کـد خبـر : 21132
تـاریخ انتـشـار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۵۷ ق.ظ
نسـخه چاپـی

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر:

تقویت فرهنگ مهارت آموزی در جامعه برای رونق بازار اشتغال وظیفه همه دستگاههاست

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: با فعال شدن هنرستان ها و ترویج فرهنگ مهارت آموزی تب مدرک گرایی در جامعه نیز در حال فروکش کردن است و این می تواند آینده روشنی را پیش روی ما بگذارد.

تقویت فرهنگ مهارت آموزی در جامعه برای رونق بازار اشتغال وظیفه همه دستگاههاست

به گزارش خبرگزاری ایونا، عبدالرسول کازرونی با اشاره به اینکه لازمه رونق اشتغال داشتن نیروی انسانی ماهر است افزود: اگر امروز متقاضیان شغل دارای دانش فنی، مهارت و تخصص باشند زمینه کسب و کار آنان فراهم می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر بیان کرد: تخصص، مهارت، حرفه، سرمایه گذاری در تولید و نیروی انسانی ماهر از جمله اموری است که زمینه روان سازی اشتغال را فراهم می کنند.

کازرونی با بیان اینکه کارجویان و شاغلان در صنایع نیازمند فراگیری مهارت هستند، اضافه کرد: برخی از کارجویان متقاضی شغل فاقد مهارت و عده ای نیز که شاغل هستند برای تثبیت شغل مهارت آنها باید به روز شود.

وی با بیان اینکه به روز شدن آموزش ها بستگی به نظر کارفرما و بنگاه اقتصادی دارد، اضافه کرد: در این ارتباط براساس تفاهم نامه شهرک های صنعتی با سازمان فنی و حرفه ای، آموزش نیروهای شاغل در شهرک ها باید به روز شود که استان بوشهر در این بخش پیشرو است.

کازرونی اضافه کرد: برای ارتقای بهره وری نیروهای شاغل مدیر بنگاه اقتصادی باید نسبت به، به روز شدن آموزش نیروهای خود احساس مسئولیت داشته باشد.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: برای تقویت آموزش های مهارتی این اداره کل می تواند با صدور مجوز جوار کارگاهی برای بنگاههای بزرگ در کنار تولید به کارآموزش نیز بپردازد.

وی گفت: بیشترین مراجعان به مراکز فنی و حرفه ای دولتی و خصوصی فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.

کازرونی، با اشاره به بیکار بودن ۳۵ تا ۴۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: مهارت آموزی و سرمایه گذاری در بخش تولید تنها راه حل بیکاری در جامعه است.

وی با اشاره به فعالیت ۹۶ کارگاه آموزشی در استان بوشهر گفت: آموزش های فنی و حرفه ای در بخش دولتی براساس سرمایه گذاری های انجام شده به صورت رایگان ارائه می شود.

کازرونی بیان کرد: در زمان حاضر۱۵ مرکز ثابت در استان بوشهر وجود دارد که از این تعداد سه مرکز ویژه خواهران و مابقی مشترک است.

وی یادآورشد: افزون براین برای آن دسته از فراگیرانی که دسترسی به آموزش های فنی و حرفه ای ندارند نیز ۲ مرکز شبانه روزی در شهرهای بوشهر و کنگان فعال است.

کازرونی گفت: واحدهای صنعتی قبل از به کارگیری نیروها باید تقاضای آموزش را به فنی و حرفه ای اعلام تا آموزش گیرنده با انگیزه بیشتری آموزش ها را فرا گیرد و هزینه ها به هدر نرود.

وی با اشاره به بسته رونق تولید و اشتغال دولت تدبیر و امید در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از شاخه های این بسته مهارت آموزی در محیط کار است که در زمان حاضر ۸۴۰ نفر مشارکت دارند.

کازرونی اضافه کرد: از این شمار ۶۱درصد بخش خدمات، ۱۴ درصد کشاورزی و مابقی در صنعت مشغول به کار هستند.

وی یادآورشد: در این ارتباط با همکاری پالایشگاه فاز۱۲ پارس جنوبی تعدادی از کارآموزان در رشته های ایمنی و بهره برداری درحال فراگیری آموزش های لازم هستند.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر در باره تفاهم نامه با وزارت نفت گفت: براساس تفاهم نامه با منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به نمایندگی از وزارت نفت در حرفه هایی که اعلام می شود سالانه ۲ تا ۲هزار و ۵۰۰ نفرآموزش های لازم را فرا می گیرند.

