کـد خبـر : 13725
تـاریخ انتـشـار : ۰۹ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۰۵ ب.ظ
نسـخه چاپـی

چین ۲۰۱۷، پیشرو در زمینه های علمی و تکنولوژیکی

چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در زمینه های مختلف از جمله هوا فضا، ارتباطات، حمل و نقل، زیرساخت های اقتصادی، زیست محیطی و نوآوری های تکنولوژیکی دستاوردهای زیادی کسب کرد.

چین ۲۰۱۷، پیشرو در زمینه های علمی و تکنولوژیکی

به گزارش خبرگزاری ایونا، چین به سرعت در تمام حوزه های مختلف در حال رشد و توسعه است و این دستاوردها توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.
در ادامه مطلب به معرفی ۱۰ دستاورد مهم علمی و تکنولوژی چین در سال ۲۰۱۷ میلادی می پردازیم.

* راه اندازی دومین ناو هواپیمابر چین
چین در تاریخ ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) سال ۲۰۱۷ میلادی به طور رسمی دومین ناو هواپیمابر خود را در شهر دالیان استان ‘لیائونینگ’ راه اندازی کرد.
ناو هواپیمابر ۰۰۱A اولین ناو تمام ساخت چین است که توسط شرکت هواپیمایی چینی ‘لیائونینگ’ ساخته شده است.
راه اندازی این ناو یک نقطه عطف مهم در طراحی و ساخت ناوهای هواپیمابر ساخت چین محسوب می شود.

** پرواز آزمایشی هواپیمای C919 ساخت چین
هواپیمای C919 چین، اولین هواپیمای بزرگ چین، نخستین پرواز خود را در ۵ مه ۲۰۱۷ (۱۵ اردیبهشت ۹۶) در شانگهای انجام داد، این هواپیما نخستین هواپیمای خانگی ساخت چین است که حقوق مالکیت معنوی آن نیز متعلق به این کشور است.
ساخت این هواپیما نقطه عطفی در صنعت حمل و نقل هوایی چین است و نشان می دهد که چین تکنولوژی های پیشرفته را برای ساخت یک هواپیمای مدرن بکار گرفته است.
C919 تا کنون ۷۸۵ سفارش از ۲۷ مشتری چینی و خارجی دریافت کرده است.

** راه اندازی نخستین ماهواره نجومی اشعه ایکس چین
‘هوی یان ‘ نخستین ماهواره نجومی اشعه X چین با موفقیت در ۱۵ ژوئن( ۲۵ خرداد) ۲۰۱۷ توسط CZ-4B حمل شد و در مرکز ماهواره جیوکوان راه اندازی شد.
این ماهواره به دانشمندان کمک خواهد کرد تا آنها تکامل سیاه چاله ها، میدان مغناطیسی قوی و فضای داخلی ستاره ها را بهتر درک کنند.
این ماهواره یک وسیله مفید برای پیشرفت فیزیک نجومی در چین است و چین را در میان کشورهای برجسته در حوزه فیزیک اشعه ایکس و علوم فضایی قرار داده است.

** راه اندازی قطار تندرو پکن – شانگهای
قطار تندرو پکن – شانگهای برای اولین بار در ۲۶ ژوئن (۵ تیر) سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد.
از میان ۲۵۴ استاندارد کلیدی مورد استفاده در قطارها، ۸۴ درصد این قطار ساخت چین است، فناوری های اصلی قطار از جمله منبع تغذیه، مدیریت عملیات و نظارت امنیتی، همه تولید چین هستند.
راه اندازی قطار تندرو Fuxing همچنین راه را برای صادرات تکنولوژی های مربوط به خط آهن با سرعت بالا و قدرت نرم افزاری چین فراهم کرد.

