کـد خبـر : 18728
تـاریخ انتـشـار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۵۵ ق.ظ
نسـخه چاپـی

دکتر علی رشیدی پور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان:

حمایت مالی از پژوهش ها و تحقیقات قابل قبول نیست/تحقیقات در حوزه پزشکی بر اساس نیازها انجام خواهد شد

در سالهای اخیر سعی گشته مجموعه فعالیت های تحقیقاتی که دردانشگاه انجام می شود جهت دار و هدفمند باشد.

حمایت مالی از پژوهش ها و تحقیقات قابل قبول نیست/تحقیقات در حوزه پزشکی بر اساس نیازها انجام خواهد شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر علی رشیدی پور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان و عضو هیات علمی این دانشگاه از اهداف،سیاست ها و موفقیت های پژوهشی این مرکز آموزشی با خبرنگار خبرگزاری علم وفناوری این چنین مطرح می کند:

اهداف و سیاست های اجرایی

دکتر رشیدی پور با بیان اینکه در سالهای اخیر سعی گشته مجموعه فعالیت های تحقیقاتی که دردانشگاه انجام می شود جهت دار و هدفمند باشد اظهار داشت: بدین منظور اولویت تحقیقاتی دانشگاه در بخش های مختلف احصاء گردیده و هم زمان سعی شده است تا عمده حمایت ها از تحقیقات معطوف به آن دسته شود که اولویت دانشگاه است همچنین سعی شده به محققان و اساتید که در بخش های مختلف مشغول به فعالیت هستند توصیه شده تا سعی کنند دریک مسیر تحقیقاتی مشخص گام بردارند تا از این طریق بتوانند به تحقیقاتی که انجام می دهند عمق بیشتری ببخشند و نیز بعد از مدتی درآن حوزه تحقیقاتی به عنوان یک صاحب نظر و به عنوان یک مرکز مورد اتکاء و توجه سایر محققان و مراکز تحقیقاتی قرار بگیرند.

وی گفت:در همه ی استان ها اولویت ها و نیازهای پژوهشی شناسایی شده و توسط معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی جمع بندی شده است و در پایان سال جاری هم مقررگشته تا یک بازنگری در این اولولیت های تحقیقاتی صورت بگیرد ودر سامانه ملی ثبت گردد.

در حوزه پزشکی روند پژوهشی چگونه است ؟

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان روند تحقیقات و پژوهش را در حال افزایش خواند و خاطر نشان کرد: آمارها حاکی از آن است که با وجود آنکه شاید درصد کمی از محققان کشور در مقایسه با حوزه های دیگر علمی در حوزه پزشکی باشند اما ملاحظه می شود که ۳۰درصد این تحقیقات و تولید علم در حوزه پزشکی است.این موضوع بیانگر آن است که محققان علوم پزشکی در بحث تحقیقات حرکت رو به جلو دارند.وی در ادامه ابراز داشت: در استان سمنان هم به همین منوال است و دو مرکز آموزشی و تحصیلی در سمنان و شاهرود سهم موثری در تولید علم در حوزه علوم پزشکی دارند و وضعیت خوبی را از لحاظ رتبه بندی در سطح ملی کسب کرده اند و پیش بینی ها گویای آن است که علوم پزشکی استان سمنان درآینده نزدیک دارای چشم انداز خوب و قابل توجهی خواهد بود.

