کـد خبـر : 21665
تـاریخ انتـشـار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۰۰ ق.ظ
نسـخه چاپـی

توسط رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان

برای اولین بار ارائه طرح آکادمی کسب و کار روستایی در کشور

شرایط عرضه و تقاضا در فضای رابطه روستا با شهر و سطح جهانی نوآوری های روستایی بر پایه تقاضاهای بین الملللی، انتقال فناوری و منابع و تجارب جهانی به روستا طرحی با نام آکادمی کسب و کار روستایی را توسط رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان ایجاد کرد.

برای اولین بار ارائه طرح آکادمی کسب و کار روستایی در کشور

به گزارش خبرگزاری ایونا، رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان، دکتر حبیب الله سالارزهی با ارائه طرح آکادمی کسب و کار روستایی به بیان اهداف و مزایای این طرح پرداخت.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان بیان داشت: نوآوری های روستایی مبتنی بر نیازهای عمومی و پایه ساکنان روستا مانند دسترسی به خدمات عمومی آموزش و پرورش و دسترسی به کالاهای عمومی، بهداشت، بانک، پست بانک، خدمات الکترونیک و … است.

ایده آکادمی کسب و کار روستایی

وی در خصوص ایده خانه کارآفرینی روستایی یا آکادمی کسب و کار روستایی افزود: خانه کارآفرینی روستایی یک سازمان مردم نهاد متشکل از جوانان داوطلب و علاقه مند به توسعه روستایی است که با هدایت و راهبردی شورای اسلامی روستا و دهیاری می تواند در مناطق روستایی تاسیس شود.

سالارزهی تصریح کرد: بر اساس مطالعه تجارب جهانی در بسیاری از کشورها موضوع توسعه روستایی آن چنان حایز اهمیت است که در بسیاری از کشورها مانند چین، هند، کره جنوبی و مالزی وزارتخانه توسعه روستایی در سطح ملی و ایالتی پیش بینی شده است.

اهداف طرح آکادمی کسب و کار روستایی

وی درباره اهداف آکادمی کسب و کار روستایی عنوان داشت: ارتقای سطح توانمندی های روستائیان، ‌ایجاد باور به توسعه در میان روستائیان و افزایش سطح آگاهی و دانش کسب و کار، ایجاد انگیزه در جوانان روستایی٬ افزایش شور و امید در روستاییان و توسعه گفتمان ایده پردازی، آشنایی روستائیان با مبانی کارآفرینی، نحوه تاسیس کسب و کارها و استفاده از ظرفیت های تجارت الکترونیک برای فروش مستقیم محصولات کشاورزی و صنایع دستی و سایر محصولات تولیدی بدون واسطه می باشد.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان در ادامه افزود: ارتقای سطح بینش و دانش کارآفرینانه ساکنان روستا، ایجاد تالارهای گفتگو درحوزه کارآفرینی روستایی و الگو برداری از تجارب جهانی و ملی با استفاده از ظرفیت شبکه های مجازی اجتماعی، برگزاری رویداد های ایده پردازی و مشاوره راه اندازی کسب و کار روستایی با همکاری پارک علم و فناوری و دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی، افزایش خودباروی در روستائیان، آشنایی با مبانی اولیه کسب و کار، نحوه تاسیس کسب و کار، قوانین و مقررات کاری و افزایش احساس هویت روستایی با معرفی شدن قابلیت های کارآفرینی، دسترسی مستقیم به بازار های ملی و جهانی بدون واسطه از طریق سازوکارهای تجارت الکترونیک، امکان تهیه و خرید و فروش کالاهای از طریق فروشگاه های اینترنتی دارای تاییدیه تجارت الکترونیک، توانمند سازی ساکنان روستایی و افزایش رشد و توسعه روستایی پایدار، افزایش تولید بومی در مناطق روستایی و اشتغال پایدار روستایی و جلوگیری از مهاجرت از روستا به شهرها و ارتقای ماندگاری سکونت در روستاها سایر اهداف این طرح است.

ساختار کارآفرینی روستایی در طرح آکادمی کسب و کار روستایی

وی در خصوص ساختار کارآفرینی روستایی یا آکادمی کسب و کار روستایی بیان کرد: هر چند در وظابف دهیار فعالیت های کارآفرینی و بازاریابی در روستا پیش بینی شده است، می توان در خصوص شرایط انتخاب فرد واجد صلاحیت برای خانه کارآفرینی روستایی با در نظر گرفتن شرایط داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با کارآفرینی و کسب و کار و داشتن تجربه کارآفرینی بایستی فرد مناسبی را برای این منظور تعیین نمود. همچنین مسئول خانه کارآفرینی روستایی همزمان با تعیین شورای جدید برای مدت دوسال تعیین گردد.

