کـد خبـر : 20949
تـاریخ انتـشـار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۲۰ ب.ظ
نسـخه چاپـی

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد خبر داد؛

واحد علوم و تحقیقات؛ میزبان جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد از برگزاری جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۵ اسفند ماه خبر داد.

واحد علوم و تحقیقات؛ میزبان جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر عبدالمجید طالب تاش در نشست خبری دومین جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی که روز یکشنبه، ۱۳ اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حجت‌الله ذاکر، معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات و دبیر کمیته اجرایی جشنواره برگزار شد، با بیان اینکه در نخستین دوره این جشنواره اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، آثار قرآنی خود را در ۴ حوزه کتاب، پایان‌نامه، طرح پژوهشی و مقاله علمی – پژوهشی به پژوهشکده قرآن و عترت ارسال کرده بودند، گفت: در مراسم اختتامیه نخستین دوره، جایزه ویژه علامه طباطبایی به خاطر دو اثر قرآنی «تفسیر راهنما» و «فرهنگ موضوعی قرآن کریم» به مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اهدا شد.

وی با اشاره به اینکه دومین جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی با مشارکت واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود، گفت: این واحد دانشگاهی دارای ظرفیت و پتانسیل‌های خوبی است و جشنواره مذکور با مشارکت و هماهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی سازمان مرکزی و واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی از شرکت روحانیون و پژوهشگران قرآنی در کنار اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی خبر داد و افزود: آثار ارزشمندی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که شامل ۲۰۳ کتاب، ۲۷۱ مقاله، ۲۵ پایان‌نامه و ۱۹ طرح پژوهشی است.

دبیر علمی جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی ادامه داد: در کمیته علمی متشکل از سه گروه مطالعات قرآنی، مطالعات حدیثی و مطالعات تطبیقی، ۶ نفر به همراه دکتر معارف آثار دریافتی را در سه مرحله پالایش کردند. در پالایش نهایی اعضای کمیته علمی جشنواره، ۱۳ اثر قرآنی شامل ۶ کتاب، ۳ پایان‌نامه، یک طرح پژوهشی و ۳ مقاله برگزیده شدند.

طالب‌تاش اظهار کرد: جایزه ویژه علامه طباطبایی، به خاطر دو اثر ارزشمند «تفسیر تسنیم» و «تفسیر موضوعی قرآن کریم» به آیت‌الله جوادی آملی اهدا می‌شود.

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص نام‌گذاری این جشنواره ملی قرآنی به نام شیخ طبرسی، گفت: مرحوم شیخ طبرسی یکی از مفسران بزرگ شیعه است که این جشنواره به خاطر عظمت، بزرگی و محبوبیت ایشان در جهان اسلام شیعه و سنی، به نام ایشان نامگذاری شده است.

وی گفت: امیدوارم روزی جشنواره قرآنی شیخ طبرسی در سطح بین‌المللی برگزار شود و همه اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی در میان پژوهشگران جهانی بدرخشند.

مناسبتهای مذهبی با رعایت الگوی شرعی و اخلاقی برگزار می‌شوند

همچنین در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین ذاکر، جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی را بزرگ‌ترین رویداد قرآنی در دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: کمیته اجرایی همزمان با کمیته علمی کار خود را در این جشنواره آغاز کرد و استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

وی افزود: در روز برگزاری جشنواره شاهد حضور چهره‌های قرآنی و خادمان قرآن کریم هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات اظهار کرد: این جشنواره روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه از ساعت ۹ صبح در سالن همایش مرحوم دکتر حبیبی برگزار می‌شود و با اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی امام جمعه موقت تهران، به کار خود پایان می‌دهد. همچنین به شرکت‌کنندگان در این جشنواره گواهی حضور اعطا می‌شود.

حجت الاسلام ذاکر درباره جایزه ویژه علامه طباطبایی گفت: این جایزه شامل یک تابلوی نفیس مزین به آیات قرآن کریم به همراه لوح تقدیر با امضای دکتر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی است.

دبیر کمیته اجرایی جشنواره ملی قرآنی شیخ طبرسی درخصوص اولویت‌های فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات گفت: تسریع در انجام وظایف، دقت و کیفیت را سرلوحه فعالیتهایمان قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: در فعالیتهای فرهنگی، اثربخشی برنامه‌ها سنجیده می‌شود و انواع و اقسام سلیقه‌ها و ذائقه‌های افراد در نظر گرفته می‌شود.

حجت‌الاسلام ذاکر به برگزاری جشن‌های ازدواج دانشجویی، دانش‌آموختگان در نیمه شعبان در ابتدای سال آینده در واحد علوم و تحقیقات اشاره و تصریح کرد: مناسبتهای مذهبی با رعایت الگوی شرعی و اخلاقی برگزار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به برگزاری جشن «میم مثل مادر» به مناسبت تولد حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: در این برنامه بانوی اروپایی که به تازگی به دین اسلام مشرف شده است، حضور دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی علوم و تحقیقات درباره فعالیت تشکل‌های دانشجویی در این واحد گفت: واحد علوم و تحقیقات دارای دو تشکل دانشجویی، هفت کانون دانشجویی، یک تشکل کارکنان و سه تشکل اساتید است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام ذاکر با بیان اینکه به دنبال تنوع تشکل‌ها در واحد علوم و تحقیقات هستیم، خاطر نشان کرد: سعی داریم از تصدی‌گری صرف خارج شویم و بخشی از اجرای فعالیتهای فرهنگی را به دانشجویان واگذار کنیم.

انتهای پیام/

نـظـرات