کـد خبـر : 19545
تـاریخ انتـشـار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۵۹ ب.ظ
نسـخه چاپـی

استان هرمزگان؛

هرمزگان و ظرفیت های بالای اشتغال

استان هرمزگان بواسطه دارا بودن ظرفیت های بالای اشتغال، یکی از استان های مهم و راهبردی در اقتصاد کشور است که می تواند برای بیکاران سایر استان ها نیز شغل ایجاد کند.

هرمزگان و ظرفیت های بالای اشتغال

به گزارش خبرگزاری ایونا، استان هرمزگان با دارا بودن یک میلیون و ۷۷۶ هزار و ۴۱۵ نفر جمعیت ظرفیت هایی دارد که می تواند علاوه بر جوانان بیکار خود، برای بیکاران سایر استان های کشور نیز شغل ایجاد کند.
این استان با بیکاری ۲۱ و نیم درصدی جوانان (براساس سرشماری سال ۹۵) روبه رو است که بیشتر آنان را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می دهند.
وجود ۲۲ بندر صیادی، ۱۶۳ هزار هکتار زمین های کشاورزی قابل کشت، مزرعه های پروش ماهی و میگو، ۱۳ شهرک و ۷ ناحیه صنعتی و ۴۴۵ واحد صنعتی و ۳۱۵ معدن فعال از دیگر ظرفیت های هرمزگان است که وجود این زمینه های مناسب باعث شده این استان در دهه های گذشته با هدف ایجاد اشتغال و پیشرفت صنعتی شاهد راه اندازی صنایع بزرگ یکی پس از دیگری باشد.
با ایجاد واحدهای صنعتی مانند فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب، آلومینیوم المهدی، پالایشگاه نفت بندرعباس، پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، بندرهای شهید رجایی و باهنر، منطقه های آزاد تجاری کیش و قشم، منطقه ویژه کشتی سازی، منطقه در حال احداث صنایع انرژی بر پارسیان و صنایع فراساحل ایران انتظار می رود این استان علاوه بر به کارگیری نیروهای جوان بیکار و آماده به کار خود، در این بخش ها بتواند جمعیت بیکار سایر استان ها را نیز شاغل کند.
شمار فراوان دانش آموختگان دانشگاهی در سال های اخیر و نیاز آنان به اشتغال باعث شده است مسئولان طرح های مختلفی را برای اشتغال آنان به اجرا بگذارند.
بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی به دلیل نداشتن مهارت، قادر به یافتن شغل در بازار کسب و کار نیستند و پس از دانش آموختگی در پی استخدام در بدنه دولت هستند که با توجه به محدودیت های بخش دولتی همه آنان نمی توانند در بدنه دولتی جذب شوند.
مسئولان هرمزگان با توجه به این موضوع، اجرای طرح کارورزی را اقدامی در جهت مهارت آموزی این افراد و آماده ساختن آنان برای ورود به بازار کار می دانند، ازاین رو اجرای آن را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و امیدوارند این طرح بتواند نتیجه های مطلوبی در هرمزگان داشته باشد.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: به نظر می رسد نرخ بیکاری جمعیت فعال استان بالاتر از برخی آمارها باشد که می توان این افراد را با به کار گیری صحیح منابع و ظرفیت های اقتصادی هرمزگان مانند صنایع غرب بندرعباس، گردشگری، دریا و سایر زمینه های پیدا و پنهان استان شاغل کرد.
احمد مرادی افزود: با وجود ظرفیت های فراوان هرمزگان برای اشتغالزایی، مردم استان هنوز این مساله را به عنوان اصلی ترین و مهم ترین دغدغه خود مطرح می کنند که حل آن نیازمند عزم همگانی است.
وی امیدوار است طرح کارورزی که از سوی دولت ابلاغ شده و مسئولان هرمزگان نیز در حال اجرای آن هستند بتواند مشکل بیکاری جوانان استان را کاهش دهد.
نماینده وزارت علوم در هرمزگان نیز با اشاره به وجود ۶۷ هزار دانشجو در دانشگاه های این استان ابراز کرد: سالانه حدود ۶ هزار و ۸۰۰ تا هفت هزار و ۵۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه ها در هرمزگان دانش آموخته می شوند.
