کـد خبـر : 21583
نسـخه چاپـی

بلاک چین چیست ؟

رمزنگاری های دیجیتال مانند بیت کوین ممکن است نتواند رقبای سنتی خود را از بین ببرد، اما تکنولوژی که این ارز دیجیتال بر روی آن پایه گذاری شده است، انقلابی در امور مالی و سایر صنایع ایجاد کرده است. این تکنولوژی بلاک چین نام دارد.

بلاک چین چیست ؟

به گزارش خبرگزاری ایونا، بلاک چین به عنوان یک بانک اطلاعات عمومی یا سرمقاله عمل می کند و تکنولوژی است که جزئیات هر مبادله بیت کوین را ذخیره سازی می کند. چیزی که آن را تا این حد هوشمند می سازد، این است که این تکنولوژی بدون نیاز به هیچ برنامه ثالثی می تواند تمام مبادلات بیت کوین را بدون کوچکترین اشتباهی مدیریت کند.

 

افرادی مانند بیل گیتس و ریچارد برانسون این فناوری را ستایش کرده‌اند. بانک‌ها و بیمه‌ها می‌کوشند تا نخستین گروهی باشند که از آن بهره می‌گیرند. حتی از روزهای اولیه که بیت کوین مورد استفاده قرار می گرفت، اعتقاد بر این بود که بلاک چین می تواند حتی از مرز های این سیستم فرا تر رود و برای معامله های بسیار بزرگ تر و پیچیده تر مورد استفاده قرار بگیرد. کاری که این سیستم انجام می دهد شامل جزئیات زمان معامله، تشخیص و ضبط امضای رمزنگاری شده، و تحلیل برخی از داده ها است.

 

در مورد بیت کوین ها با انجام هر معامله سند دیجیتالی امضا می شود که به نام “هش” شناخته می شود.

 

در حال حاضر اغلب افراد از طرف‌های واسطه‌ای مانند بانک‌ها برای انجام تراکنش‌های مالی بهره می‌گیرند؛ اما بلاک‌چین این امکان را فراهم می‌کند که خریداران و فروشندگان به‌صورت مستقیم با هم تراکنش داشته باشند.

 

با بهره‌گیری از فناوری رمزنگاری، امنیت این تبادل تأمین خواهد شد و بلاک‌چین نیز با ایجاد یک پایگاه‌داده‌‌ی غیرمتمرکز یا دفترکل دیجیتال، به همه اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را رصد کنند. این شبکه، زنجیره‌ای از رایانه‌هاست که باید همه‌ی آنها، تراکنش‌ها را پیش از ذخیره‌سازی، تأیید کنند. در مورد بیت‌کوین، بلاک‌چین با ثبت همه‌ی جزئیات یک تراکنش، از خرج‌شدن بیت‌کوین بیش از یک‌بار جلوگیری می‌کند.

 

این فناوری را می توان برای انجام هر نوع تراکنشی مورد استفاده قرار داد. از جمله تبادلات پول، کالا یا مالکیت. کاربرد های آن بی شمار است. می توان از این سیستم در جمع آوری مالیات تا فرستادن پول به کشور های دیگر نیز استفاده کرد. مزیت این سیستم در این است که هرکس به اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند تراکنش ها را رهگیری کند.

 

یکی از اولین کاربرد های این سیستم در سایتی به نام Proof of Existence ثبت شده است. این سایت به کاربر خود اجازه می دهد که هر نوع سندی را بارگذاری کند و امضای خود را برای همیشه بر روی آن ثبت کند.

 

پایان بخش اول مقاله

انتهای پیام/

نـظـرات