کـد خبـر : 21191
تـاریخ انتـشـار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۴۳ ب.ظ
نسـخه چاپـی

سالارآملی:

اجرای تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی موجود از سیاست‌های وزارت علوم

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان اینکه در سه سال گذشته،‌ تعداد ۸۵۳ تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های خارج از کشور منعقد شده که از این تعداد، ۳۷۶ تفاهم‌نامه اجرایی شده است، گفت: سیاست فعلی وزارت علوم اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقد شده با دانشگاه‌ها و موسسات علمی و معتبر بین‌المللی، به جای امضای تفاهم‌نامه‌های جدید است.

اجرای تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی موجود از سیاست‌های وزارت علوم

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر حسین سالار آملی در هشتمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها رشد چشمگیری داشته است و هم‌اکنون ۱۳ دانشگاه ایرانی رتبه جهانی دارند که از این منظر در جهان اسلام، رتبه دوم را دارا هستیم.

دکتر سالار آملی با اشاره به فاصله زیاد دانشگاه‌های ایران با دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی در رتبه‌بندی‌های بین المللی، یکی از علت‌های آن را کمبود مقالات پژوهشی مشترک دانست و گفت: فقط ۲۳ درصد مقالات علمی محققان ایرانی در همکاری با محققان کشورهای دیگر تدوین شده است.

وی افزود: در گذشته بخش همکاری‌های بین‌المللی با ۲۰ چالش مواجه بود که الان نیمی از این چالش‌ها برطرف شده است که برخی از چالش‌های موجود در زمینه ترغیب اعضای هیات علمی به همکاری‌های بین‌المللی، اطلاع‌رسانی از ظرفیت‌های علمی ایران و فراهم کردن شرایط پذیرش دانشجو است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌المللی افزود: هم اکنون حصاری که در گذشته به دور آموزش عالی کشیده شده بود، شکسته شده است و مدیران دانشگاه‌ها به دنبال ارتقای بین‌المللی دانشگاه خود هستند.

دکترسالار آملی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاه‌ها از ارتباطات بین‌المللی به صورت تک‌روی به سیاست‌های بین‌المللی گذر کردند و در راستای برنامه کلان کشور حرکت می‌کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در حاشیه این نشست، با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه‌های کردستان، صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش که در ارزیابی فعالیت‌های بین‌المللی رتبه برتر را کسب کردند، تجلیل شد.

انتهای پیام/
منبع:

نـظـرات