** راه اندازی ناوشکن ۱۰ هزار تنی چین
کشتی ناوشکن ۱۰ هزار تنی ۰۵۵ چین که توسط متخصصان ای کشور طراحی و تولید شده است در ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۷ ( ۷ تیر ۱۳۹۶) راه اندازی شد.
این ناوشکن دارای قدرت شلیک قوی، ظرفیت اطلاعات بیشتر و قابلیت های بهبود یافته از نظر شناسایی و هشدار اولیه است و قادر به حمل بیش از ۱۰۰ سلول پرتاب عمودی و شلیک تعدادی موشک است.
ناوشکن ۰۵۵ چین به دلیل امکان حمل و شلیک موشک های پیشرفته چینی، به طور موثر شبکه دفاع موشکی کشور را گسترش می دهد.
راه اندازی این ناوشکن این یک نقطه عطف مهم در بهبود سیستم های جنگی نیروی دریایی چین و ساخت نیروی دریایی قوی و مدرن است.

** راه اندازی دکل حفاری عمیق چین با عنوان نهنگ آبی
این دکل در تاریخ ۲۹ ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی (۷ مرداد سال ۹۶) راه اندازی شد ساخت این دکل نشان می دهد چین تکنولوژی استخراج یخ احتراق را دارد.
نهنگ آبی ۱ پیشرفته ترین پلت فرم حفاری دریایی در جهان است این پلت فرم بزرگترین عمق عملیات و حفاری را در جهان دارد و می تواند در عملیات عمیق دریا در سراسر جهان عمل کند.

** در مدار قرار گرفتن سه ماهواره از نوع یوگا ۳۰-۱
سه ماهواره یوگا ۱-۳۰ روز ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ (۷ مهر ۱۳۹۶) در مرکز راه اندازی ماهواره شی چانگ پرتاب و در مدا زمین قرار گرفتند.
این ماهواره ها برای انجام آزمایش های تکنولوژیکی در محیط های الکترومغناطیسی استفاده می شوند.

** تکمیل آزمایش زیردریایی فرورونده حامل انسان در آبهای عمیق
زیردریایی فرو رونده حامل انسان در آبهای عمیق با نام ‘شن های یونگشی’ به معنای ‘ جنگجوی دریایی عمیق’ در ۳ اکتبر سال ۲۰۱۷ (۱۱ مهر) آزمایش شد و به دریا بازگشت.
این زیر دریایی به مدت ۵۰ روز در عمق ۴۵۰۰ متری دریا آزمایش شد.
آزمایش موفق این زیر دریایی بدان معنی است که چین تبدیل به یک کشور با توانایی تولید و تست زیر دریایی عمیق شده است.

** ارتقا سیستم ناوبری ماهواره ای
دو ماهواره سوم نسل Beidou در تاریخ ۵ نوامبر (۱۴ آبان ۹۶) در مرکز راه اندازی ماهواره Xichang به فضا پرتاب شدند، پرتاب این ماهواره ها اولین گام ایجاد یک شبکه گسترده موقعیت یاب و ناوبری با پوشش جهانی در چین است.
Beidou چهارمین سامانه ناوبری ماهواره ای در جهان بعد از GPS ایالات متحده، GLONASS روسیه و گالیله اتحادیه اروپا است.
Beidou مزایای اقتصادی و اجتماعی زیادی در زمینه حمل و نقل، ماهیگیری، نظارت هیدرولوژیکی، پیش بینی های آب و هوایی و جغرافیایی، آزمایشات رانندگی هوشمند، ناوبری تلفن همراه، ناوبری وسایل نقلیه و موارد دیگر به ارمغان آورده است.

** تکمیل پل هنگ کنگ – جوهای – ماکائو
این پل سه بندر مهم و بزرگ ماکائو، هنگ کنگ و جوهای را به هم متصل می کند و باعث کاهش ترافیک می شود.
این پل طولانی ترین پل دریایی جهان است که تاثیر زیادی در رشد اقتصادی و اجتماعی هنگ کنگ، ماکائو و جوهای دارد، این پل زمان سفر بین هنگ کنگ و جوهای را حدود ۳ ساعت و نیم کاهش می دهد.
پل ۵۵ کیلومتری هنگ کنگ – جوهای – ماکائو که طولانی ترین در جهان است، پس از ساخت یک پل ۲۲٫۹ کیلومتری، ۴ تونل و ۴ جزیره مصنوعی آن، در سال آینده راه اندازی خواهد شد.

انتهای پیام/

بـرچـسـب ها

نـظـرات