کـد خبـر : 22625
تـاریخ انتـشـار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۱۸ ق.ظ
نسـخه چاپـی

غلامحسین خواجه :

مرکز مهارت‌آموزی ‌در دانشگاه شهید چمران اهواز تاسیس می‌شود

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: تاسیس مراکز مهارت آموزی به کمک فنی و حرفه‌ای در کنار دانشگاه‌ها به صورت جدی در حال پیگیری است که ما نیز در حال فراهم کردن مقدمات راه اندازی این مرکز در دانشگاه شهید چمران اهواز هستیم.

مرکز مهارت‌آموزی ‌در دانشگاه شهید چمران اهواز تاسیس می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایونا، غلامحسین خواجه در نشست خبری با بیان اینکه بخشی از دستاوردهای دانشکاه مرهون همکاری‌ها، پیشنهادها، انتقادها و آگاهی رسانی اصحاب رسانه است، اظهار داشت: دانشگاه شهید چمران در سال ۹۶ و ۹۵ توفیقات خوبی داشته ولی این امر دلیل بر نداشتن مشکلات نیست.

وی افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز توانسته به عنوان یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور در یکی از پروژه‌های ملی و کلان در حوزه نفت ورود کند و با هدف اجرای آن اقداماتی انجام دهد.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به توجه ویژه به آموزش و پژوهش به ویژه در زمینه صنایع استان در دوسال گذشته، بیان کرد: با گذشت بیش از ۶۰ سال از عمر این دانشگاه کهن و با وجود حضور در مرکز نفت، گاز و پتروشیمی کشور ولی تا سال گذشته در این زمینه رشته‌ای نداشته است.

وی در ادامه گفت: با تلاش‌های انجام شده در سال گذشته کلنگ احداث ۴ پروژه مهم دانشکده نفت، گاز ، پتروشیمی و دانشکده علوم زمین شناسی زده شد و امسال نیز دو رشته مرتبط با صنعت نفت ایجاد شد.

خواجه به تامین اعتبارات احداث پروژه‌ها توسط وزارت نفت اشاره و عنوان کرد: با احداث این پروژه‌ها دانشگاه شهید چمران بیش از پیش در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت خواهد داشت.

وی ضمن بیان اینکه امروزه دانشگاه چمران یکی از دانشگاه‌های فعال در حوزه و پروژه‌های نفتی است، ادامه داد: برنامه راهبردی ۵ ساله دانشگاه شهید چمران نوشته شده که بر اساس آن پیشبرد برنامه را در آینده شاهد خواهیم بود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز به ضرورت همکاری وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای اجرایی ساختن برنامه راهبردی اشاره و تصریح کرد: این دانشگاه بیش از ۷۰ هزار متر مربع فضای آموزشی، پژوهشی و ورزشی در دست احداث دارد البته ۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع از فضای مذکور به بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: رشد قراردادهای تحقیقاتی دانشگاه به نسبت سال گذشته ۸۰۰ درصد و رشد مقالات آی اس آی نیز ۲۰ درصد بوده است.

خواجه به پیشنهاد راه‌اندازی ۱۲ قطب علمی و ۸ مرکز جدید اشاره کرد و ضمن ابراز امیدواری برای پذیرفته شدن پیشنهادها در ادامه گفت: در تلاشیم که تمام آشپزخانه‌های دانشگاه را به دستگاه‌های مجهز، تجهیز کنیم.

وی با اشاره به بحث مشکلات سیستم‌های سرمایشی خوابگاهی دانشگاه بیان کرد: بارها گفته‌ایم این خوابگاه‌ها قدمت زیادی دارند اما در همین زمینه و برای حل مشکل سیستم‌های سرمایشی ۱۲ میلیارد تومان در این مجتمع هزینه کردیم اما همچنان این مجتمع‌های خوابگاهی نیازمند بازسازی و نوسازی هستند ک در تابستان پیش رو اینکار انجام خواهد شد. خوابگاه‌های دانشگاه مشکلات تاسیساتی، رفاهی و ورزشی دارند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز به در دست داشتن تکمیل خوابگاه متاهلی اشاره کرد و افزود: نمایشگاهی در کشور ترکیه برگزار شد که دانشگاه شهید چمران در آن نیز شرکت کرد و با کشور عراق و ترکیه تفاهم نامه‌ای در زمینه مطالعه درباره ریزگردها در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به بحث مهارت آموزی دانشجویان بیان کرد: تاسیس مراکز مهارت آموزی به کمک فنی و حرفه‌ای در کنار دانشگاه‌ها به صورت جدی در حال پیگیری است که ما نیز در حال فراهم کردن مقدمات راه اندازی این مرکز در دانشگاه شهید چمران هستیم.

