کـد خبـر : 18791
تـاریخ انتـشـار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۳۵ ب.ظ
نسـخه چاپـی

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛

تبعات یک تصمیم نادرست در مجلس/ ریزش اعضای هیات علمی دانشگاه ها

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نسبت به تبعات تصمیم مجلس در خصوص حقوق و پاداش پایان خدمت اعضای هیات علمی دانشگاه ها، هشدار داد.

تبعات یک تصمیم نادرست در مجلس/ ریزش اعضای هیات علمی دانشگاه ها

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر ‌اصغر دالوندی با اشاره به اقدامات انجام شده در این راستا اعم از مکاتبه دو وزیرمحترم بهداشت و علوم با ریاست محترم مجلس و مذاکرات مختلف با نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارسال نامه امضا شده بیش از دو هزار عضو هیات علمی با مراجع ذیربط در ادامه اظهار کرد: با همه این تلاش ها، کمیسیون تلفیق مجلس زیربار پیشنهادات نرفت و موضوع جهت تصمیم گیری به صحن علنی مجلس آمده است.

ایشان با نقد کسر ده در صد مالیات حقوق در دو دهه اخیر از هیات علمی بعنوان رویکرد مثبت و کمک به انها افزودند، اولا اکثر نجومی بگیران از این امتیاز ها بهره مند بوده اند ،ثانیا حقوق هیات علمی نسبت به کشور های اطراف نردیک به یک چهارم دریافتی انهاست. دالوندی با اشاره به دریافت مالیات پلکانی افزود: بر اساس تصمیم مجلس ظاهراً برای میزان حقوق ماهانه تا سقف شش میلیون و نهصد تومان ۱۰ درصد مالیات، و مازاد تا سقف نه میلیون و دویست هزارتومان ۱۵ درصد مالیات ومازاد بر ان تا سقف سیزده میلیون و هشتصد ۲۵هزار تومان در صد و مازاد بر ان میزان تا ۳۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: براساس تصمیم‌گیری و نظرکمیسیون تلفیق مجلس در بودجه ۹۷ مقرر شده تا حقوق و دستمزد به‌میزان ۵ میلیون تومان در سال ۹۷ افزایشی نداشته باشد و این در حالی است که دریافتی اغلب اعضای هیئت علمی کمی بیش از ۵ میلیون تومان است و شامل افزایش در سال ۹۷ نمی شود . این عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با بیان این‌که هم‌اکنون و درطی یک ماه گذشته میزان قدرت خرید افراد بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است، گفت: نمایندگان اسم این کار را عدالت اجتماعی عنوان کردند ،حال آن‌که یک استاد دانشگاه حداقل بیش از ۳۰ سال عمرو جوانی خود صرف می کند تا به این جایگاه نایل اید و مستحق دریافت حقوق و دستمزد بیش از اینهاست.

وی پاداش پایان خدمت را از دیگر موضوعات مورد بحث برشمرد و افزود: این پاداش تا پایان سال ۹۶، سی برابر آخرین حقوق دریافتی بوده، اما ظاهراً براساس مصوبه کمسیون تلفیق ماکزیمم به ۲۵۰ میلیون تومان کاهش مییابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به حاکم شدن فضای ناامیدی در میان اساتید گفت: زمان اعضای هیئت علمی خاصه اساتید علوم پایه بصورت تمام وقت صرف امورات دانشگاه می شود و اساتید حتی در منزل هم مجبور به کارهستند.

دالوندی با هشدار نسبت به عواقب انجام این‌کار افزود: کمترین عارضه این کار خروج نخبگان از محیط دانشگاهی است که همه ما می دانیم انها موتور محرکه توسعه هر کشوری هستند.

وی با بیان این‌که این هفته در صحن علنی مجلس تکلیف روشن می‌شود، یادآور شد: امیدواریم نمایندگان محترم مجلس با حساسیت و دور اندیشی و در نظر گرفتن همه نظرات، پیشنهادات و مکاتبات انجام گرفته ، تصمیم نهایی شایسته ای را بگیرند.

به گفته‌وی، در این راستا نزدیک به ۱۸۰۰عضو هیئت علمی پرستاری در کشورهم از این تصمیمات متاثر خواهند شد.

انتهای پیام/

نـظـرات