که باید بیشتر نیز گسترش پیدا کند.

 

وی تصریح کرد: حدود ۱۶ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که بیش از ۵۵۰ نفر از آن‌ها در تحصیلات تکمیلی و حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر در مقطع دکتری تخصصی هستند. همچنین ۵۸۰ عضو هیات علمی داریم و در دو سال گذشته هر سال بیش از ۳۰ هیات علمی جذب شدند.

 

همچنین عبدالرحیم پارسا، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست اظهار کرد: دوره‌های پردیس دانشگاه‌های کشور سابقه چندین ساله دارد و  در مقطعی مجوز برگزاری آزمون‌های مستقل در اختیار دانشگاه‌ها بود اما  این مجوز لغو شد و کسانی که مایل به تحصیل در دوره‌های پردیس خودگردان بودند باید در آزمون سازمان سنجش شرکت می‌کردند.

 

وی ادامه داد: هدف از این دوره‌ها پاسخگویی به تقاضاها در سطح ادارات، صنایع و شرکت‌ها بود. در مقطعی از این دوره‌ها استقبال شد اما بعد استقبال کم شد. اساتید انتظار دارند دانشجویان پردیس مانند سایر دانشجویان از کیفیت علمی قابل قبولی برخودار باشند. از سویی هزینه دوره‌های پردیس خودگردان بالا بود که دلایل اقتصادی از عوامل کاهش استقبال بوده است. در دو سال گذشته سعی کردیم این دوره‌ها را نظام‌مند کنیم. از اختیاراتی که از وزارت تقاضا کردیم، پذیرش دانشجوی پژوهش‌محور در دوره‌های پردیس بود. امسال ۱۳ دانشجوی پردیس در مقطع دکتری و ۲۶ دانشجو در مقطع ارشد پذیرفته شدند.

 

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: ما تا سال گذشته در قطب ۵ المپیاد بودیم که در اصفهان برگزار می شود که از سال گذشته دانشگاه‌های خوزستان به قطب مستقل منطقه ۱۰ تبدیل شدند. اردیبهشت ۹۶ بیست و دومین المپیاد دانشجویی برگزار شد که ۱۱ نفر از دانشجویان ما رتبه برتر را کسب کردند.

 

وی افزود: امسال نیز ۱۴۰ نفر را به مرحله غیر متمرکز در ۲۱ رشته معرفی کردیم که اردبیهشت ۹۷ در دانشگاه شهید چمران برگزار خواهد شد. سال گذشته المپیاد علمی دانشجویی در سطح دانشگاه در ۱۹ رشته و امسال در ۴۰ رشته برگزار شد و انتظار داریم در سال ۹۷ درصد بیشتری از امتیازات مرحله کشوری استفاده کنند.

 

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز اداهم داد: بخشنامه‌ای که تازه ابلاغ شده است نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش استعدادهای درخشان برای دانشگاه‌های سطح یک و دو از ۲۰ به ۴۰ درصد در دوره دکتری رسیده است. از کارهایی که از سال گذشته انجام دایم مذاکره با شرکت‌ها و صنایع متقاضی جذب نیرو بود که حدود هشت دانشجوی استعداد درخشان را معرفی کردیم و سعی کردیم  از فرصت‌های موجود برای اشتغال دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه استفاده کنیم.

 

همچنین ابراهیم حاجی‌دولو، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در این نشست بیان کرد: برای وزارت علوم چهار پروژه کلان اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده بود. یکی این بود که تحقیقات دانشگاه‌ها تقاضامحور شود، کارآفرینی و اشتغالزایی را جدی بگیرند، آمایش سرزمینی داشته باشند و ۱۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه کشور در زمره ۲۰۰ مرکز برتر دنیا درآیند.

 

وی افزود: تمام فعالیت‌های حوزه پژوهش برای رفع نیازهای دستگاه‌ها، پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هستند که مهمترین آن‌ها که در دو روز گذشته کلید خورد پروژه اکتشاف مخازن زیرزمینی به روش ژئوشیمیایی و پروژه مهم دیگر ساخت پمپ‌های سرچاهی و ساخت سیمولاتور حفاری است. همچنین ایجاد دفتر کاریابی در دانشگاه و مرکز مهارت آموزی از برنامه‌ها در راستای کارآفرینی است.

 

حاجی‌دولو در خصوص تحقیقات در زمینه آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: طبق سیاست‌های وزارت علوم تاکید بر این بود که تحقیقات بیشتر تقاضا محور باشند. در این زمینه سازمان‌ها چندان نیازهای خود را به دانشگاه اعلام نکرده‌اند. دانشگاه حدود ۱۶ مرکز تحقیقاتی دارد اما این مراکز مربوط به جنبه‌های فنی هستند.

 

همچنین حمیدرضا غفوری، معاون طرح و برنامه‌ دانشگاه در این نشست گفت: از ده سال پیش مشکلات انباشت‌شده‌ای در خوابگاه‌ها وجود داشت که بخش عمده آن در تابستان رفع شد. تابستان آینده نیز سعی می‌شود بقیه اقدامات انجام شود. سال گذشته جلسه‌ای برگزار شد و تعدادی از دستگاه‌های استان خوزستان دعوت شده بودند تا امکاناتی در اختیار ما بگذارند که برخی از آن‌ها محقق شدند.

 

همچنین محسن بانشی مدیر فرهنگی دانشگاه شهیدچمران اهواز بیان کرد: در بخش فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه یک مجموعه مستقل داریم که کارهای گسترده‌ای از جمله برگزاری نمایشگاه‌ها، مسابقات قرآنی، اعزام دانشجو به مسابقات کشوری و… در طول ترم انجام می‌دهد.

 

انتهای پیام/

نـظـرات