کـد خبـر : 19939
تـاریخ انتـشـار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۴۹ ب.ظ
نسـخه چاپـی

«زنگ نماز» به ساعات آموزشی مدارس اضافه شد

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز، زمانی به عنوان «زنگ نماز» در ساعات آموزشی مدارس در نظر گرفته شده و قانونگذار نیم ساعت زمان برای این زنگ پیش بینی کرده است گفت: در واقع برای برگزاری نماز جماعت در مدارس، نیم ساعت به سرجمع ساعات آموزشی مدارس اضافه شده است.

«زنگ نماز» به ساعات آموزشی مدارس اضافه شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، محمدرضا مسیب‌زاده با تاکید بر ضرورت اجرای سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز در مدارس کشور اظهار کرد: سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز، یک سند جامع نظام مهندسی است و کاملا تمام ارکان آموزش و پرورش در آن دیده شده است. این سند یک برنامه مدون، دقیق و کامل است که مطالعات آن از سال‌های گذشته شروع شد و سرانجام در سال ۹۱ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و توسط رئیس جمهور به آموزش و پرورش ابلاغ شد.

 

وی افزود: بر اساس این سند، زمانی به عنوان «زنگ نماز» در ساعات آموزشی مدارس در نظر گرفته شد و قانونگذار نیم ساعت زمان برای این زنگ پیش بینی کرد. در واقع برای برگزاری نماز جماعت در مدارس، نیم ساعت به سرجمع  ساعات آموزشی مدارس اضافه شد و علیرغم آنکه قبلا ممکن بود از زنگ تفریح یا زنگ کلاس‌ها برای نماز جماعت  کم و زیاد کنیم اما اکنون قانونگذار تصویب کرده اجرای برنامه نماز در ساعاتی که با افق شرعی همزمان شود صورت گیرد.

 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه البته حضور دانش آموز در نماز جماعت اختیاری است، اما توصیه ما به شرکت در نماز جماعت است اظهار کرد: تمام مدارس ما در سطح کشور که شرایط برگزاری نماز را دارند و افق شرعی به ساعت حضور دانش آموزان در مدارس می‌خورد زنگ مدارس را جزو برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی قرار می‌دهند.

 

مسیب‌زاده درباره توسعه مدارس قرآنی عنوان کرد: همه مدارس ما مدارس قرآنی است و در نظام جمهوری اسلامی مدرسه‌ای نداریم که مدرسه قرآن نباشد، اما رویکرد برخی مدارس ویژه‌تر است به عنوان مثال مدیر مدرسه سبقه قرآنی دارد و دانش آموزان رغبت بیشتری دارند.

 

وی افزود: مدارس قرآن عموما در مقطع ابتدایی هستند و می‌توانند بین دو تا شش ساعت فعالیت‌های قرآنی را بیشتر انجام دهند.  معلم ویژه و متخصص قرآن در مدرسه حضور دارد و همانند مدارس ورزش و معارف اسلامی است. قرآن آموزی در این مدارس غنی‌تر دنبال می‌شود و  آیین نامه آموزشی دارد که مصوب شورای عالی آموز ش و پرورش است. بحث توسعه این مدارس را همانند دیگر مدارس دنبال می‌کنیم، اما توسعه فعالیت‌های قرآنی در تمام مدارس کشور بیشتر در اولویت است.

 

انتهای پیام/
منبع: ایسنا

نـظـرات