موسی جاودان ادامه داد: برخی از این افراد هنگام تحصیل دارای شغل و درآمد هستند و برخی دیگر تا پایان دوره تحصیل به دنبال کسب هیچ شغل و مهارتی نیستند.
وی تصریح کرد: بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی در هرمزگان بومی هستند که پس از دوره تحصیل بر جمعیت بیکار جویای شغل استان اضافه می شوند و با توجه به این که عده ای از دانش آموختگان دانشگاه های هرمزگان غیر بومی اند، این عده از دانش آموختگان غیر بومی برای یافتن شغل در این استان باقی می مانند.
وی بیان کرد: وزارت علوم در چند سال گذشته برنامه ای برای رصد اشتغال دانشجویان و دانش آموختگان خود داشت که اگر این طرح اجرایی شود میزان اشتغال و بیکاری این افراد مشخص و امکان برنامه ریزی بهتر برای مسئولان حوزه بیکاری کشور فراهم می شود.
جاودان تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی حوزه اشتغال می تواند با ایجاد بانک اطلاعاتی و اختصاص کد اشتغال برای هر فرد، این نقیصه را جبران کرده و با داشتن اطلاعات به روز، برنامه ریزی بهتر و مناسب تری برای اشتغال کشور داشته باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار هرمزگان نیز فراهم ساختن زمینه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی بدون مهارت را از مهم ترین اولویت های این استان عنوان کرد و یادآور شد: جمعیت بسیاری از ۵۷ هزار و ۵۳۴ نفر بیکار استان را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می دهند.
علی رئوفی اذعان کرد: وضعیت بیکاری در این استان به گونه ای است که حتی خلبان، دکترای معماری و دکترای حقوق هم برای یافتن شغل به معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان مراجعه می کند.
معاون استاندار هرمزگان با بیان این که معلم ها و مدرسان دانشگاه ها باید از همان ابتدای تحصیل ذهن دانش آموزان و دانشجویان را برای کسب مهارت های شغلی پس از دوره تحصیل آماده کنند، خاطر نشان می کند: دانشگاه ها باید کار آفرین باشند تا دانشجویان و دانش آموختگان آن ها با کارآفرینی قادر به فراهم ساختن زمینه اشتغال خود و دیگران باشند.
رئوفی افزود: دانش آموخته دانشگاهی باید اشراف نظری و مهارت تخصصی بر رشته و شغلی که می خواهد آن را دنبال کند داشته باشد تا بتواند در زندگی شغلی به موفقیت دست یابد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان اصلی ترین دغدغه مسئولان استان را بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی دانست و گفت: بیشترین بیکاران هرمزگان را افراد مدرک به دست دانشگاهی تشکیل می دهند که انتظار و توقع کار دفتری و پشت میز نشینی دارند.
محمد علی سلیمی ادامه داد: این استان نزدیک به ۵۷ هزار نفر بیکار دارد که هرچه سریع تر باید برای آنان شرایط اشتغال فراهم شود، نمی توان همه آن ها را در مشاغل دولتی به کار گرفت بلکه باید نگاه ها به نوع شغل در جوانان و خانواده ها را تغییر داد.
دبیر شورای اشتغال هرمزگان بیان کرد: بیشترین مشکل در این حوزه نداشتن مهارت شغلی مورد نیاز برای ورود به بازار کار این استان توسط دانش آموختگان دانشگاهی است.
سلیمی افزود: در حالی که هرمزگان استانی ساحلی، گردشگری، تجاری و صنعتی است اما رشته هایی که در دانشگاه ها تدریس می شود بیشتر نظری بوده و با بازار کار استان همخوانی ندارد.
وی یادآور شد: این موضوع بارها و بارها به مسئولان دانشگاهی هرمزگان اعلام شده و آن ها اقدام هایی انجام داده اند که ناکافی است ولی در کوتاه مدت انتظار می رود مسئولان دانشگاه ها دانشجویان را به سمت مهارت آموزی هدایت کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ابراز کرد: این موضوع باعث شده مسئولان عالی استان با جدیت بیشتری طرح کارورزی را پیگیری و آن را به عنوان یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به اشتغال پایدار مطرح کنند.
