کـد خبـر : 22290
تـاریخ انتـشـار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۴۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

استاندار خراسان رضوی:

دانشگاه‌ها بر اشتغال فارغ‌التحصیلانشان حساس باشند

استاندار خراسان رضوی گفت: از تمام دانشگاه‌ها خواستارم دانش‌آموختگان خود را بررسی کنند و اگر فارغ‌التحصیلانشان هنوز شغل ندارد، بیاندیشند که چگونه با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازارکار می‌توانند برای آنان کار ایجاد کرد.

دانشگاه‌ها بر اشتغال فارغ‌التحصیلانشان حساس باشند

به گزارش خبرگزاری ایونا، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در بیست و دومین نشست اعضای شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری خراسان رضوی که در جهاددانشگاهی مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه آیا دانشگاه تنها باید مدرک به دانشجو بدهد و سپس رهایش کند؟ تاکید کرد: از تمام دانشگاه‌ها خواستارم دانش‌آموختگان خود را ابتدا در مقطع دکتری، ارشد و سپس کارشناسی بررسی کنند و اگر فارغ‌التحصیلانشان هنوز شغل ندارد، بیاندیشند که چگونه با توجه به ظرفیت‌های موجود در بازارکار می‌توانند برای آنان کار ایجاد کرد.

رشیدیان بیان کرد: اعتلای همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علم و فناوری و حوزه علمیه برای ارتقاء سطح علمی دانشگاه‌های استان را می‌توان از جمله اهداف شکل‌گیری شبکه جامع دانشگاه‌های استان دانست.

استاندار خراسان رضوی، پژوهش را خمیر مایه توسعه علمی دانست و عنوان کرد: در حوزه پژوهش اقدامات مطلوبی در سطح کشور و استان صورت گرفته که باید از آن‌ها به درستی بهره‌برد.

وی تاکید کرد: ما باید بتوانیم مشکلاتی که در راه تبدیل دانشگاه‌های ما به دانشگاه کارآفرین وجود دارد را برطرف کنیم و برای ارتقاء و اصلاح روش‌های آموزشی برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم.

رشیدیان یادآور شد: ما بایستی خود را برای ورود به دهه‌های آینده و مشاغل نوین آماده سازیم و فارغ‌التحصیلان خود را بشناسیم و حمایت کنیم تا از ظرفیت آن‌ها در آینده استفاده بهره ببریم.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: کلیه دستگاه‌های دولتی موظفند موافقت اصولی خود را برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان انجام دهند و بانک‌ها در جهت تامین تسهیلات مورد نیاز را برای فارغ‌التحصیلان همکاری کنند.

وی تصریح کرد: لازم است نهیبی در مورد پروژه‌هایی که مراکز علمی و دستگاه‌های استان واگذار شده، بزنیم تا گزارش آن‌ها بررسی شود که آیا این پروژه‌ها به قوت خود باقی است یا خیر.

رشیدیان ادامه داد: باید بازنگری مجددی از ۸۰۰ مسئله‌ای که در ادارات استان مطرح بوده، صورت گیرد تا بررسی شود که به کجا رسیده است. ادارات می‌توانند برای حل این مسائل از پایان‌نامه‌های دانشگاهی استفاده کنند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: وحدت حوزه و دانشگاه موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود، اما امروز به جزء هفته پژوهش که نمایشگاهی به صورت مشترک میان دانشگاه‌ها و مراکز علمی و حوزه علمیه برگزار می‌شود، در سایر حوزه‌ها این تعامل و ارتباط به صورت پویا و فعال وجود ندارد.

وی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان در استان، بیان کرد: ما نسبت به ظرفیتی که در این زمینه در استان داریم، عقب هستیم و بایستی به خودمان نهیبی بزنیم چراکه جایگاه خراسان و نخبگان آن خیلی بالاتر از ظرفیت فعلی است.

رشیدیان اضافه کرد: بایستی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استان را از ۱۷۱ شرکت به ۱۰۰۰ شرکت برسانیم که با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان موجود است، تحقق این امر امکان پذیر است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با وجود ظرفیت شهرک‌ها و دانشگاه‌های استان بایستی کریدور جامع علم و فناوری را شکل دهیم و فضا را برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان توسعه بخشیم.

وی در خصوص بودجه پژوهشی استان، گفت: امیدواریم بودجه جذب نشد‌ه‌ای نداشته باشیم و بتوانیم بودجه‌ها را متناسب با نیازهای کاربری اختصاص دهیم.

رشیدیان در پایان در خصوص حمایت از نخبگان عنوان کرد: بایستی از اکنون برای مراسم جایزه علمی رضوی سال آینده برنامه‌ریزی کنیم.

انتهای پیام/

نـظـرات