کـد خبـر : 18983
تـاریخ انتـشـار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۰۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

6 هزار فرصت شغلی

سرمایه گذاری پسا برجامی دولت در ساوه و پیش بینی ۶ هزار فرصت شغلی جدید

ساوه دومین کانون جمعیتی استان مرکزی با بیش از ۲۹۰ هزار نفر جمعیت است که با توجه به برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید،از شهرهای با نرخ بیکاری تک رقمی است که با تحقق سرمایه گذاری پسابرجام در صنعت خودرو، ایجاد ۶ هزار فرصت شغلی جدید در این شهرستان دور از انتظار نیست.

سرمایه گذاری پسا برجامی دولت در ساوه و پیش بینی ۶ هزار فرصت شغلی جدید

به گزارش خبرگزاری ایونا، بر اساس اعلام مسئولان،‌ نرخ بیکاری در شهرستان ساوه اینک شش و پنج صدم درصد را نشان می دهد که مرهون اقدامات و تدابیر دولت درحوزه فعالیت های صنعتی و تولیدی است.
شهرستان ساوه با داشتن ۵۵۰ واحد صنعتی – تولیدی که در قالب چهار شهرک صنعتی فعالیت می کنند،‌ از قطب های صنعتی ایران به شمار می آید و آنگونه که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی چندی پیش در ستاد راهبری و اقتصاد مقاومتی این شهرستان اعلام کرد،‌ نیمی از اشتغال استان مرکزی معادل ۴۴ درصد متعلق به این شهرستان است.
معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه گفت: گزارش های مرکز آمار ایران نشان می دهد که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، نرخ بیکاری در شهرستان ساوه سیر نزولی داشته و از ۹٫۶ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۶٫۵ درصد کاهش یافته است.
وی افزود: اکنون ۸۹ هزار نفر از جمعیت ۲۸۳ هزار نفری ساوه فعال و حدود ۶ هزار نفر هم بیکار هستند.
بهاروند گفت: با وجود افزایش ۵۰ هزار نفری جمعیت شهرستان ساوه از سال ۹۰ تاکنون، نرخ بیکاری افزایش نیافته که این مهم یکی از دستاوردهای ارزشمند دولت تدبیر و امید است.
فرماندار ساوه اظهار کرد: در سال ۹۵ افزون بر ۱۸۴ واحد برای دریافت اعتبارات سرمایه در گردش به میزان ۲ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال در حوزه صنعتی با هدف تداوم اشتغال در سایت بهین یاب نام نویسی کردند که به بانک های عامل هم معرفی شدند.
وی ادامه داد: از این حجم تسهیلات درخواستی، مبلغ ۷۵۲ میلیارد ریال تسهیلات برای ‌۸۲ واحد پرداخت شد.
بهاروند گفت: در سال ۹۶ نیز ۱۳۷ واحد درخواست دریافت سرمایه درگردش به ارزش یک هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال داشتند که در نهایت ۶۲ واحد موفق به دریافت تسهیلات شدند.
به گفته معاون استاندار مرکزی، به ۱۳ واحد که در سال ۹۵ برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش نام نویسی کردند، ۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
فرماندار ساوه گفت: امسال در حوزه بازسازی و نوسازی صنایع نیز ۲۷ واحد برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند که تاکنون سه واحد موفق به دریافت تسهیلاتی افزون بر ۹۰ میلیارد ریال شده اند.
استاندار مرکزی نیز در آیین بهره برداری از طرح های دهه فجر امسال که به ساوه سفر کرد، از کاهش نرخ بیکاری شهرستان ساوه تا نیمه نخست سال آینده به زیر پنج درصد خبر داد.
سید علی آقازاده اظهار کرد: تحقق این هدف مهم با بهره برداری از طرح های در دست اجرا تا پایان شهریور سال ۹۷ دور از انتظار نیست.
وی گفت: طرح های مهمی در زمینه کشاورزی، صنعتی، عمرانی و خدماتی در ساوه در حال اجراست که آغاز به کار آنها می تواند دست کم ۲ درصد از نرخ بیکاری کنونی این شهرستان را کاهش دهد.

