کـد خبـر : 21699
تـاریخ انتـشـار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۲۷ ق.ظ
نسـخه چاپـی

به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی

آیین رونمایی از کتاب “پرواز از تپه های اوین” نوشته دکتر عبدالعلی ذوالانواری برگزار شد

از کتاب “پرواز از تپه های اوین” زندگینامه شهید کاظم ذوالانواری، نوشته دکتر عبدالعلی ذوالانواری رونمایی شد.

آیین رونمایی از کتاب “پرواز از تپه های اوین” نوشته دکتر عبدالعلی ذوالانواری برگزار شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر سید عبدالعلی ذوالانواری نگارنده کتاب “پرواز از تپه های اوین” در مراسمی که به مناسبت رونمایی از این کتاب در سالن جلسات جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه در این کتاب که به کمک میثم امانی به رشته تحریر درآمده بیشتر تاریخ شفاهی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: کار جمع آوری، تنظیم و چاپ این کتاب حدود ۳ سال به طول انجامید.

وی با اشاره به شرایط مبارزات انقلابی مردم ایران افزود: تصور شرایط آن زمان برای کسانی که آن را تجربه نکرده اند غیر ممکن است.

ذوالانواری به خاطرات خود از دوران مبارزات انقلاب اشاره کرد و گفت: دوران پر از خفقان آن روز فضای خاصی را بر کشور مستولی کرده بود که هر کسی جرأت اظهار نظر خلاف جهت رژیم را نداشت.

وی افزود: در آنزمان بسیاری از مردم در بی خبری نگه داشته می شدند و از سویی فضا برای فساد فراهم شده بود، افزود: رژیم طاغوت از سوی افراد نوآور، خلاق و اهل مطالعه احساس خطر می کرد و به همین دلیل این افراد مورد برخورد قرار می گرفتند و در چنین شرایطی شهید ذوالانواری و امثال او در برابر این رژیم قد علم کردند.

برادر شهید کاظم ذوالانواری با تاکید بر مظلومیت شهید ذوالانواری، اظهار کرد: وی مدتی در تشکیلات مجاهدین عضو بود تا اینکه در سال‌ ۵۲ این تشکیلات دچار انحراف شد البته در آن زمان شهید ذوالانواری در زندان بود، وی شخصی مذهبی و با عقیده بود و با توجه به فضای سیاسی حاکم بر سازمان، مجاهدین سعی می کردند فعالیت‌های این شهید را به نفع خود مصادره کنند از این جهت می توان گفت که این شهید مظلوم واقع شد.

ایشان ذوالانواری با بیان اینکه رژیم طاغوت از ابزارها و فضاهای مختلف برای رصد تمامی تحرکات و شناسایی انقلابیون استفاده می کرد، گفت: علیرغم این اقدامات بسیاری از جوانان مبارز با پشتوانه امام راحل و دیگر رهبران دینی به فضای مبارزه وارد شده و در این مسیر حرکت کردند.

ذوالانواری با بیان اینکه در ۳۱ فروردین ۱۳۵۴ شهید ذوالانواری بهمراه ۸ انقلابی دیگر در تپه های اوین تیرباران شده و به شهادت رسیدند، افزود: قبل از انقلاب حتی قبر این شهید نیز مشخص نبود و اجازه برگزاری هرگونه مراسم ترحیم وی به خانواده داده نشد ولی پس از پیروزی انقلاب قبور این ۹ نفر شناسایی شد.

وی با اشاره به تلاشی که در این کتاب برای تبیین درست رویدادها صورت گرفته است، افزود: کتاب “نامی که ماند” پیش از این با همین موضوع توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی به چاپ رسید اما با توجه به اینکه آن کتاب آن چنان که باید گویا نبود نسبت به گردآوری و تالیف کتاب پرواز از تپه‌های اوین اقدام کردیم که در قالب روایت داستانی به موضوع پرداخته است.

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: قدردانی از شهدا زمینه ساز پیگیری اهداف آنهاست.

سیدجعفر نظامدوست با اشاره به چاپ و انتشار ۴۰ عنوان کتاب در سال جاری توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان، به اهمیت موضوع کتاب پرواز از تپه های اوین اشاره کرد و افزود: زندگی شهدا می تواند برای ما و فرزندان مان الگویی در حوزه سبک زندگی باشد.

وی با بیان اینکه شهید سید کاظم ذوالانواری که در این کتاب به زندگی او پرداخته شده است در خانواده ای متدین و مبارز به دنیا آمد و رشد کرد افزود: این شهید بزرگوار در دوران تحصیل خود یکی از دانشجویان سرآمد یکی از بهترین دانشگاه های کشور بود.

نظامدوست اظهار کرد: این شهید بزرگوار می توانست بهترین امکانات مادی زندگی را در اختیار داشته باشد اما موقعیتی که از آن برخوردار بود را رها کرد و برای استقرار نظام اسلامی و اسلام پای در راه گذاشت.

وی قدردانی از شهدا را زمینه ساز پیگیری اهداف آنها دانست و افزود: دکتر ذوالانواری نویسنده این کتاب نیز قبل از انقلاب جزو مبارزان بوده و در مسیر کمک به استقرار نظام اسلامی در کشور قدم برداشته است.

نظامدوست با مقایسه دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهار کرد: در دوران قبل از انقلاب حرف از ارزش های دینی زدن بسیار مشکل و به نوعی ممنوع بود و کسانی که در راه تبیین و ترویج این ارزش ها، برپا داشتن نماز و ایجاد گفتمان اسلامی در دانشگاه ها فعالیت می کردند در معرض بسیاری از مخاطرات و تهدیدها قرار داشتند.

وی با بیان اینکه در سال ۵۷ گروه های مختلف با رویکردهای ایدئولوژیک و سیاسی متنوع سعی در جذب دانشجویان به سمت تفکر و روش خود داشتند، افزود: در آنزمان دانشجویان انقلابی در راه هدایت دانشجویان در مسیر درست زحمات بسیاری را متحمل شدند.

نظامدوست اظهار کرد: تمامی این مجاهدت ها منجر به شکوفایی انقلاب اسلامی شد و امید است پاسدار این انقلاب که ثمره خون شهدای بسیاری است باشیم.

دکتر رسولی عضو شورای انتشارات جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این جلسه ضمن پر اهمیت دانستن تاثیر کتب اجتماعی و تاریخی در سطوح ملی و فراملی اظهار کرد: خاطرات جمع آوری شده در کتب تاریخ شفاهی اسنادی مکتوب هستند که در تاریخ ثبت می شوند.

وی پیشنهاد کرد که کانون تاریخ شفاهی استان مرکزی در دانشگاه اراک ایجاد و ثبت و ضبط خاطرات افراد تاثیرگذار در حوزه های مختلف توسط این کانون انجام گیرد.

در این جلسه احمدی سرپرست نهاد کتابخانه های استان مرکزی نیز با بیان اینکه انسان های بزرگ آثاری از خود به جای می گذارند که بر زندگی آنها و زندگی دیگران تاثیرگذار است افزود: نویسندگان جزو این دسته افراد هستند که با برجای گذاردن آثار ماندگار سالیان بسیاری افراد زیادی را از برکات اقدام خود متنعم می کنند

انتهای پیام/

نـظـرات