کـد خبـر : 22295
تـاریخ انتـشـار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۰۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

دانشگاه تفرش؛

“مرکز ترویج اکولوژی انسانی” در دانشگاه تفرش ایجاد می‌شود

“مرکز ترویج اکولوژی انسانی” به عنوان یک دپارتمان میان رشته‌ای در دانشگاه تفرش ایجاد می‌شود.

“مرکز ترویج اکولوژی انسانی” در دانشگاه تفرش ایجاد می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر منوچهر ریاحی، پژوهشگر حوزه اکولوژی انسانی در این باره گفت: این مرکز به عنوان یک گام مهم محلی با چشم انداز جهانی در راستای نجات کره زمین و در وهله اول با آغاز از تبدیل دانشگاه تفرش به یک “دانشگاه سبز واقعی” در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد: به موازات ایجاد “مرکز ترویج اکولوژی انسانی” دپارتمان‌ها و گروه‌های مدیریت سبز با جامعه هدف اعضای هیات علمی، مسئولان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه تفرش در قالب یک برنامه آموزش عمومی ۸ ساله (آموزش‌های تفکیک شده دوساله کوتاه مدت، ۴ ساله میان مدت و ۸ ساله دراز مدت) برای رسیدن به سال ۱۴۰۴ و مطابق با ۲۰۲۵ میلادی که سال چشم انداز جهانی برای نجات کره زمین است در این دانشگاه فعال می‌شوند.

این محقق بین المللی اکولوژی انسانی با بیان اینکه هر اقدام محلی که مختل کننده چرخه‌های محیط زیستی است، می تواند باعث معضل جهانی شود، ادامه داد: با ایجاد “مرکز ترویج اکولوژی انسانی” در آینده، ایده‌های بوم شناختی (اکولوژیکی) برای نجات تنها کره خاکی از محققان، پژوهشگران و حتی شهروندان بومی در این مرکز جمع آوری شده و پس از پردازش علمی در حد اجرایی به دیگران به منظور آموزش ارائه می‌شود.

دکتر ریاحی افزود: دانشگاه تفرش رتبه ۱۸ دانشگاه‌های کشور را در زمینه دانشگاه سبز داراست و تلاش مسئولین این دانشگاه در گام نهادن به سمت دانشگاه سبز و حامی محیط زیست قابل ستایش است که این امر عزم ما را در ایجاد “مرکز بوم شناسی دانشگاه تفرش” دو چندان می کند.

وی تصریح کرد: برخی از دانشگاه‌ها با تجهیز کردن دانشگاه به سیستم‌های خورشیدی، برخی با اجرای تفکیک از مبداء پسماند، برخی با حرکت در راستای مدیریت بهینه مصرف آب و غیره توانسته‌اند در حرکت سبز کردن دانشگاه خود گام بردارند، ولی مدیریت آب (پاک نگهداشتن و مصرف بهینه) توجه به پاک نگهداشتن خاک (با حرکت در راستای تفکیک از مبداء پسماندهای تولیدی) جلوگیری از آلودگی هوا (با مدیریت سوخت های فسیلی) و مصرف بهینه سوخت (با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر) پیشنهاد و راه‌گشای حرکت محلی از درون دانشگاه سبز تفرش است.

وی تصریح کرد: فرصت نجات کره زمین و حرکت صحیح در راستای توسعه پایدار و اجرای مصوبات اجلاس‌های سران کره زمین در صورت مدیریت صحیح این معضل استوار است.

محقق بین‌المللی اکولوژی انسانی ادامه داد: دانشگاه‌های جهان در استفاده از انرژی‌های خورشیدی اقدامات خوبی را انجام داده‌اند که در این زمینه پیشنهاد می‌شود نیروگاه خورشیدی با جذب سرمایه‌گذار خارجی به صورت پایلوت در دانشگاه تفرش به عنوان اقدامی مناسب در راستای استفاده از انرژی خورشیدی در تامین برق مورد نیاز دانشگاه و حتی انتقال مازاد برق تولیدی به شهر تفرش ایجاد شود.

وی افزود: اگر دانشگاه‌ها با ایجاد مرکزی برای ترویج اکولوژی انسانی گام بردارند، علاوه بر بهبود محیط زیست در جهان، در راستای آموزش مردم بومی برای رعایت الفبای محیط زیستی، در رعایت چرخه‌های طبیعت زندگی روزمره خود گام برداشته و این مرکز بوم شناسی به مرکزی همه جانبه و چند منظوره در راستای نجات کره زمین مطابق منشور “دستور کار ۲۱” تبدیل می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، اکولوژی انسانی با ابعاد وسیع خود، دربرگیرنده رشته‌های معماری، شهرسازی، محیط زیست، علوم اجتماعی، مدیریت پسماند، ترافیک، انرژی و…… به صورت میان رشته‌ای است.

انتهای پیام/

نـظـرات