خواجه ادامه داد: همچنین در پی فعال کردن دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت به منظور آماده سازی دانشجویان برای اشتغال هستیم.

وی با بیان اینکه توسعه همکاری‌های بین‌الملل در حوزه دانشگاه سیاست دانشگاه چمران است، تصریح کرد: تا دو سال گذشته دانشگاه با محدودیت‌هایی برای پذیرش دانشجو از کشورهای خارجی مواجه بود که این امر موجب شد بسیاری از دانشجویان عراقی در دیگر دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه‌های مشهد تحصیل کنند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه خوشبختانه از دو سال پیش محدودیت پذیرش دانشجویان عراقی رفع شده، یادآور شد: ما باید مرکز آموزش زبان فارسی و دیگر زبان‌ها برای پذیرش دانشجو خارجی راه‌اندازی می‌کردیم که این مرکز اکنون راه‌اندازی شده و مجوز رسمی آن نیز از وزارت علوم اخذ شده است.

خواجه با بیان اینکه به ایجاد بستر جذب هرچه بیشتر دانشجو از کشورهای همسایه اقدام شده است، ادامه داد: یکی از مشکلات دانشجویان عراقی ادامه تحصیل فرزندانشان است که در این زمینه پیگیر مجوز راه‌اندازی یک مدرسه برای فرزندان دانشجویان عراقی‌ هستیم ولی این پروژه بسیار پیچیده است و تا این لحظه هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

وی با بیان اینکه تا یک سال پیش دانشگاه چمران در لیست دانشگاه‌های برتر برای دانشجویان عراق قرار نداشت که با پیگیری‌های انجام شده اکنون این دانشگاه به لیست افزوده شده است، عنوان کرد: با توجه به اینکه عضو اتحادیه بین‌المللی سازی‌دانشگاه‌ها هستیم برنامه‌های خوبی برای برقراری ارتباط با دانشگاه‌های کشورهای همسایه و حتی اروپایی در جهت جذب دانشجو در دستور کار قرار گرفته که در این راستا تاکنون با بیش از ده دانشگاه اروپایی تفاهمنامه به امضا رسیده است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز به ۱۶ میلیارد تومان ارزش ریالی قراردادهای پژوهشی دانشگاه اشاره و بیان کرد: در مدت اخیر بیش از ۱۶ رشته جدید به رشته‌های دانشگاه افزوده شده همچنین در دانشگاه ۱۵۷ انجمن علمی داریم که برنامه اجرا می‌کنند و ۹۹۱ برنامه فرهنگی نیز در سال ۹۶ برگزار شده است.

وی در پاسخ به پرسش آیا شرکت‌های بزرگ خوزستان برای حل و رفع مشکلات مهمترین دانشگاه استان همکاری می‌کنند و نیز اینکه میزان اعتبارات لازم برای حل مشکلات خوابگاه‌های دانشجویان این دانشگاه چقدر برآورد شده است، گفت: بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل و رفع مشکلات و نواقص خوابگاه‌ها اعتبار نیاز است که از صندوق رفاه دانشجویان کشور و بودجه دانشگاه تامین خواهد شد.

همچنین حمیدرضا غفوری معاون طرح و برنامه دانشگاه در پاسخ به سوال نخست گفت: سال گذشته با حضور استاندار خوزستان و تعدادی از شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان جلسه‌ای برگزار و در این جلسه وعده‌هایی برای ارائه برخی امکانات ارائه شد برخی از وعده‌ها محقق شد ولی متاسفانه دیگر وعده‌ها به مرحله اجرا درنیامدند و ما از این بابت گلایه‌مند هستیم و معتقدیم باید همکاری بیشتری با دانشگاه شود.

انتهای پیام/

نـظـرات