سلیمی با بیان این که این طرح می تواند ضعف در مهارت دانش آموختگان دانشگاهی را در محیط واقعی برطرف کند، عنوان کرد: متقاضیان در این طرح می توانند پس از ۶ ماه دوره آموزشی و یادگیری حرفه مورد نظر در محیط کارگاهی، جذب بازار کار شوند.
وی یادآور شد: دانش آموختگان دانشگاهی در سن های ۲۳ تا ۳۴ سال به مدت ٦ ماه تا یک ‌سال با توافق کارفرما در بنگاه‌ها، دوره کارورزی را می گذرانند و در این مدت زیر پوشش بیمه حوادث قرار گرفته و یک سوم حداقل دستمزد به آن ها پرداخت می شود.
وی اظهار کرد: در طرح کاروزی ۳ هزار و ۹۱۵ نفر سهمیه برای مهارت آموزی به هرمزگان اختصاص داده شده که از ابتدای ابلاغ این طرح تاکنون پنج هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند.
وی ادامه داد: از مجموع ثبت نام کنندگان تنها یک هزار و ۴۷۳ نفر واجد شرایط هستند و از افراد واجد شرایط نیز تنها ۷۲۰ نفر به ۴۴۸ بنگاه خصوصی و تعاونی مجری طرح کارورزی معرفی شده اند.
استاندار هرمزگان نیز با انتقاد از تعداد پایین معرفی شدگان به بنگاه های مجری اجرای طرح کارورزی، گفت: آیا چهار هزار دانشجوی دارای شرایط شرکت در طرح کارورزی در این استان وجود ندارد؟
فریدون همتی بیان کرد: تحلیل آماری طرح کارورزی عبارت از آن است که یا بیکاری در هرمزگان وجود ندارد یا اطلاع رسانی خوب و مناسبی انجام نشده است.
وی ابراز داشت: بعید می دانم خانواده ای با دانستن مزایای این طرح که می توان آن را اشتغال مناسب و دست به نقد نامید برای ثبت نام یکی از اعضای خود اقدام نکند.
وی بیان داشت: وجود ۱۶ هزار و ۲۳۰ بیکار دانش آموخته دانشگاهی برای استانی که خود محلی برای اشتغال سر ریز سایر استان های کشور است، زیبنده نیست.
همتی افزود: نگاه ها به شغل باید با کار فرهنگی و رسانه ای تغیر کند و همزمان افراد به سمت مهارت آموزی سوق داده شوند.
وی بیان کرد: از صنایع غرب بندرعباس به دلیل به کار نگرفتن نیروهای بومی گله مندیم ولی آنان غیر ماهر بودن نیروهای استان را به عنوان دلیل این کار خود عنوان می کنند.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: مدیران صنایع بزرگ استان مانند فولاد و آلومینیوم در برابر گلایه ها پاسخ می دهند برای تولید محصول با کیفیت که توان رقابت در بازار داشته باشد به نیروهای ماهر و فنی نیاز دارند که این سخنی منطقی است.
همتی اضافه کرد: تجربه نشان داده هر اندازه مهارت نیروی کار بیشتر باشد، کیفیت خدمات بهتر خواهد بود و مهارت آموزی در یک زنجیره، ارزش آفرینی می کند و در نهایت بهره وری در بخش های مختلف جامعه را افزایش می دهد.
رئیس کارگروه تخصصی اشتغال هرمزگان اظهارداشت: باید تلاش شود در سال جاری برای حدود ۳۰ هزار نفر در استان شغل ایجاد شود و این ظرفیت نیز در استان وجود دارد.
وی بیان داشت: در حال حاضر برای حدود ۱۸ هزار و ۲۰۰ نفر بر اساس داده های سامانه رصد و سه هزار و ۸۴۹ نفر دیگر بر اساس داده های سازمان صنعت، معدن و تجارت شغل ایجاد شده است.
استاندار هرمزگان افزود: ۴۷۸ هزار و ۹۴۹ نفر دربخش های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی هرمزگان شاغل و مشغول به فعالیت هستند.
استان هرمزگان که ظرفیت های بالای اقتصادی و اشتغال دارد باید یکی از استان های نمونه کشور در رفع معضل بیکاری باشد.
توجه به طرح های موثری چون کارورزی که در پی کارآفرینی مفید برای جوانان جویای کار و فارغ التحصیل دانشگاهی است می تواند زمینه ساز رفع بیکاری در استان هرمزگان باشد.

انتهای پیام/

بـرچـسـب ها

نـظـرات