سالارزهی ادامه داد: مسئول خانه کارآفرینی ارتباط مستقیمی با سازمان های مرتبط با توسعه کارآفرینی روستایی مانند صندوق کارآفرینی امید، سازمان تعاون روستایی، سازمان فنی و حرفه ای، پارک علم وفناوری، مراکز رشد واحد های فناور دانشگاه ها، صندوق کارآفرینی امید، کیمته امداد امام ره، بهزیستی و سایر نهادهای مرتبط اجرایی و موسسات خیریه حامی طرح توسعه کارآفرینی خواهند بود.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان درباره فاز اول اجرای طرح گفت: می توان مسئولیت اجرای طرح خانه کارآفرینی روستایی را به دهیاران واگذار نمود و دهیاران می توانند برای کمک به توسعه فضای کسب و کار در روستا اقدام به تشکیل شورای کارآفرینی روستایی نمایند و افراد خلاق و کارآفرینی را برای پیشبرد برنامه های کارآفرینی روستایی پیش ببرند. ترکیب شورای کارآفرینی روستا می تواند شامل دهیار، رئیس شورای روستا٬ دو نفر از کارآْفرینان ساکن روستاُ مسئول فروشگاه تعاون روستایی و افراد مرتبط دیگر به تشخیص دهیار تعیین خواهند شد.

وی تصریح کرد: در ساختار خانه کارآفرینی روستا، تاسیس کانون های تخصصی کارآفرینی در حوزه های صنایع دستی٬ کشاروزی و صنایع دیگر بسته به مزیت های روستا پیش بینی شده است. لازم به یادآوری است با توجه به اینکه صنایع دستی بستر فعالیت های اقتصادی در مناطق روستایی است و زنان زیادی در این زمینه مشغول هستند تشکیل کانون صنایع دستی در هر روستا با محوریت مشارکت زنان روستایی جزء اولویت های اصلی در خانه کارآفرینی روستایی خواهد بود.

برنامه های قابل اجرا در این طرح

سالارزهی از دیگر برنامه این طرح به موارد ذیل اشاره کرد: در طرح خانه کارآفرینی روستایی می توان کتابخانه باز پیش بینی نمود و کتاب های مهم در حوزه کارآفرینی را جهت استفاده علاقه مندان قرار داد. تهیه و تدوین تقویم برنامه های کارآفرینی به صورت سالیانه برای روستا با کمک سازمان ها و نهاد ها، استعداد سنجی کارآفرینانه نوجوان و جوانان روستا در زمینه های مختلف هنری، ‌ورزشی، فرهنگی و اقتصادی، برگزاری کارگاه های بوم کسب و کار و سایر کارگاه های مرتبط با کارآفرینی در سطح روستا متناسب با ظرفیت های روستا، همکاری در برگزاری بازارچه های نورزی و گردشگری در شرایط خاص، برگزاری تورهای کارآفرینی و روستا گردی در زمان های مناسب گردشگری، هماهنگی با دانشگاه ها و پارک علم وفناوری برای برگزاری مسابقات از ایده تا کسب و کار، جلب مشارکت جوانان و نوجوانان در برنامه های همیاری داوطلبانه در زمینه پاکسازی محیط زیست، تدارک برنامه های داوطلبانه همیاری در روستا در احیاء کارآفرینی اجتماعی و احیاء فرهنگ یاریگری و حشر و مدد در امر کشاروزی و امور روستایی.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی سیستان و بلوچستان در انتها افزود: مشارکت داوطلبانه در برنامه های نوسازی فضا های آموزشی مدارس روستایی و تشکیل ستاد استقبال دانش آموزی در ایام مهرماه، کمک به راه اندازی کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی در روستا ها با توجه به ظرفیت کارآفرینی روستایی در حوزه صنایع دستی، سوزن دوزی‌، قالی بافی، تابلو فرش، کیف و کفش و حصیر بافی، بسته بندی مواد غذایی، خوراکی های سنتی و سایر ظرفیت های کارآفرینی روستایی در حوزه پرورش قارج ، پرورش مرغ بومی و …، تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی و اهتمام به ترویج، توسعه و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی روستا، امکان فروش مستقیم و بدون واسطه محصولات کشاورزی و صنایع دستی روستایی از طریق تجارت الکترونیک و کاهش واسطه گری و دلالی در روستا ها، علاوه بر برنامه های فوق می توان متناسب با ظرفیت های هر روستا برنامه های جانبی استعداد سنجی نوجوانان و جوانان روستا را در برنام های فرهنگی و هنری، ورزشی و دینی متناسب با عرف و باورهای مرد م دنبال نمود و در فواصل زمانی خاصی نمایشگاهی از توانمندی ها و استعداد های کارآفرینانه روستا برگزار نمود.

انتهای پیام/

نـظـرات