کـد خبـر : 21511
تـاریخ انتـشـار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۳۹ ب.ظ
نسـخه چاپـی

علیرضا مختارپور؛

کتابخانه‌ها وظیفه پرورش نسلی متعهد را دارند

هر ساله هفدهم اسفند ماه به مناسبت سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سراسر ایران مسئولان و اهالی کتاب با برگزاری تور کتابخانه‌گردی ابن روز را گرامی می‌دارند. علیرضا مختارپور معتقد است تقويت دانش عمومی مردم و آموزش مهارت زندگی به كودكان و نوجوانان یکی از اصلی‌ترین اهداف تشكيل كتابخانه‌ها شمرده می‌شود.

کتابخانه‌ها وظیفه پرورش نسلی متعهد را دارند

به گزارش خبرگزاری ایونا، متن یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی که اختصاصا در اختیار این رسانه قرار گرفته، به شرح زیر است:

كتابخانه‌های عمومی كشور يكی از مردمی‌ترين نهادهای فرهنگی است كه اثر بسيار مهمی بر فرهنگ عمومی جامعه دارد. ارتقای فرهنگ كتابخوانی و تحقق عدالت در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم عزيز ايران اسلامی در اقصی نقاط اين سرزمين از اهداف اصلی اين مراكز فرهنگی است. اكنون به ياری خداوند تبارک و تعالی «چهاردهمين سال‌روز تأسيس نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور» را گرامی می‌داريم.

امروزه كاركرد كتابخانه‌ها به محلی برای نگهداری كتاب‌ها و مطالعه آن‌ها محدود نمی‌شود. در جامعه ما كه بيش از ساير جوامع در معرض هجمه‌های گوناگون قرار دارد، كتابخانه‌ها به مثابه سنگری امن و مستحكم در صيانت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای مقدس آن ايفای نقش می‌نمايند. تقويت دانش عمومی مردم و آموزش مهارت زندگی به كودكان و نوجوانان از ديگر اهداف تشكيل كتابخانه‌ها شمرده می‌شود؛ در واقع كتابخانه‌ها هم‌دوش با مدارس و دانشگاه‌ها، وظيفه آموزش و پرورش آينده‌سازان ميهن اسلامی‌مان را برعهده دارند.

ارزش کتابخانه‌ها محدود به یک روز خاص نیست
به منظور انس بيشتر مردم و مسئولان با كتابخانه‌ها، امسال هم‌زمان با سال‌روز تأسيس نهاد از همه مردم و مسئولان دعوت می‌كنيم، همگی در كنار يكديگر با مراجعه به كتابخانه‌های عمومی در سراسر كشور و شركت در «طرح ملی كتابخانه گردی» از نزديک، با اين مكان فرهنگی و نقش‌آفرينی تعيين كننده آن آشنا شده و به زحمات بی‌چشمداشت كتابداران خدوم، بيش از پيش توجه كنيم تا ان‌شا‌الله مراجعه به كتابخانه را محدود به يک روز و ساعاتی خاص در هر سال نساخته و با عضويت در كتابخانه‌ها و حمايت از آن‌ها در سازندگی كشور سربلندمان و سرعت‌بخشی به روند پيشرفت كشور و تحقق عدالت فرهنگی در حوزه مظلوم كتاب و كتابخانه‌ها، مؤثر باشيم.

در پايان با تبریک فرا رسيدن سال‌روز تأسيس نهاد به همه كتابداران، دل‌بستگان به كتاب و كتاب‌خوانان گرامی، اعلام می‌دارم، در روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه، كتابخانه‌های عمومی كشور، در انتظار ديدار مردم فرهنگ‌مدار و مسئولان بلندهمّت بوده و اميدواريم با بنای ميثاقي پايدار، رونق كتابخانه‌ها و كتابخوانی را در ايران سرافراز به شاخصی در خور مردم عزتمند ايران اسلامي برسانيم. ان‌شاالله.

انتهای پیام/

نـظـرات