کازرونی اضافه کرد: براین اساس منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس باید هزینه مواد مصرفی و ابزارآلات کارگاهی را تامین کند که در این زمینه تاکنون ۱۰ میلیارد ریال اعتباربرآورد شده است.

وی تاکید کرد: افزون برآموزش کارآموزان فنی و حرفه ای در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مربیان فنی و حرفه ای نیز برای به روز شدن اطلاعات در قالب دوره های ضمن خدمت آموزش های لازم را فرا می گیرند.

کازرونی با اشاره به تفاهم نامه با نیروگاه اتمی بوشهر گفت: با توجه به اعلام نیاز آموزشی توسط نیروگاه اتمی بوشهر در ۱۹ تا ۲۰ حرفه زمینه آموزش یکهزار و ۲۵ نفر فراهم شده است.

وی گفت: بر این اساس وظیفه نیروگاه اتمی نظارت، برگزاری آزمون، تامین مواد مصرفی و ابزار لازم است که باید همکاریهای لازم در این زمینه صورت گیرد.

کازرونی تاکید کرد: براساس این تفاهم نامه در مدت چهارسال زمینه آموزش هشت هزار نفر در استان فراهم و استمرار آن نیازمند پشتیبانی نیروگاه اتمی است.

وی با اشاره به تفاهم نامه ستاد کل نیروهای مسلح با فنی و حرفه ای برای آموزش سربازان وظیفه گفت: براین اساس سهم استان بوشهر از قرارگاه آموزشی پادگانهای نظامی و انتظامی به عنوان برنامه ملی و استانی چهار هزار نفر است که در رشته های ایمنی، صنعت، آی تی، مکانیک و تاسیسات آموزش های لازم را فرا می گیرند.

وی درباره طرح جامع آموزش روستایی گفت: دستیابی به توسعه پایدار در مناطق روستایی باهمکاری بهزیستی، کمیته امداد و معتمدان محل در ۵۹ روستای هدف استان بوشهر اجرا شده است.

وی اضافه کرد: براساس نیازسنجی اولیه بیشتر متقاضیان در طرح جامع آموزش روستایی زنان هستند و تاکنون بیش از ۶ هزار نفر در ۷۶ رشته آموزش های لازم را فراگرفتند.

وی آموزش به زندانیان را از جمله دیگر طرح های آموزشی فنی و حرفه ای عنوان کرد و گفت: متناسب با ظرفیت ها زمینه آموزش حرفه هایی که منجر به تولید می شوند در زندان های بوشهر، دشتی و دشتستان فراهم شده و تاکنون ۶۰۰ نفر در رشته های ایمنی، تاسیسات، فناوری، کشاورزی و صنایع پوشاک آموزش های لازم را فرا گرفتند.

وی گفت: زندانیانی که مهارتهای فنی و حرفه ای را فراگرفته باشند بازگشت آنها به زندان کمتر است.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان بوشهر برضرورت توجه به کیفیت دوره های مهارتی وارتقای بهره وری که لازمه آن فضا، ابزار و نیروی آموزش دهنده است تاکید کرد.

کازرونی گفت: هرچند استان بوشهر در برخی رشته های مهارتی از جمله جوش در سطح کشور از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است ولی تقویت و به روز شدن تجهیزات و آموزش ها ضروری است.

وی اظهار کرد: به روز شدن تجهیزات نیازمند کمک و توجه مسئولان استان به حوزه مهارت است.

کازرونی گفت: صرف هرگونه اعتبار برای تقویت و مهارت منابع انسانی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و این کار باید با اولویت بندی اجرا شود.

وی با تاکید برتاثیر مثبت ارائه آموزش ها براساس تقاضا یادآور شد: اگر بنگاههای اقتصادی سفارش های آموزشی را اعلام کنند برهمان اساس رشته ها و آموزش ها هدایت می شود.

کازرونی با اشاره به صرف اعتبارات در بخش تامین مواد مصرفی گفت: ۷۵ درصد کار در فنی و حرفه ای عملی و با توجه به تلفات آموزشی نیازمند مواد اولیه است.

انتهای پیام/

نـظـرات