کـد خبـر : 13641
تـاریخ انتـشـار : ۰۹ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۴۴ ق.ظ
نسـخه چاپـی

توسعه باغات در زمین های شیب دار، فرصتی برای ایجاد اشتغال

یکی از طرحهای ارزشمند بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه مبدل ۵۰۰ هزار هکتار از زمین های شیب دار کشور به باغات دیم هست.

توسعه باغات در زمین های شیب دار، فرصتی برای ایجاد اشتغال

به گزارش خبرگزاری ایونا، از مزایای این طرح که با همکاری مردم صورت می پذیرد میتوان به مبارزه با فرسایش خاک، محافظت و احیای مراجع طبیعی و جلوگیری از تصرف زمین های ، پیشگیری از دگرگونی کاربری های نامناسب زمین های کشاورزی و ملی، استفاده از روان آب های سطحی، استفاده از آب سبز با هدف افزایش بهره وری در باغ های دیم، مراقبت از آب و خاک و اجرای عملیات آبخیزداری اشاره نمود.
شهرستان سلسله بعنوان آزمایشی احداث باغات در زمین های شیب دار و کم بازده در استان لرستان انتخاب شده و این امر باعث شده تا ضمن مراقبت از مراجع طبیعی با همکاری مردم، زمینه ای برای افزایش اشتغال و سطح تولید فرآورده ها باغی شهرستان نیز فراهم گردد.

** ۱۰۰ هکتار سهمیه شهرستان سلسله برای کاشت باغ در زمین های شیب دار
مدیر جهاد کشاورزی سلسله با اظهار این که در حال حاضر پهنه کل باغات شهرستان سلسله چهار هزار هکتار هست، می گوید: طرح احداث باغات در زمین های شیب دار و کم بازده یکی از طرحهای جهاد کشاورزی در زمینه توسعه باغات هست که مزایای زیادی برای استان لرستان و شهرستان سلسله بهمراه دارد.
هادی سپهوند با اظهار این که شهرستان سلسله بعنوان آزمایشی کاشت زمین های شیب دار در لرستان انتخاب شده هست، عنوان نمود: سهمیه شهرستان سلسله ایجاد ۱۰۰ هکتار باغ هست که در حال حاضر ۴۰ هکتار آن چاله کنی و آماده شده هست.
مدیر جهاد کشاورزی سلسله با اظهار این که ۷۰ درصد نرخ چاله کنی و تهیه نهال را سازمان جهاد کشاورزی تقبل کرده هست، افزود: ۹۰ درصد از نهال هایی که در شهرستان سلسله کاشت خواهد گردید بادام و مابقی نهال ها نیز انگور می باشند.
وی با اشاره به مزایای کشت باغات در زمین های شیب دار و کم بازده، اهتمام کرد: کاهش فرسایش خاک، افزایش ارزش افزوده زمین های، افزایش تولید اقتصادی، افزایش کارکرد فرآورده ها باغی در این زمین های نسبت به کاشت زمین های زراعی در شرایط دیم از با اهمیت ترین مزایای کاشت این زمین های هست.
سپهوند با اشاره به رونق صنعت توریسم و افزایش جذب گردشگران با اجرایی کردن این طرح در شهرستان، عنوان نمود: توسعه باغات در این زمین های منتج به تلطیف آب و هوای منطقه نیز خواهد گردید ضمن آنکه هر یک هکتار باغ یک شغل تازه را بصورت مستقیم ایجاد می کند.

** ۷۰ درصد زمین های لرستان دارای شیب ۱۲ درصد هست
عبدالرضا بازدار، ریاست سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با اظهار این که باکاشت درخت در زمین های شیبدار و کم بازده علاوه بر توسعه باغات بحث آبخیزداری و مراجع طبیعی تحقق پیدا می کند، گفت: ۷۰ درصد زمین های استان لرستان دارای توپوگرافی ۱۲ درصد شیب هست که برای زراعت مناسب نیستند و از سویی اقلیم مناسب آب و هوایی و خاک غنی این زمین های را با استعداد کاشت درختان مثمر کرده هست.
وی با اشاره به تشکیل نشست ها متفاوت از طریق محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و مراجع طبیعی لرستان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی برای شناسایی عرصه های با استعداد و گونه های قابل کشت، عنوان نمود: در فاز اول ۱۰ هزار هکتار از این زمین های طبق پتانسیل، منابع٬ ابزارها و معیت مردم شناسایی و با تشکیل تیم و رعایت نکات فنی و برپایی کارگاههای آموزشی، نحوه کاشت درختان مثمر در زمین های شیب دار و کم بازده به بهره برداران تعلیم داده گردید.
بازدارخاطرنشان کرد: با توسعه کشت باغات در زمین های دیم بحث مراقبت از مراجع طبیعی و آبخیزداری پژوهشگر می گردد و طی محاسبه انجام شده٬ هرچاله در شرایط بارندگی متوسط ۵۰۰ میلی متر و رواناب ۳۰ درصد توان دارد ۵۰۰ لیتر آب را تا انتهاء سال در خود ذخیره نماید.

** اختصاص ۶۰ هزار هکتار از زمین های شیب دار به باغات دیم و کشت گیاهان دارویی
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز با اشاره به این که سال کنونی ۶۰ هزار هکتار از زمین های شیبدار کشور، زیر پوشش گونه های دارویی و باغات دیم قرار می گیرند، گفت: این طرح با هدف صرفه جویی در استفاده آب و جلوگیری از فرسایش خاک برنامه ریزی شده هست.
علی طهماسبی با اشاره به این که این طرح با هدف صرفه جویی در استفاده آب و جلوگیری از فرسایش خاک در زمین های با استعداد بارندگی به میزان ۳۰۰ میلی متر به بالا برنامه ریزی شده هست، عنوان نمود: برپایه شیوه نامه ابلاغ شده، سال کنونی ۶۰ هزار هکتار از زمین های شیب دار زیر پوشش گونه های دارویی و درختان مثمر تحت عنوان استفاده از آب سبز قرار می گیرند.
وی با اظهار این که برای احداث هر هکتار باغ دیم یکصد میلیون ریال در قالب تسهیلات و بلاعوض احتیاج هست، عنوان نمود: احداث باغ دیم در زمین های شیب دار مناطقی با بارندگی اکثر از ۴۰۰ میلی متر در اولویت هست.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی با اشاره به این که در کشور هر ساله ۱۶ میلیارد تن فرسایش خاک داریم، اضافه کرد: با توسعه باغات در زمین های شیب دار شاهد به دست کم دست یابی این میزان فرسایش خاک هستیم.

انتهای پیام/

نـظـرات