کـد خبـر : 20807
تـاریخ انتـشـار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۸:۳۷ ق.ظ
نسـخه چاپـی

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:

فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت لازم برای ورود به کار را ندارند

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه کار کردن عیب نیست افزود: امروز متاسفانه فارغ التحصیلان کشور مهارت لازم برای ورود به عرصه کار را ندارند.

فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت لازم برای ورود به کار را ندارند

به گزارش خبرگزاری ایونا، به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در جمع مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار کرد: تخصص نباید منجر شود که انسان فطرت خود را زیر پا بگذارد، در عین حال باید از علم دیگران استفاده کرد و پیامبر اسلام نیز عده‌ای از مسلمانان را اعزام کرد تا از قومی که به روش خاصی می‌جنگیدند این روش را یاد بگیرند.

وی بیان کرد: حدیث داریم اگر کسی با مصالح بد ساخت و ساز کند خداوند به او ثواب نمی‌دهد از این رو مصالح باید با کیفیت باشد و اماکنی که ساخته می‌شود باید دارای کارکردهایی در ابعاد مختلف باشد و خداوند به حضرت موسی (ع) فرمودند چه در دست داری؟ حضرت فرمود این عصا است که به آن تکیه می‌دهم، برگ درختان را می‌ریزم تا حیوانات از آن استفاده کنند و فواید دیگری هم دارد که این نشان از استفاده چندگانه از یک ابزار است.

این مفسر قرآن کریم بیان کرد: کلمه حمام در فرهنگ شیعه ۱۴۰۰ ساله است اما در اروپا این کلمه ۲۰۰ سال قدمت دارد، هر چند باید چیزهای خوب را از دیگران آموخت، اما نباید با الفاظ و به اسم مد راه و روش را عوض کنیم.

قرائتی اضافه کرد: مهندسان از نظر معنوی باید صاحبان ساختمان‌ها را هدایت کنند چرا که گاهی مالکان برای جلب توجه دیگران ساخت و ساز می‌کنند که مهندسان می‌توانند آنها را راهنمایی کنند و نباید تخصص، سرمایه و امکانات در اختیار عیش و عیاشی و هرزگی باشد.

این استاد قرآن کریم گفت: مسئله قبله باید در ساختمان‌ها نمایان باشد و باید به گونه‌ای باشد که معلوم شود این ساختمان در شهری اسلامی ساخته شده است و قرآن می‌فرماید خانه‌های خود را رو به قبله بسازید که در این صورت فواید بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی گفت: گاهی مهندسان به کارگران و زیردستان خود حرف‌هایی که می‌زنند تاثیرگذاری آن بیش از دیگران است از این رو مهندسان باید به کارگران خود توجه داشته باشند و هر چند وقت یکبار با آنها سر یک سفره بنشینند و از مشکلات آنها باخبر شوند و گاهی برخوردهای عاطفی مسیر زندگی انسان را تغییر می‌دهد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه کار کردن عیب نیست افزود: امروز متاسفانه فارغ التحصیلان کشور مهارت لازم برای ورود به عرصه کار را ندارند.

قرائتی ادامه داد: بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهیم واجب و مستحب نیست و انسان نباید عمر خود را برای اموری غیری از این‌ها خرج کند و انسان باید برای رشد و تعالی خود تلاش کرده و اجازه ندارد عمر خود را تلف کند.

وی عنوان کرد: امروز در فضای مجازی به صورت گسترده شبهه افکنی می‌کنند و اگر جوانان ما از آگاهی لازم برخوردار نباشند می‌توانند بر اثر این شبهه‌ها منحرف شوند.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه باید امانت دار بود و از مال مردم حراست کرد افزود: تخریب به جا نیز داریم که در قرآن نیز به آن اشاره شده است .

وی تاکید کرد: مهندسان باید نسبت به مطالعه کتاب همت کنند و نباید به خواندن دروس دانشگاهی بسنده کنند و هر روز باید بر دانش خود بیفزایند چرا که ما در اسلام فارغ التحصیلی نداریم.

انتهای پیام/

نـظـرات