کـد خبـر : 18862
تـاریخ انتـشـار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۴۹ ب.ظ
نسـخه چاپـی

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد

ضرورت تدوین سند تفصیلی توسعه آموزش عالی سلامت

دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی در نشست مجازی روسا و معاونین آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به تدوین سند برآورد نیروی انسانی حوزه سلامت گفت: هدف این است که از این پس برنامه‌ریزی برای تربیت نیروی انسانی در کشور با منطق دقیق‌تری صورت گیرد.

ضرورت تدوین سند تفصیلی توسعه آموزش عالی سلامت

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر اکبر فتوحی ضمن بیان اظهار کرد: تاکنون گسترش علوم پزشکی براساس درخواست دانشگاهها صورت می گرفته و با تدوین سند برآورد نیروی انسانی نیازهای مناطق مختلف کشور به نیروی انسانی مشخص می شود و گسترش ها برمبنای نیاز صورت می گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در این برنامه ریزی هدف توسعه متوازن مناطق آمایشی است و اینکه به این ماطق اختیار داده شود تا برای گسترش خود برنامه ریزی کنند.

 

دبیر شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی با اشاره به تصویب سند آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در یکی از بندهای این سند به شورای گسترش ماموریت داده شده تا سند تفصیلی برای اجرای آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت را تدوین کند.

 

وی افزود: در برآورد نیروی انسانی در واقع الگوی تفصیلی گسترش آموزش در مناطق آمایشی پیگیری می شود و می‌خواهیم کار با برنامه روشنی انجام شود.

 

دکتر فتوحی با اشاره به این موضوع که کمبود و مازاد نیروی انسانی هردو به نظام سلامت آسیب می رساند، ادامه داد: در توسعه آموزش عالی سلامت باید به مباحث علمی و هزینه‌های تربیت نیرو نیز توجه شود.

 

دبیر شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی اظهار داشت: در برآورد نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت تا سال ۱۴۰۴ مطالعات زیادی انجام شده و در تدوین سند نهایی از تمامی این الگوها بهره برداری شده است.

 

وی افزود: برآورد کشوری برای رشته‌های تحصیلات تکمیلی و عمومی طراحی شده و برش منطقه‌ای این برآوردها نیز آماده می‌شود.

 

دکتر فتوحی گفت: آنچه در شورای گسترش باید رخ دهد این است که سند تفصیلی توسعه آموزش عالی سلامت کشور تدوین شود و نیاز کشور به تفکیک رشته مقاطع برآورد و چگونگی تربیت این نیروها شخص شود.

 

دبیر شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی اضافه کرد: در نهایت ما یک سند خواهیم داشت شامل ۲ بخش؛ در بخش اول نیاز کشور به تفکیک رشته مقاطع مشخص می شود و در بخش دوم نحوه توزیع نیروهای مورد نیاز در مناطق آمایشی برای رشد متوازن مناطق مشخص می شود.

 

وی اظهار داشت: هدف این است نیروهای مورد نیاز هر منطقه، خصوصا در سطوح غیرتخصصی، در همان منطقه تربیت شوند.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر فتوحی ایجاد پورتال شورای گسترش را یکی دیگر از برنامه های شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی در سال ۹۷ ذکر و تاکید کرد: با راه اندازی این پورتال تمامی درخواست‌ها به صورت الکترونیک و در قالب پورتال به شورای گسترش ارسال می‌شوند.

 

انتهای پیام/
منبع: ایسنا

نـظـرات