آیا تحقیقات در حوزه پزشکی کاربردی است؟

رشیدی پور تحقیقات در حوزه پزشکی را اینگونه تشریح کرد و گفت: در همه جای دنیا اینگونه نیست که همه تحقیقات به عمل رسیده و کاربردی گردد بلکه ممکن است تعداد محدودی از آنها نتایج عملی داشته و قابل استفاده گردد. تحقیقات بر چند نوع هستند؛ یک گروه تحقیقات در سیستم بهداشتی هستند که به تحقیقات HSRمعروف بوده که طبیعتاً نتایج آن تحقیقات در کوتاه مدت به خود سیستم بر می گردد و سیستم از آن نتایج بهره خواهد برد. بطور مثال اگر مشکل خاصی در یک منطقه رخ بدهد محققان درآن منطقه مطالعات خودرا انجام می دهند و اصلاح آن مشکل و چالش صورت می پذیرد. گروه دیگری از تحقیقات، تحقیقات پایه در علوم پزشکی هستند که شاخه های بسیار متنوع دارند و قاعدتاً نتایج این تحقیقات تا برگردد و به شکل یک سیاست و یا فرآورده دارویی دربیاید زمانبر خواهد بود.وی بیان داشت: حجم سرمایه گذاری در تحقیقات کم است اما متناسب با سرمایه گذاری های انجام شده نتایج تحقیقات بسیار ارزشمند است و درآینده مورد استفاده قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ما در حوزه سلامت مشغول به کار هستیم در نتیجه تمام تحقیقات ما متناسب با نیازهای سلامت است بطور مثال در حال حاضر یکی از مشکلات عمده نظام سلامت،مرگ و میر ناشی از سرطان است و لذا در همین راستا ثبت بیماری های سرطانی را آغاز نموده ایم دراین روند ثبت، اطلاعات جامعی مانند نوع سرطان، روند درمان و میزان مرگ و میرجمع آوری و ثبت گردیده است. واضح است که نتیجه این تحقیقات موجب می شود تا شیوع سرطان کاهش یابد.

همچنین طبق مطالعات جمعیتی که در بین سه استان کشور شروع شده است یک نمونه آن مطالعات جمعیتی نوزادان است بطوریکه تعداد سه الی چهارهزار نوزاد از بدو تولد تا مدت ۲۰سال تحت بررسی های تحقیقاتی قرار می گیرند بنا براین ارتباط مستقیمی با حوزه های سلامت و درمان وجود دارد.

دستاوردهای پژوهشی در حوزه علوم پزشکی

استاد دانشگاه علوم پزشکی سمنان در رابطه با وضعیت دستاوردهای پژوهشی در استان سمنان این چنین گفت: در حوزه تحقیقات و فناوری در سال گذشته رتبه ۶کشور را کسب کرده ایم همچنین در حوزه تولید آزمایشگاهی بعضی از داروها قدم های خوبی برداشته شده است که به اتمام رسیده و مراحل ثبت آن در حال انجام است .همچنین راه اندازی چندین مرکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات سلامت مواد غذایی و سرطان از جمله اقدامات مهم وموفق در حوزه پژوهش بوده است که می تواند روند تحقیقات را درآینده بیشتر شکوفا سازد.

شیوه های حمایتی از پژوهشگران علوم پزشکی

دکتر رشیدی پور بیان داشت: در حال حاضر پژوهشگران از چندین شیوه حمایتی برخوردار خواهند شد. یک نوع آن این است که از طرح های تحقیقاتی حمایت به عمل می آید و بودجه در اختیارشان قرار داده می شود. نوع دیگر این که به محققان و اساتید دانشگاه که مقالاتشان در مجلات معتبر چاپ میشود ویا در همایش ها و کنفرانس ها حضور داشته باشند پاداش تعلق خواهد گرفت. همچنین محققان اگر بخواهند در دوره های کوتاه تحقیقاتی به مراکز علمی داخل و یا خارج از کشور بروند ازآنها حمایت به عمل می آید و همکاری های بین دانشگاهی ایجاد و کارتحقیقاتی انجام خواهد شد.وی درادامه از یک مرکز رشد فناوری سلامت و حضور ۱۵هسته فناور و سه شرکت دانش بنیان دردانشگاه علوم پزشکی خبرداد که گروهی درآن مستقرو گروهی دیگر به صورت مجازی به آن وابسته هستند.

ودر پایان…

دکتر رشیدی پور پیرامون موضوع بودجه در تحقیقات اظهارتاسف کردو گفت: حمایت مالی از پژوهش ها و تحقیقات قابل قبول نیست. برای مثال طبق قانون برنامه بودجه ۲درصد از تولید ناخالص ملی ،به تحقیقات اختصاص پیدا می کند در حالیکه به عمل ۵/.درصد این مقدار است و یکی از محدودیت ها برای فعالیت های تحقیقاتی منابع مالی است.در عین حال که محققان بسیار توانمند و با انگیزه هستند اگر تسهیلات تحقیقاتی فراهم و منابع مالی در اختیارشان قرار داده بشود کارهای بزرگی را می شود ازآنها شاهد بود.

انتهای پیام/

نـظـرات