کـد خبـر : 20937
تـاریخ انتـشـار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۱۴ ب.ظ
نسـخه چاپـی

وزیر علوم تاکید کرد؛

ضرورت ساماندهی جدی آموزش عالی/توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی

وزیر علوم از توقف پذیرش دانشجو در مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌های مرتبط با دستگاه‌های اجرایی خبر داد و گفت: این پژوهشگاه‌ها و مراکز باید براساس ماموریت اصلی خود فعالیت کنند.

ضرورت ساماندهی جدی آموزش عالی/توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر منصور غلامی در همایش علم متعهد که امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، در سخنانی اظهار کرد: دانشگاه‌های ما امروز در شرایط خاصی قرار گرفته‌اند که مورد نقد جدی از هر جهت و منظر هستند. در واقع انتظارات زیادی از دانشگاه‌ها در جامعه شکل گرفته و شاید انباشت انتظارات در طول سال‌های پس از انقلاب به این انتظارات نیز دامن زده است.

وی در ادامه داد: البته نباید زحمات و تلاش‌های حوزه آموزش عالی را کوچک یا ضعیف تلقی کرد، چرا که کارهای بزرگی از طریق این مراکز صورت گرفته اما باید کارهای بزرگ‌تری نیز در این مقطع زمانی انجام شود و جامعه ما به لحاظ جایگاه در شرایطی قرار گرفته است که امروزه به دانشگاه‌ها بیشتر احتیاج دارند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: شکل‌گیری بخشی نگاه نقادانه با حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش عالی از محیط داخل دانشگاه‌ها انجام شده و بخشی نیز از انتظارات بیرون دانشگاه‌ها به وجود آمده است. اگرچه ماحصل فعالیت‌های دانشمندان، محققان و دانشجویان امروزه قابل مشاهده است و ما در حوزه فناوری‌های مختلف و غیره محصولات خوبی به دست آورده‌ایم، اما هنوز آن گستره لازم را نداشته‌ایم.

دکتر غلامی به ضرورت ساماندهی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در مقطعی به هر دلیلی با گستره وسیعی از واحدهای آموزش عالی در کشور رشد کرده و هنوز هم این مجموعه‌ها حضور دارند و هزینه‌های زیادی برای آن‌ها صرف شده است،‌ اما ما نیاز به تعمیق فرآیندهای فناوری و دانش حاصل از علم و تحقیق اساتید در حل مسائل و مشکلات جامعه داریم و با ساماندهی آموزش عالی می‌توانیم به این هدف دست یابیم.

به گفته وی، وزارت علوم روی تجمیع واحدهای مختلف آموزش عالی کار می‌کند تا بتوانیم این مراکز را در کنار هم قرار بدهیم و با هم‌افزایی آن اثرگذاری این واحدها را افزایش بدهیم،‌ ضمن اینکه معتقد هستیم واحدهای اصلی دانشگاهی که نقش اصلی در رشد و توسعه علم و فناوری دارند باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

دکتر غلامی تاکید کرد: بحث ساماندهی واحدهای آموزش عالی در گذشته جزء برنامه‌های اصلی وزارت علوم بوده و در سال ۹۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی این اقدام را به عنوان مصوبه ابلاغ و به آموزش عالی تکلیف شد و دو سه سال گذشته اثرات آن را نیز شاهد بودیم و کارهای خوبی در این زمینه شکل گرفته است.

وی ادامه داد: برخی مراکز دانشگاهی که به عنوان واحدهای پراکنده در سطح کشور هستند بیشتر از سایر مراکز باید ساماندهی شوند که نمونه آن دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای و علمی کاربردی است چرا که تلاش این دانشگاه‌ها باید انتقال دانش در سطوح اجرایی حوزه‌های مختلف فنی و بخش‌های تولیدی کشور باشد.

وزیر علوم اظهارکرد: به دلیل کمی نظارت،‌ ساماندهی مراکز آموزش عالی طی چندین سال در مسیر درست حرکت نکرده است و باید این کار با جدیت صورت بگیرد.

دکتر غلامی از توقف پذیرش دانشجو در مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی کشور خبر داد و گفت: این مراکز باید فعالیت‌های پژوهشی دستگاه‌ها را هدف اصلی خود قرار بدهند و باید دانشگاه‌ها در چارچوب ماموریت‌های خود حرکت کنند. به همین دلیل پذیرش دانشجو در این پژوهشگاه‌ها متوقف شده است.

انتهای پیام/

نـظـرات