کـد خبـر : 19695
تـاریخ انتـشـار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۰۵ ب.ظ
نسـخه چاپـی

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

کمبود امکانات مانع رشد علمی نشده است/ فعالیت یک‌سوم شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پزشکی

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، گفت: کل بودجه پژوهش وزارت در سال جاری، ۶۰۰میلیارد تومان است که تاکنون حدود ۵۰درصد آن محقق شده، این در حالی است که بودجه پژوهشی یک دانشگاه در عربستان سعودی چندین برابر ما است، با این وجود توانسته‌ایم در بخش علم و فناوری در منطقه و حتی دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

کمبود امکانات مانع رشد علمی نشده است/ فعالیت یک‌سوم شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پزشکی

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر شاهین آخوندزاده در پنجمین همایش دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور ویژه دانش‌آموختگان حوزه‌های پزشکی و پیراپزشکی در انستیتو پاستور ایران با اشاره به اسناد بالادستی که تاکید دارد باید کشور اول منطقه در تولید علم، فناوری و نوآوری باشیم، گفت: با اقدامات صورت گرفته به جرات می‌توانیم بگوییم که اکنون در بخش بهداشت و درمان رتبه نخست در منطقه هستیم.

وی با اشاره به دغدغه رهبری مبنی بر اجرای عدالت در کشور، اظهار کرد: هم‌اکنون خدماتی که در بیمارستان‌های دولتی ارائه می‌شود تفاوتی با ارایه خدمات در بیمارستان‌های غیردولتی ندارد و بهترین خدمات به افراد ارائه می‌شود.

آخوندزاده گفت: در کنار دستاوردهای علمی که وزارت بهداشت و درمان کسب کرده به اجرای عدالت در بخش بهداشت و درمان نیز بسیار نزدیک شده‌ایم.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: اعتبارات پژوهشی ما یک دهم کشور ترکیه است، اما از نظر توان علمی به خصوص در بخش علوم پزشکی از این کشور پیشی گرفته‌ایم.

وی گفت: با هدف ارتقای بخش علم و فناوری در بخش بهداشت و درمان، در ۵سال گذشته از جمله کارهایی که توسط دولت و با حمایت مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، ایجاد ردیف بودجه مستقل برای مراکز تحقیقاتی بود که در این مدت تعداد مراکز تحقیقاتی ما که از ردیف بودجه مستقل استفاده می‌کنند، از ۳۴ به ۵۳ مرکز رسیده است.

آخوند‌زاده با بیان اینکه مهمترین ماموریت وزارت بهداشت افزایش توان علمی و رسیدگی به نیروی انسانی است، خاطرنشان کرد: حمایت از استادیاران جوان در ۵سال فعالیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی، حمایت از افراد با توان علمی متوسط به بالا و طرح پژوهشی از جمله اقدامات است.

وی گفت: تکمیل ۱۱ آزمایشگاه جامع تحقیقاتی و احداث ۱۰ آزمایشگاه جدید، حمایت سالانه یک میلیارد تومان از مجلات پزشکی و بین‌المللی‌سازی مجلات پزشکی از دیگر اقدامات با هدف ارتقای علم و فناوری در بخش علوم پزشکی است.

آخوندزاده با اشاره به رونمایی نظام نوین اطلاعاتی در حوزه علوم پزشکی در دهه فجر، اظهار کرد: این نظام اطلاعاتی، ۱۲سامانه دارد و کمک زیادی به ایجاد هر چه بیشتر رقابت علمی کرده است.

قائم مقام معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: کل بودجه پژوهش وزارت در سال جاری، ۶۰۰میلیارد تومان است که تاکنون حدود ۵۰درصد آن محقق شده، این در حالی است که بودجه پژوهشی یک دانشگاه در عربستان سعودی چندین برابر ما است، با این وجود توانسته‌ایم در بخش علم و فناوری در منطقه و حتی دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

آخوندزاده ادامه داد: با ۴۸ محقق ۱ درصد از برترین‌های دنیا را داریم که رتبه قابل توجه‌ای است و اینکه از نظر جایگاه علمی رتبه ۱۶ را در دنیا داریم، نشان‌دهنده این است که کمبود امکانات مانعی برای رشد علم در کشور نشده و بالاتر از کشورهای منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه یک سوم شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه علوم پزشکی قرار دارند، ادامه داد: بخشی از فارغ‌التحصیلان ما می‌توانند از این بخش با هدف ورود به این عرصه با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی ما محدود است استفاده کنند.

انتهای پیام/

نـظـرات