کـد خبـر : 21311
تـاریخ انتـشـار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۸:۲۳ ق.ظ
نسـخه چاپـی

همدان؛

تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاه‌های اجرایی برای ترویج کتابخوانی منعقد شود

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه با ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی می‌توانیم زمینه دانایی، دانش‌افزایی و کسب مهارت‌های جدید را برای شهروندان فراهم کنیم، گفت:تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاه‌های اجرایی به منظور ترویج کتابخوانی منعقد شود.

تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاه‌های اجرایی برای ترویج کتابخوانی منعقد شود

به گزارش خبرگزاری ایونا، مهرداد نادری‌فر دیروز در جلسه انجمن کتاب‌خانه‌‌‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه افزایش و توسعه سطح دانایی افراد جامعه نکته‌ای است که در قرن ۲۱ بیش از گذشته مورد اهتمام و توجه جامعه جهانی قرار گرفته است، اظهار داشت: اگر بتوانیم دانایی‌محوری را در سطح کشور توسعه و گسترش بدهیم بسیاری از مشکلات جامعه مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هر امر و اتفاقی که در جامعه امروز صورت می‌گیرد باید بر مبنای محوردانایی باشد تصریح کرد: در همه حوزه‌های اجتماعی، فرهنگ، اقتصاد، سیاست و صنعت که برنامه‌ریزی انجام می‌دهیم، ضرورت دارد طرح و برنامه‌ها دانایی محور باشد.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری همدان گفت: دانایی زمانی حاصل خواهد شد که فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه فراگیر شود و کتابخانههای کشور رشد و توسعه چشم‌گیری پیدا کند.

نادری‌فر گفت: اگر دانایی‌محور بودن همیشه مدنظر باشد، فعالیت‌ها در همه حوزه‌ها مستمر و به‌‎روز خواهد بود و در این‌ صورت می‌توانیم اقتصاد، فرهنگ، سیاست، صنعت و اجتماع پویا و به‌روز‌تری را شاهد باشیم.

وی آینده‌نگری را محصول به‌روز بودن برشمرد و عنوان کرد: زمانی که در تمامی حوزه‌ها نقطه نظرات و شاخص‌ها دانایی‌محور باشد، ‌می‌توانیم آینده را خوب تشخیص بدهیم و این آینده‎نگری علم ودانش را به ارمغان می‌‌آورد .

مدیر کل امور اجتماعی استانداری با بیان اینکه با ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی می‌توانیم زمینه دانایی، دانش‌افزایی و کسب مهارت‌های جدید را برای شهروندان فراهم کنیم و افزود: برنامه ترویج کتاب و کتاب‌خوانی که مصوب جلسه ۶۱۲ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است، انسجام بسیار خوبی را در زمینه فرهنگ‌سازی، گسترش کتاب‌خانه‌ها و رشد کتاب‌خوانی فراهم کرده و این طرح چراغ راهی است در جهت دست‌یابی به برنامه‌هایی که از قبل پیش بینی شده است.

وی گفت: پیاده‌سازی و اجرای برنامه ترویج کتاب و کتاب‌خوانی منوط بر این می‌باشد که بندهای این طرح را از لحاظ کمی و حقیقی مشخص کنیم، نیاز است یک سری تفاهم‌نامه ها درون استانی برای تعیین کمی و کیفی این طرح بین نهاد‌ها، ارگان‌ها و ادارات انجام شود.

نادری‌فر با بیان اینکه در جلسه آینده انجمن کتاب‌خانه‌های استان تفاهم نامه‌های مشترک بین دستگاه‌های اجرایی منقعد خواهد شد، تصریح کرد: چانچه دستگاه یا نهادی نیز کوتاهی و اهمال کرد مراتب را به اطلاع برسانید.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری کتاب‌خانه‌‌هایی است که کتاب‌ها و نسخ خطی را نگهداری می‌کنند عنوان کرد: با توجه به فرهنگ غنی و کهن کشور ما دانشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی نیز می‌توانند کتاب و نسخ خطی و دارای قدمت را با حفظ حق مالکیت در اختیار انجمن کتاب‌خانه های ایران قرار دهند و در موزه‌ای در معرض دید عموم قرار گیرد.

انتهای پیام/

نـظـرات