کـد خبـر : 21421
تـاریخ انتـشـار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۰۲ ق.ظ
نسـخه چاپـی

بی تاثیر بودن قوانین ارتباط صنعت با دانشگاه

راه‌اندازی کلینیک صنعت در دانشگاه امیرکبیر

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه قوانین موجود در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه نقش موثری در این زمینه نداشته‌اند، گفت: اکثر صنایع کشور در وضعیت رقابتی نیستند که این امر موجب شده تا آنها به سمت تحقیقات کاربردی حرکت نکنند.

راه‌اندازی کلینیک صنعت در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر احمد معتمدی امروز دربیستمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، صنعت و دانشگاه با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت با تاکید بر اینکه این اقدامات نتوانست این معضل را برطرف کند، افزود: ما جزیی از دولت هستیم و باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت‌ها کاتالیزور و تسهیل‌کننده هستند، اظهار کرد: در بسیاری از کشورها مانند آمریکا اگر صنعت قراردادی با دانشگاه منعقد کند، به عنوان بخشی از مالیات منظور خواهد شد.

 

معتمدی با اشاره به کشورهایی مانند فرانسه و آلمان در زمینه ارتباط میان صنعت و دانشگاه خاطر نشان کرد: در ایران نیز قوانینی در این زمینه وجود دارد ولی این قوانین در وضعیتی نبودند که اثرگذاری لازم را داشته باشند.

 

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: قوانین بیشتر در کشور در حالت “تحکمی” هستند و اعلام شده صنعت باید بخشی از اعتبارات خود را صرف فناوری‌های داخلی کند که این شیوه موثر نیست.

 

وی با اشاره به اشکالات موجود در این زمینه، یادآور شد: از یک سو صنایع کشور رقابتی و متکی به فناوری نیستند، از این رو نیاز ندارند همپای فناوری‌های روز دنیا حرکت کنند. البته این امر عمومیت ندارد، ولی بخشی عمده‌ای از صنایع کشور رقابتی نیستند.

 

به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تا صنایع در وضعیت رقابتی نباشند، به محصول جدید نیازی ندارند و این در حالی است که محصول جدید نیاز به تحقیق دارد.

 

متعمدی چالش دیگر عدم ارتباط دانشگاه با صنعت را در دانشگاه دانست و در این باره توضیح داد: دانشگاه‌ها به زبان صنعت صحبت نمی کنند. صنعت برای رفع مشکلش هزینه می‌کند، ولی حاضر به سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های تحقیقاتی نیست.

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر در صنایع بخش‌های تحقیق و توسعه قوی وجود ندارد تا بخشی از تحقیقات خود را به دانشگاه‌ها واگذار کند.

 

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه دیگر عبارت “ارتباط دانشگاه، صنعت و دولت” عبارتی مربوط به سال‌های قبل بوده است، گفت: امروزه باید مسائلی چون کارآفرینی، بازار و ارتباط صنعت با بازار را مطرح کنیم؛ از این رو دانشگاه‌ها باید به فکر تربیت کارآفرینان باشند.

 

وی اضافه کرد: در این راستا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدل‌های خوبی در این زمینه تعریف شده است که نمونه آن، برج فناوری دانشگاه است که از حضور کارآفرینان در شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شده است.

 

معتمدی شرکت‌های دانش‌بنیان را ابزاری برای توسعه اقتصاد مقاومتی دانست.

 

وی همچنین از راه‌اندازی کلینیک صنعت در این دانشگاه خبر داد و افزود: این کلینیک قادر به رفع نیازهای فوری بخش صنعت است و جا دارد که این کلینیک توسعه یابد.

 

انتهای پیام/

نـظـرات