کـد خبـر : 19678
تـاریخ انتـشـار : ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۳:۱۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

شرکت های دانش بنیان؛

تاسیس دفتر سرمایه گذاری برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دیروز در نشستی خبری با بیان اینکه در ۱۰ ماه گذشته از طریق بانک های دولتی و خصوصی ۲۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به ۱۲۵۰ شرکت دانش بنیان تزریق شده است، گفت: این در حالی است که در چند سال گذشته حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است.

تاسیس دفتر سرمایه گذاری برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری ایونا، علیرضا دلیری اعطای تسهیلات و تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان را از جمله حمایت های معاونت علمی برای شرکت های دانش بنیان نام برد و اظهار کرد: بر این اساس از ابتدای دولت یازدهم ۴۰۰ میلیارد ریال از سوی صندوق های پژوهش و فناوری به شرکت ها اهدا شده است.

دلیری با بیان اینکه با ۱۲ بانک دولتی و خصوصی توافقنامه هایی امضا شد، گفت: با امضای این توافقنامه در ۱۰ ماه گذشته ۲۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به شرکت ها تزریق شد که نشان می دهد در بانک ها، فضای اعتماد ایجاد شده است.
به گفته وی، در چند سال گذشته حدود بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان تسهیلات پرداخت شد که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و مبلغ  ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع ۳۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی تامین شده است.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در خصوص تسهیلات ۲۸۰۰میلیارد تومانی بانک ها در ۱۰ ماه گذشته اضافه کرد: در حال حاضر شرایط رقابتی در میان بانک ها برای اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است.
 صدور ضمانت نامه برای شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی درباره چالش های شرکت های دانش بنیان برای دریافت ضمانت نامه گفت: برای رفع این چالش سال گذشته از سوی معاونت علمی پیشنهادی به کمیسیون دولت ارایه شد که بر اساس آن صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی می توانند ضمانت نامه برای شرکت های دانش بنیان صادر کنند که با تصویب این پیشنهاد از سال ۹۶ بیش از ۶۰۰ فقره ضمانت نامه از سوی این صندوق ها صادر شده است.
 منابع مالی معاونت علمی برای حمایت از دانش بنیان ها
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با بیان اینکه این معاونت از چندین منبع اقدام به جذب سرمایه برای فعالیت شرکت های دانش بنیان کرده است، گفت: صندوق توسعه ملی از جمله منابع مالی است که با مذاکراتی که با مسوولان این صندوق صورت گرفت، هیات امنایی تشکیل شد و شرکت های دانش بنیان همانند مناطق محروم از امتیازات خاص این صندوق می توانند استفاده کنند.
به گفته وی، سود تسهیلات این صندوق برای شرکت های دانش بنیان ۴ درصد کمتر از سود سایر صندوق ها است.
وی همچنین با بیان راه اندازی دفتر سرمایه گذاری در معاونت علمی به منظور تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان گفت: این دفتر بستر لازم برای سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان و حمایت از آن ها را فراهم می کند که تاکنون توانسته است از ۲۴۰ ایده ارایه شده به این دفتر، روی تابلوی بورس ۲۹ ایده را به فروش برساند.
دلیری، ایجاد ۱۵ صندوق سرمایه گذاری جسورانه را از دیگر راهکارهای تامین مالی برای شرکت های دانش بنیان نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن تابلوی SME را در بورس ایجاد کردیم که از طریق آن شرکت های دانش بنیان می توانند سهام خود را عرضه کنند.
وی با بیان اینکه در گذشته شرکت های دانش بنیان دغدغه افشای اطلاعات فناوری های خود را از طریق مالیات داشتند، ادامه داد: با توجه به معافیت شرکت های دانش بنیان از مالیات این مشکل رفع شده است و با بسترسازی های انجام شده ۲۶۰ شرکت بیش از ۱۰ میلیارد تومان و ۶۰ شرکت بیش از ۵۰ میلیارد تومان فروش دارند.
 حمایت از استارت آپ ها
دلیری، اضافه کرد: این معاونت برای سال ۱۳۹۷ دو برنامه ارزش گذاری در شرکت های دانش بنیان و حمایت از شرکت های استارت آپی را در دستور کار دارد. وی در عین حال اعطای وام به استارت آپ ها را خیانت به آنها دانست و گفت: اعتبارات استارت آپ ها باید از طریق هلدینگ ها، بازار سرمایه یا بانک ها تامین شود و هدایت استارت آپ ها به این سمت نیاز به ارایه خدمات مشاوره دارد که با راه اندازی دفتر سرمایه گذاری در معاونت علمی اقدام به ارایه خدمات مشاوره ای به شرکت های استارت آپی می شود.
چالش پیچیده بیمه محصولات دانش بنیان
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با بیان وضعیت بیمه محصولات دانش بنیان با تاکید بر اینکه برخی از این محصولات افق روشنی ندارند، توضیح داد: برای رفع چالش بیمه این نوع محصولات با بیمه مرکزی جلسات زیادی برگزار کردیم که برای صدور بیمه نامه در دو زمینه توافق حاصل شد. وی بیمه محصولات دانش بنیان و بیمه اعتباری برای شرکت های دانش بنیان را از جمله دو زمینه مورد توافق میان معاونت علمی با بیمه مرکزی نام برد و خاطرنشان کرد: ولی تاکنون به مدل خاصی که بتوانیم این محصولات را تحت پوشش بیمه قرار دهیم، نرسیده ایم.
 ورود شرکت های دانش بنیان به فرابورس
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با بیان اینکه ورود شرکت های دانش بنیان به فرابورس زیاد مشکل نیست، گفت: برای ورود شرکت ها به فرابورس، نیاز به هزینه های بالایی نیست. سقف این هزینه ۵۰ میلیون تومان است، ولی میانگین آن بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان است. وی ادامه داد: به منظور تسهیل شرکت های دانش بنیان به بورس اعلام کردیم ۵۰ درصد از هزینه های ورود به فرابورس از سوی معاونت تامین می شود و بر این اساس هر مستندی که از سوی فرابورس به معاونت ارسال شود، اعتبارات آن پرداخت خواهد شد.
انتهای پیام/

نـظـرات