*** سیر ایجاد فرصت های شغلی از سال ۹۲ تاکنون
فرماندار ساوه با موفق ارزیابی کردن عملکرد دولت تدبیر و امید در زمینه اشتغالزایی این شهرستان، اظهار کرد: در سال ۹۲ بر اساس برنامه ریزی ها، ایجاد ۲ هزار و ۷۵۴ شغل در شهرستان پیش بینی شد که در نهایت ۲ هزار و ۱۱۹ فرصت شغلی ایجاد شد.
وی در مورد عملکرد اشتغالزایی سال ۹۳ نیز، گفت: از ۲ هزار و ۵۴۸ فرصت شغلی پیش بینی شده، ۲ هزار و ۲۴۲ شغل ایجاد شد.
وی گفت: یک هزار و ۹۳۰ فرصت شغلی در سال ۱۳۹۴ نیز تحقق یافت که پیش بینی های اولیه، حدود ۲ هزار و ۵۹۲ فرصت شغلی بود.
معاون استاندار مرکزی همچنین میزان اشتغال تحقق یافته از ۲ هزار و ۴۹۶ شغل پیش بینی شده در سال ۱۳۹۵ را یک هزار و ۹۰۹ نفر اعلام کرد.
به گفته بهاروند در ۱۰ ماه سپری شده از سال جاری نیز یک هزار و ۶۹۰ فرصت شغلی در شهرستان ساوه ایجاد شده است.
وی گفت: بدین ترتیب از سال ۹۲ تاکنون دولت موفق به ایجاد حدود ۱۰ هزار شغل در شهرستان ساوه شده است در حالی که حدود ۵۰ هزار نفر بر جمعیت این شهرستان و جمعیت جویای کار افزوده شده اما نرخ بیکاری نه تنها افزایش نیافته بلکه با کاهش حدود سه درصدی همراه شده است.
فرماندار ساوه از افزایش سالانه ۱/۵ درصد افراد بیمه شده در این شهرستان نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: اکنون در شهرستان ساوه ۶۳ هزار نفر بیمه شده اصلی هستند که با احتساب متوسط سه نفر برای هر خانوار، رقم بیمه شدگان تامین اجتماعی این شهرستان به حدود ۱۸۰ هزار نفر می رسد.
بهاروند گفت: اکنون حدود ۲ هزار نفر نیز در این شهرستان بیمه بیکاری دریافت می کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: شهرستان ساوه با بهره مندی از ۱۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و سطوح به ترتیب ۲۱ و ۴۰ درصد از تولیدات (زراعی و باغی) استان را به خود اختصاص داده که شمار زیادی از نیروهای کار در حوزه باغداری و کشاورزی فعالیت می کنند.
رقیه یادگاری نیز معتقد است: شهرستان ساوه بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن دارای ۲۸۳ هزار نفر جمعیت است اما نرخ بیکاری آن ۶٫۵ درصد است که سومین شهرستان برتر استان مرکزی از حیث نرخ بیکاران به حساب می آید.

*** طرح های بزرگ پسابرجامی در ساوه
در شهرستان ساوه طرح های بزرگی با استفاده از توان سرمایه گذاران خارجی در دست پیگیری است که می تواند تحولی شگرف در اقتصاد و اشتغال این شهرستان و حتی شهرستان های اطراف ایجاد کند.
استقرار کارخانه خودروسازی رنو در سایت بن رو ساوه یکی از بزرگترین طرح های سرمایه گذاری بعد از برجام است که میان طرف های ایرانی و فرانسوی در تابستان گذشته منعقد شد.
به گفته نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی،‌ حضور رنو در ساوه می تواند دست کم برای ۶ هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
محمد رضا منصوری معتقد است: طرف فرانسوی متعهد به انجام ۶۶۰ هزار یورو سرمایه گذاری در سایت بن رو شده و قرار است خودروهایی با کیفیت تولید کند که می تواند با احتساب مشاغل پایین دستی از قبیل قطعه سازان تحولی بزرگ در بخش صنعت،‌ تولید و اشتغال منطقه ایجاد کند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پس از اینکه چند ماه با موانعی بر سر راه اجرای این قرارداد مواجه بودیم اما در نهایت رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران روز شنبه (۲۸ بهمن) از قطعی شدن حضور رنو در ساوه خبر داد که امید است به سرعت فعالیت های اجرایی با توجه به اینکه زیرساخت های مناسبی در سایت بن رو وجود دارد، ‌آغاز شود.
قرارداد ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی با توان یک هزار و ۲۰۰ مگاوات نیز از دیگر دستاوردهای دوره دولت تدبیر و امید است که می تواند علاوه بر افزایش توان تولید برق و تبدیل ساوه به یکی از قطب های صادرکننده برق، زمینه اشتغال افراد زیادی را فراهم آورد.
معاون استاندار مرکزی می گوید: این قرارداد میان شهرستان ساوه با ۲ شرکت سرمایه گذار ترکیه ای و بلژیکی منعقد شده و حجم سرمایه گذاری آن نیز یک هزار و ۲۰۰ میلیون یورو است.
وی گفت: اکنون مجوزهای زیست محیطی و سایر اقدامات در حوزه زیرساخت های این نیروگاه که قرار است در روستا طراز ناهید ساوه احداث شود، انجام شده و با جدیتی که میان مسئولان شهرستان، نماینده مردم ساوه و زرندیه و همراهی استاندار مرکزی برای اجرای این طرح است، انتظار داریم این طرح بزرگ به زودی اجرایی شود.

انتهای پیام/

نـظـرات