کـد خبـر : 20921
تـاریخ انتـشـار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۵۴ ق.ظ
نسـخه چاپـی

وزیر علوم در همایش علم متعهد:

دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای پایه‌های اصلی بخش تولید کشور هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به اینکه دانشگاه‌ های علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌‌ ای پایه‌ های اصلی بخش تولید کشور هستند، سازمان‌ دهی آنها باید به صورت هوشمند پیش برود.

دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای پایه‌های اصلی بخش تولید کشور هستند

به گزارش خبرگزاری ایونا، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش علم متعهد که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده بود، اظهار کرد: علم متعهد حاصل اندیشه عالم متعهد است که خود وی می‌تواند در تولید این علم اثر داشته باشد که در جامعه ما نیز جهت علم متعهد به صورتی است که از نظر اسلام باید عمق بیشتری داشته باشد و به ساختن اشخاص و نیروهای متعهد کمک کند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌های ما در شرایطی قرار گرفته‌اند که هم جهت با این موضوع هستند از طرفی انتظارات زیادی از آنها هم در جامعه شکل گرفته که شاید به خاطر انباشت انتظاراتی است که در سال‌های پس از انقلاب به وجود آمده است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه نمی‌خواهم تلاش مسئولین دانشگاه‌ها را با این حرف‌هایم زیر سؤال ببرم، افزود: رسیدن به علم متعهد تلاش زیادی می‌خواهد که در این مقطع زمانی باید کار بسیار بزرگی انجام شود.

غلامی گفت: ما به لحاظ جایگاه واقعی علم در شرایط جهانی عقب مانده‌ایم و در داخل کشور هم به شکل مناسب پیشرفت نکرده‌ایم، در دانشگاه‌ها یک نگاه نقادانه در حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی شکل گرفته که بخشی از آن به جامعه و کسانی اختصاص دارد که در این حوزه تخصص دارند.

وی بیان داشت: آن چیزی که ما از استاتید و دانشجویان در حوزه محتوا می‌دانیم این است که در سطوح انتشارات مقالات علمی در حوزه تولید به شکل مناسب در سطح جامعه پیشرفت نکرده‌ایم.

وزیر علوم با بیان اینکه در سطح آموزش عالی باید یک بازنگری و سازماندهی به شکل مناسب انجام شود، ادامه داد: ما با گستره وسیعی از دانشگاه‌ها روبه‌رو هستیم که هزینه زیادی برای آنها صرف شده، شاید در زمان خود توجیه مناسبی داشتند اما امروزه برای تعمیق علم و فناوری برای حل مشکلات جامعه به تجمیع آنها نیاز داریم. یعنی واحدهای مختلف باید در کنار هم قرار بگیرند.

غلامی گفت: البته واحدهای پیشروی زیادی در کشور وجود دارد که ما به آنها افتخار می‌کنیم و امیدواریم روند پیشرفت آنها در علوم مختلف سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی تصریح کرد: تلاش برای سازمان‌دهی جزو برنامه‌های ضروری ما است چرا که در سال ۹۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را تصویب و به آموزش عالی کشور ابلاغ کرد و ان‌شاءالله با پیگیری و محقق شدن این موضوع اثرات آن را هم در آموزش عالی می‌بینیم.

وزیر علوم گفت:‌ بعضی از مراکز و واحدهای دانشگاهی به صورت پراکنده وجود دارند که بیش از سایر دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم برای سازماندهی قرار دارند که بیشترین آنها به واحدهای دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای اختصاص دارد زیرا این دانشگاه‌ها پایه‌های اصلی فنی و مهارت در بخش‌های تولید کشور هستند و ضرورت دارد به صورت هوشمند سازماندهی شوند که این موضوع در سال‌های اخیر به خوبی پیش نرفت.

غلامی تأکید کرد:‌ یکی دیگر از اقدامات آموزش عالی در سال‌های اخیر محدود کردن پژوهشگاه‌ هایی بود که به دستگاه‌های اجرایی کشور وابسته بودند زیرا این پژوهشگاه‌ها باید در راستای حل مشکلات کشور قدم بردارند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی علی‌رغم اینکه ممکن است شرایط سخت اجتماعی برای برخی افراد مشکل باشد و به دلیل اینکه نمی‌توانند تحمل کنند برخی اقدامات آموزش عالی را نقد کنند، اما در سختی‌ها است که شکوفایی رخ می‌دهد و در بسیاری از این زمان‌ها بوده که روند رشد در بسیاری از موضوعات رخ داد که نمونه آن امثال همین دانشگاه‌ شریف است.

وزیر علوم افزود: یک نگاه جدی به موضوع تولید در عرصه علم و فناوری و محصولات دانش‌بنیان در جامعه شکل گرفته اما نمی‌توان به بهانه حضور در سطح بین‌المللی مشکلات بومی را فراموش کرد.

غلامی تأکید کرد: از طرفی برخی عزیزان می‌گویند این مقالاتی که در سطح بین‌المللی منتشر می‌شود به چه درد جامعه ما می‌خورد. اما ان‌شاءالله هرچه زودتر مشکلات جامعه ما حل می‌شود و این موضوع نباید موجب شود روند پیشرفت خود را در حوزه بین‌المللی کند یا متوقف کنیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه این همایش اولین نشست از سلسله‌ همایش‌های این موضوع است، یادآور شد: امیدواریم این برنامه‌ها ادامه داشته باشد تا هرچه زودتر اثرات آن را در جامعه مشاهده کنیم.

انتهای پیام/

نـظـرات