کـد خبـر : 22078
تـاریخ انتـشـار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۵:۰۳ ب.ظ
نسـخه چاپـی

وزیر ورزش و جوانان در پیامی به کنگره علمی خانواده و جوانان تاکید کرد

ضرورت ایجاد انگیزه و توانمندسازی جوانان

وزیر ورزش و جوانان بر ضرورت حرکت در مسیر ایجاد انگیزه و توانمندسازی جوانان با همدلی و همراهی خانواده‌ها برای مشارکت بیشتر در امور و فعالیتهای اجتماعی تاکید کرد.

ضرورت ایجاد انگیزه و توانمندسازی جوانان

به گزارش خبرگزاری ایونا، متن پیام مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان به کنگره علمی خانواده و جوانان؛ چشم انداز آینده در ادامه آمده است: «خانواده یک نهاد اجتماعی است و هیچ نهادی در تاریخ و فرهنگ و تمدن انسانی به اندازه آن قدمت ندارد. خانواده سنگ بنای جامعه بزرگ انسانی است و در روابط اجتماعی، رشد و تعالی یکایک اعضای جامعه نقش بنیادین دارد.

تلاش برای استحکام خانواده ارج نهادن به ارزشهای پایدار زندگی مشترک در خانواده و روابط درون این نهاد اجتماعی، زمینه را برای سلامت اخلاقی و سلامت عمومی مردم یک جامعه فراهم می‌کند.

خانواده همچون صدفی است که اگر پایه‌های آن سنجیده و درست نباشد هرگز مرواریدی نخواهد پرورید. کارکرد خانواده تنها در تامین و رفع نیازهای مادی و اقتصادی و تداوم نسل نیست بلکه حس مشارکت و تفاهم برای وسعت نگرش و امکان دستیابی به فرصتهای بیشتر از دیگر نقشهای آن است.
یکی از مهمترین وظایفی که در خانواده نقش بسیار مهمی دارد توجه به فرزندان مخصوصاً جوانان است، هویت هر جوان در طی زمان و بر اساس تجربیات حاصل از برخوردهای اجتماعی شکل میگیرد و اگر خود را بشناسد و بر قابلیت‌ها و تواناییهایش آگاهی یابد، آنگاه می توان گفت خانواده نقش خود را ایفا کرده است.

امروزه نقش تعلیم و تربیت در اصلاح فرد و جامعه چنان‏ بارز است که هیچ کشوری را در جهان نمی‏‌توان یافت که‏ بدون بهره‌‏مندی از آن توانسته باشد به مراحلی از رشد و توسعه، به ویژه در زمینه حل مشکلات اجتماعی خود دست‏ یابد. توجه به تکوین هویت و چگونگی حفظ آن به ویژه در نوجوانان‏ و جوانان امری حیاتی است که باید از طریق آموزش و به وسیله نهادهای تربیتی و در درجه اول خانواده و آموزش‏ و پرورش دنبال شود. رفتار مسئولانه از شاخص‏‌های انسان سالم در هر جامعه‌ای به شمار می‌آید.

 

جامعه ایران با نسبت جمعیتی، جوان تلقی می‌شود و تقویت و رشد آن جز با شناسایی عوامل مؤثر بر رفتار مسئولانه امکان‏پذیر نخواهد بود. خانواده به‌مثابه میانجی در اجتماعی‌شدن طفل و هم‌نوایی عمیق او با هنجارهای اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد. والدین آگاهانه با امر و نهی و آموزش، فرزندان خود را با ارزش‌ها، هنجارها، نگرش‌های اجتماعی و مذهبی و به طور کلی با فرهنگ آشنا می‌کنند و سپس با تشویق و تنبیه آنها به درونی‌ساختن این امور اقدام می‌کنند تا فرزندان هم‌نوا با ارزش‌ها، هنجارها و نگرش‌های اجتماعی و مذهبی رفتار کنند. این نگرش‌ها، اعتقادات و رفتارهای والدین، که درقالب الگوی خانوادگی یا شیوه‌های فرزندپروری نمود پیدا می‌کند، عامل بسیار مهمی در تکوین شخصیت و تثبیت ویژگی‌های اخلاقی فرزندان و هویت آنها قلمداد می‌شود.

 

با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در راستای اعتلای جایگاه خانواده و فرهنگ و تمهیدات پیش‌بینی شده دولت محترم تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه به موضوع خانواده و جوانان، ضرورت شناسایی دقیق ظرفیتها، نقش، جایگاه و کارکردهای نهاد خانواده در رشد و پیشرفت همه جانبه‌ی کشور، اهمیت پژوهش و مطالعات کاربردی و همچنین بهره‌مندی از آخرین یافته‌های علمی پژوهشگران و صاحبنظران در این حوزه را بیش از پیش تایید می‌کند.

حرکت در مسیر ایجاد انگیزه و توانمندسازی جوانان با همدلی و همراهی خانواده‌ها برای مشارکت بیشتر در امور و فعالیتهای اجتماعی، مسیر پایان‌ناپذیری است که کمترین دستاورد آن ارتقای سرمایه اجتماعی در فردای ایران توسعه یافته و سربلند است.

در پایان از همکاران خود در مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی، اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان و معاونت فرهنگی، آموزش و پژوهش و سایر دست‌اندرکارانی که با پیگیری و تلاشهای مجدانه زمینه برگزاری این کنگره‌ی علمی را فراهم کردند تشکر و سپاسگزاری می‌کنم سربلندی و توفیقات روزافزون جوانان عزیز کشور اسلامیمان را از درگاه ایزد منان مسألت دارم».

 

انتهای پیام/

نـظـرات