کـد خبـر : 21394
تـاریخ انتـشـار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۳۲ ق.ظ
نسـخه چاپـی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان کرد

وجود ۴۲ پارک فناوری در کشور، زمینه‌ای برای توسعه نوآوری

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به ایجاد ۴۲ پارک فناوری در کشورمان گفت: ۱۶ مورد از این پارک‌ها در یونسکو ثبت شده است که می‌تواند ظرفیت خوبی برای توسعه پژوهش و ایجاد نوآوری به شمار رود.

وجود ۴۲ پارک فناوری در کشور، زمینه‌ای برای توسعه نوآوری

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر سعدالله قیداری با ارسال پیامی به بیستمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی علم، فناوری و نوآوری را از محرک‌های اصلی پیشرفت پایدار، صنعتی، اجتماعی و اقتصادی دانست و افزود: نوآوری تنها عاملی برای رشد اقتصادی و گسترش فرصت‌های رقابت‌جویی نیست بلکه باید آن را به عنوان عامل اصلی تحقق همبستگی اجتماعی، ایجاد فرصت‌های برابر در دستیابی به علم و فناوری و فقرزدایی نیز تلقی کرد.

 

وی با بیان اینکه یافتن راه‌حل برای چالش‌های امروز فقط در سایه نوآوری، پژوهش علمی و هوش و استعداد بشری امکان‌پذیر است، ادامه داد: علم بهترین سرمایه ما برای حمایت از پیشرفت فراگیر و منصفانه است؛ ضمن آنکه با توجه به محدودیت‌های بیوفیزیکی کره‌ زمین و عدم قطعیت موجود نیز بهترین سرمایه ما برای استقرار پایداری در جهان به شمار می‌آید.

به گفته وی، علم و دانش همیشه از طریق تعامل و تبادل گسترش پیدا می‌کند و بر این اساس بسیاری از کشورها به سوی ایجاد اشکال جدیدی از فعالیت علم و فناوری سوق داده شده‌اند و شیوه‌های خلاقانه‌ای از همکاری میان کشورهای جنوب نیز در حال توسعه است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه همه ما بر این باوریم که در زمان معاصر اقتصاد دانش‌بنیان پایه و اساس برنامه‌های توسعه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در چنین اقتصادی که بر محور دانایی شکل گرفته است، همکاری میان دانشگاه و صنعت برای استفاده از منابع علم و فناوری حیاتی است.

قیداری با تاکید بر اینکه توانایی رقابت کشورها در اقتصاد جهانی و پاسخگویی به چالش‌های موجود نیازمند انتقال مهارت‌های پایه به جوانان دارد، خاطرنشان کرد: یونسکو از دیرباز به این موضوع توجه داشته و برنامه مشارکت و همکاری دانشگاه و صنعت را از سال ۱۹۹۳ به منظور بهبود کیفیت پژوهش و کاربردی کردن دانش نظری دانشگاه‌ها و تشویق مشارکت بیشتر آنها در فرایند صنعتی شدن آغاز کرده است.

به گفته وی، این برنامه به ویژه به دانشگاه‌های در حال توسعه کمک می‌کند مشارکت موثرتری در فرایند پیشرفت پایداری اقتصادی از طریق تقویت ظرفیت‌های خود در زمینه نوآوری داشته باشند.

وی اضافه کرد: برنامه یونسکو در رابطه با مشارکت‌های علمی در حوزه دانشگاه و صنعت با هدف ارائه کمک‌های فنی برای مدیریت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و همچنین تقویت مهارت‌های شناختی و غیرشناختی دانشجویان و توسعه کارآفرینی شکل گرفته است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران هدف از این اقدام را به اشتراک گذاشتن تجارب و اقدامات بهینه، تسهیل شبکه‌سازی و حمایت از اجرای طرح‌های فناورانه در حوزه همکاری‌های دانشگاه و صنعت دانست و یادآور شد: برای پیشبرد این فعالیت‌ها در کشورهای در حال توسعه، یونسکو با برخی از شرکای خود ارتباطی مستحکم برقرار کرده است.

وی ادامه داد: این همکاری‌ها جوانب متعددی چون کمک به ظرفیت‌سازی نظام‌های آموزشی در راستای تقویت پیوند آموزش و جهان کار از طریق اصلاح برنامه‌های درسی و کارآموزی، اجرای کارگاه‌های آموزشی در سطح ملی و بین‌المللی برای مدیران پارک‌ها و مراکز رشد و ارائه آموزش‌های مهارتی و کارآفرینی برای مدیران نهادهای دانش‌بنیان متوسط دارد.

قیداری با اشاره به ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه پژوهش و توسعه در اکثر کشورها، گفت: در این راستا موسسات پژوهشی باید در جست‌وجوی شیوه‌های جدید افزایش پژوهش و نوآوری از طریق مشارکت‌های دولتی و خصوصی باشند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از کشورهای موفق و پیشگام در این حوزه است، اظهار کرد: ایران با دارا بودن ۴۲ پارک علم و فناوری که ۱۶ مورد از آنها در یونسکو ثبت شده است، می‌تواند ظرفیت‌سازی خوبی در این حوزه داشته باشد.

وی همچنین تاکید کرد: تاسیس مرکز منطقه‌ای، مقوله دوم توسعه پارک‌های علم و مراکز رشد و فناوری در اصفهان در سال ۲۰۱۰ یکی دیگر از گام‌های موثر در این راستا بوده است.

قیداری خاطرنشان کرد: این مرکز در زمینه یکپارچه‌سازی رویکردهای توسعه‌ای در علم، فناوری و نوآوری، تسهیل تبادل تجارب و اقدامات بهینه و اجرای طرح‌های پژوهشی به منظور رفع مشکلات در توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو از جمله افغانستان، آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/

نـظـرات