کـد خبـر : 13785
تـاریخ انتـشـار : ۰۹ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۸:۳۸ ب.ظ
نسـخه چاپـی

استفاده از قند میوه به جای شکر

طرح دانشجوی کارشناسی ارشد علمی کاربردی البرز به تولید انبوه رسید

استفاده از شربت فروکتوز به جای شکر در آبمیوه توسط دانشجوی کارشناسی ارشد مرکز آموزش علمی کاربردی شرکت صنعتی زر ماکارون به تولید انبوه رسید.

طرح دانشجوی کارشناسی ارشد علمی کاربردی البرز به تولید انبوه رسید

به گزارش خبرگزاری ایونا، از استان البرز، در این طرح، عنوان استفاده از فرمولاسیون و بهینه سازی فرآیند تولید آب میوه با استفاده از شربت فروکتوز بجای شکر می باشد که توسط سرکار خانم سهیلا رضایی کلج صورت پذیرفته است . آب میوه تولیدی از لحاظ طعم و شفافیت برتری و از لحاظ اقتصادی ارزش افزوده بالایی دارد.

 

دکتر سادات حسینی به عنوان ناظر پروژه و استاد مشاور گفت: از مشکلات عمده کارخانجات آبمیوه، نگهداری شکر در انبار، مصون نگه داشتن آن ها از جوندگان و حشرات موذی است و همچنین مشکل کلوخه شدن شکر بر اثر رطوبت و نگهداری در دمای خاص و حمل و نقل آن در کارخانجات است و از همه مهمتر در حین استفاده از شکر در محصولات کارخانه می بایست در دمای خاص به توسط تجهیزاتی و شرایط پمیپنگ خاص به شربت تبدیل شود و بعد از تصفیه شربت آن ها را وارد مخزن پروسس شود که این مراحل باعث اتلاف وقت و صرف هزینه و کدر شدن محصول می شود، اما استفاده از فروکتوز در جانشین ساکاروز یعنی شکر معمولی که در واقع قند مایع یا قند میوه نامیده می شود و عامل شفاف شدن آبمیوه و سبب کاهش PH  که کمتر از PH   شکر ( ساکاروز) است و بر طعم و عطر آبمیوه اثر مثبت داشته است بطوری که اظهان نتیجه استفاده از پنل های نکتار پرتقال که به عنوان نمونه بهره برداری شد بر شفافیت و طعم آن نظر مثبت داشته است و باعث تشدید عطر و طعم میوه می شودو با بررسی های که بر روی مخلوط محلول شکر و ساکارزو انجام شد بهترین اپتیموم آن  حاوی ۶۰% شربت فروکتوز و ۴۰% ساکارز یا شکر استفاده شود.

 

ضمناً، قیمت شکر معمولی ۲۷۰۰۰ ریال و فراکتوز کیلویی ۱۸۰۰۰ ریال می باشد. فروکتوز نقش موثری در کاهش دادن نقطه ی انجماد محلول دارد،توجیه اقتصادی و کاهش هزینه محصول به علت ارزان تر بودن شربت فروکتوز است که استفاده از میزان استفاده از فراکتوز در آبمیوه بستگی به طعم و میزان  PH   میزان اسیدی میوه دارد در حال حاضر مقدار مصرف فروکتوز ( قند میوه) فقط در یک کارخانه ۹۰ تن می باشد. فروکتوز یک قند طبیعی و مونوساکارید می باشد و قدرت شیرین کنندگی آن ۸/۱ برابر شکر (ساکاروز) می باشد و پس از هضم و جذب مستقیما وارد جریان خون نمی شود بلکه در کبد به گلیکوژن تبدیل شده و هنگام نیاز به انرژی تبدیل می شود و نکته حائز اهمیت این که مصرف فروکتوز باعث کاهش ترشح انسولین از سلولهای لوزالمعده می شود.

 

 

گزارش از اکرم مالمیر ـ خبرنگار ایونا در کرج

انتهای پیام/

نـظـرات